13.09.2002, Jaroslav Andrle

PCE-CEB 5:2 - České Budějovice vydržely jen dvě třetiny

P a r d u b i c e - HC České Budějovice vstoupily do letošní sezóny porážkou. Pardubice je na domácím ledě přehrály 5:2 (1:1, 2:1, 2:0). Hosté vydržely být dvě třetiny perníkářům vyrovnaným soupeřem, ale branka Lubiny ve 44. minutě jejich odpor zlomila.
Úvod zápasu se v nové pardubické aréně odehrával oboustranně ostražitě. Žádný ze soupeřů nechtěl udělat chybu, až hlavní sudí Haškovec nabídl v polovině sedmé minuty utkání výhodu hostujícímu celku, když vyloučil pardubického obránce Dubna. Když za půl minuty usedl na trestnou lavici pardubický centr Lubina, získali hosté výhodu dvou hráčů na ledě, kterou ovšem nevyužili, navíc se v 9. minutě nechal vyloučit Josef Jindra. Nic to ale nezměnilo na bojovnosti hostí, kterou korunoval gólem v 11. minutě, po přesné přihrávce Roba ze středu pole a krásném průniku po levém křídle Filip Turek - 0:1. Budějovičtí se ale z vedení neradovali dlouho. Již v polovině 12. minuty neudržel Hudáček střelu Lubiny, ta mu vypadla z lapačky a skončila v síti - 1:1. To vzalo budějovickým zcela vítr z plachet. Začali dělat spoustu zbytečných chyb ve středu pole, kterých perníkáři využívali k četným návštěvám před vynikajícího Hudáčka, který zlikvidoval střelu Dubna i nájezd kapitána Janeckého.

Pardubice ovládly střední pásmo i na začátku druhé třetiny. Potrestaný Daniel Babka si na trestné lavici neodseděl ani minutu, když do skrumáže před Hudáčkem doslova skočil Kolář a kotouč kolem tyče, přes Hudáčkův beton, dotlačil do brány. Ve 23. minutě vedli poprvé domácí - 2:1. Tento gól jako by vlil Jihočechům novou krev do žil. Začali se znovu bít o každou píď ledu. Toto oživení přineslo ovoce, když zcela dezorientovaní Pardubáci zapoměli za bránou volného Petra Sailera a ten překvapil reprezentanta Svobodu překrásným doslova školáckým gólem mezi betony - 2:2. Odpověď Pardubic na sebe, podobně jako při první budějovické brance, nenechala dlouho čekat. Za 20 vteřin bylo zásluhou průniku Koláře opět vedení na straně domácích - 3:2. Budějovickým byla nabídnuta možnost odpovědi, to když v polovině 30. minuty došlo k vyloučení Andreje Novotného za držení. Ovšem veškeré snahy o usazení se v útočném pásmu přišly vniveč. Po přesilovce opět doráželi perníkáři. Skvělý Hudáček ovšem udržel svými zákroky Jihočechům naději. Když se ani po akci Sailera s Robem ve 37. minutě nerozsvítilo červené světlo za Svobodovou brankou, druhá třetina skončila 3:2.

Třetí dějství se odehrávalo v režii domácího celku. Hudáček sice ještě dokázal ve 2. minutě třetí části zlikvidovat šanci Mikesky, ale na střelu Lubiny po Kolářově přistrčení z poloviny 44. minuty již nedosáhl - 4:2. Nervozita hostí se přenesla i na Hudáčka, který v 50. minutě vyhodil kotouč na hůl obránce Sýkory, ale ten naštěstí minul. Když neskončila brankou ani akce, kdy ve vlastním oslabení po faulu Suchánka na Janeckého, unikli Michálek se Štrbou, potvrdilo se známé nedáš dostaneš. Na časomíře svítila 53. minuta a od modré se trefil pardubický obránce Andrej Novotný - 5:2. Zbytek zápasu už měli domácí jednoznačně pod kontrolou, utkání tak skončilo 5:2.

Miloš Říha: "Začínat doma není jednoduché, měli jsme ze soupeře obavy. Vyplatilo se nám, že jsme hráli na čtyři pětky, vytvářeli jsme si tlak. Zápas rozhodla čtvrtá pětka, v níž se dobře projevili mladí hráči. Ti jsou houževnatí a bojují."
Jaroslav Liška: "Utkání jsme začali dobře, ale bojovali jsme jen dvě třetiny. Hokej se hraje na tři třetiny a nám ta poslední vůbec nevyšla a hráli jsme jí špatně."