04.03.2006, David Schlegel, Jakub Holý

PLZ-CEB 3:2sn - Po velkém boji jsou dorostenci vyřazeni

Rozhodující zápas o postup do čtvrtfinále play-off extraligy juniorů mezi Plzní a Českými Budějovicemi přinesl nádherný hokej se šťastným koncem pro domácí. Budějovice vstoupily do zápasu mnohem lépe než v pátek, brzy vedly 2:0, ale Plzeň spornou brankou snížila a nakonec se jí podařilo i vyrovnat. O postupujícím musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž byla lepší Plzeň. Obě branky Českých Budějovic vstřelil Vladimír Stejskal.
Domácí vstoupili do utkání trochu vlažně – jako kdyby tušili, že je čeká dlouhý boj. Střelecky aktivní byl v úvodu střetnutí českobudějovický útočník Feferle, který dvakrát ohrozil plzeňskou branku. V polovině první dvacetiminutovky plzeňští hráči nedokázali vyhodit puk při vlastním oslabení a soupeř je za to potrestal. Bíza přihrál Vladimíru Stejskalovi, jenž trefil skulinu mezi betony gólmana Francouze – 0:1. Ve 14. minutě vychytal Trojana brankář hostí Klestil, o minutu později se při nájezdu Ferebauera zaskvěl Francouz. Pak Budějovičtí celkem bez problémů bránili vedení, takže se šlo do kabin za stavu 0:1.

Po přestávce hráči v modrobílých dresech zvýšili tlak, ale do mnoha šancí se nedostávali. Klestil si postupně poradil se střelami Šticha, Nováka i Bessonova. Hosté pozorně bránili a sami podnikali nebezpečné protiútoky. Vladimír Novák jeden takový brejk v přesilovce proměnil, a zvýšil tak na 2:0. Vzápětí se ovšem nechal vyloučit Vráblík a domácím se naskytla možnost snížit při početní výhodě. Povedlo se to Vladimíru Bessonovovi, který dorazil do branky Novákovu střelu - 1:2. V závěru druhé třetiny hrála Plzeň další přesilovku, ale tentokrát se hosté ubránili. Po čtyřiceti minutách tedy vedli 2:1.

Na začátku třetího dějství si domácí vynutili další přesilovou hru. V jejím průběhu vypálil Petr Zeman od modré čáry do klubka těl a střela prošla za záda bezmocného Klestila - 2:2. Hosté byli nuceni zvýšit své snažení v útočné fázi, jenže Plzeňští jim příliš prostoru neposkytli. Sami se snažili o dokonalý obrat, ale Klestil nechyboval. Ve 49. minutě dorazil Štichovu střelu Kubalík těsně vedle. Pak se oba týmy začaly soustředit na bránění nerozhodného stavu. Odvážnější byli domácí, ale České Budějovice jejich nápor ustály. Po skončení třetího dějství bylo jasné pouze to, že o vítězi celé série může rozhodnout jediný gól v prodloužení.

Největší šanci měli ve 2. minutě prodloužení hosté, ale Francouz vyřešil zmatek před vlastní brankou skvělým zákrokem. V 7. minutě předvedl kiks budějovický obránce Havran, ale Kovářovu střelu ze samostatného nájezdu vyrazil Klestil na tyč. Třikrát se pokoušel rozhodnout Bessonov, brankář Jihočechů však chytal spolehlivě. Po sedmdesáti minutách se proto začaly sepisovat seznamy hráčů, kteří pojedou nájezdy.

Jako první se ze středu kluziště rozjel Bíza, udělal blafák do forhendu a překonal Francouze – 0:1. Kubalík trefil tyč a Stejskalův blafák do bekhendu Francouz vyrazil. Jako čtvrtý se představil Štich a střelou od horní tyčky vyrovnal na 1:1. Po něm Horák netrefil branku, zato Stránský se štěstím dostal puk za Klestičova záda – 2:1. Pak si Francouz pohlídal Ťoupalův blafák do bekhendu a kapitán Karel Novák zpečetil postup modrobílých do čtvrtfinále.