13.12.2004, Marek Mikeš, Karel Jordán

PIS - CEB 2:4 - Hattrick Prospala zajistil tři body

Povinnou výhru v derby přiváží České Budějovice z ledu IHC Písek. Ta se ale rozhodně nerodila lehce. Do vedení dostal bíločervené Václav Prospal, jenomže domácí odpověděli dvěma brankami Řehoře a začalo se rodit překvapivé drama. Tomu zabránil nejprve vyrovnáním Radek Bělohlav a posléze Václav Prospal dalšími dvěma brankami vystřílel Českým Budějovicím tři body.
Hned od začátku utkání bylo jasné, kdo je na ledě pánem. Hosté z Českých Budějovic jasně dominovali na ledě a vytvořili si i několik velice nadějných možností ke skórování. Ty největší si vypracovali Kropáč ve druhé a Ference ve třetí minutě. Písek poprvé zahrozil ve 4. minutě. Střelu Burkoňe od modré však Chábera ramenem vyrazil. To byla ale od domácích na dlouhou dobu poslední šance. V 8. minutě Sailer objel bránu, uvolnil se, a z prostoru mezi kruhy nebezpečně vystřelil. Jeho rána šla ale těsně kolem levé tyče. Ve 13. minutě ve vlastním oslabení Zika střílenou přihrávkou našel Burkoně, jeho teč ale brankář betonem vyrazil. O chvíli později se poprvé měnil stav zápasu. Ference našel před brankářem úplně volného Prospala, ten si položil brankáře a pohodlně skóroval. I další šance patřily Českobudějovickým. Ty největší měl Krstev, který dvakrát jedovatě střílel od modré. První střelu Pinkas vyrazil betonem, ta druhá šla pouze do boční sítě. Písek si další velkou šanci vypracoval v 19. minutě. Zika nahodil puk před bránu, kde si ho Bělohlav málem kopl do vlastní brány. O chvíli později se už domácí mohli radovat. Řehoř se nejlépe zorientoval ve zmatku před Cháberovou brankou a dorazil puk do brány - 1:1.

Druhá třetina byla mnohem vyrovnanější než ta první. Písek lepším bruslením a zvýšeným důrazem u mantinelu nutil hosty k chybám v rozehrávce. Písek si také vypracoval první šanci, když Burkoň vystřelil od modré a Nouza puk lehce tečoval. Bohužel pro domácí šla tato teč mimo bránu. V 27. minutě se Kotaška probojoval s pukem od modré čáry až před bránu. Jeho střela šla ale pouze do gólmana. Ve 31. minutě se Písek radoval podruhé. Burkoň našel mezi kruhy stojícího Řehoře, který pálil střelou z první přímo pod víko. Domácí se ale z vedení neradovali dlouho. O necelé dvě minuty později se dva obránci Písku stáhli na Kotašku, který našel úplně volného Bělohlava. Ten udělal blafák a překonal brankáře. Písek mohl poslat do vedení Nouza, který ujel po levé straně, najel si až před brankáře, ale ani nadvakrát neprotlačil puk do brány. Nouza měl i další šanci Písku, když dostal přihrávku od Jelena. Jeho rána z voleje šla ale pouze do Chábery. Ve 37. minutě se opět radovali hosté. Obrovskou minelu udělal brankář Pinkas, který poslal puk přímo na hůl Prospala, jenž měl snadnou úlohu a vstřelil svou druhou branku.

Na začátku třetí třetiny byly Budějovice opět značně lepší a vynutili si na domácích tlak. Písek ale pozorně bránil a nepouštěl hosty do žádných vážnějších šancí. Ti si tak pvní možnost vytvořil až ve 48. minutě. Angel Krstev vypálil prudkou ránu od modré na Pinkase, který tuto střelu jen s námahou vyrazil. Písečtí měli velkou možnost vyrovnat v 55. minutě, kdy se jim naskytla možnost hrát 40 vteřin přesilovku pět na tři. Vytvořili si sice tlak, ale hráči jakoby se báli vystřelit. Na začátku 56. minuty tak ujel Prospal, který nadvakrát překonal Pinkase a mohl se tak radovat z hattricku. Domácí už odpovědět nedokázali, a tak se hráči Budějovic i několik desítek hostujích fanoušků, kteří přijeli podpořit svůj tým, mohli radovat z vítězství.

Milan Kupka (České Budějovice): Tak mě se bude zápas hodnotit dobře. Nečekali jsme, že to bude jednoduché utkání, věděli jsme, že se Písek zlepšil, že v Ústí odehrál velmi dobré utkání a prohrál až v závěru. Tenhle zápas je derby, proto byl soupeř proti nám motivován víc než do běžného zápasu. Písek hrál velmi dobře, skvěle bruslil, napadal, přežil bez úhony náš počáteční tlak. Utkání bylo zcela vyrovnané, rozhodli jsme ho až v závěru. Václav Prospal prokázal svoji extratřídu.

Václav Baďouček (Písek): Myslím, že jsme odehráli dobré utkání, mužstvo předvedlo zodpovědný výkon, za nasazení i bojovnost bych chtěl klukům poděkovat. Bohužel konec byl špatný, smolný třetí gól nás dostal do kolen. Paradoxně dva poslední góly padly v našich přesilovkách. Věděli jsme, že Budějovice budou silné, i když tu neměli Turka, Martínka i Dvořáka. My jsme se snažili o aktivní obranu středního pásma a z ní vyjíždět do brejků. Myslím, že to bylo do poslední chvíle vyrovnané utkání.