22.02.2020, Jiří Michal

PRE - CEB 4:2 - Dvanáctou výhru v řadě Motor nepřidal, Přerov byl nad síly Jihočechů

V pořadí již třetí a poslední utkání čekalo svěřence Václava Prospala a Aleše Tottera na ledě druhého Přerova. Utkání začalo pro českobudějovické hráče velmi dobře, ale po horších vstupech do zbylých třetin dokázali Zubři strhnout hru na svou stranu. Za zmínku stojí výborný výkon domácího brankáře Lukáše Klimeše.

Utkání odstartovalo k radosti domácích fanoušků s pukem na hokejkách přerovských hokejistů. Do první větší šance se však dostali hosté, když se Holec pokoušel něco vymyslet za domácí svatyní. Poté se hra přelévala z jednoho konce na druhý, a ačkoliv bylo k vidění několik střeleckých pokusů, první branky utkání se přihlížející nedočkali. Ve čtvrté minutě se provinil Ondřej Kachyňa podrážením a Zubři tak dostali jako první šanci přesilové hry. Domácí se však k větší příležitosti nedostali, a tak se pokračovalo bez branek. To se ale mohlo brzy změnit. Jiří Goiš zakončoval před Kloučkem a naštěstí pro českobudějovické fanoušky nedokázal kotouč procedit mezi betony Milana Kloučka. I nadále tak na časomíře svítil stav 0:0. V patnácté minutě mohl vše změnit Endál, ale první zásah přišel až o dvě minuty a osm sekund později. Jan Veselý zavezl puk před branku Klimeše, a i s velkou dávkou štěstí jej za pomoci domácí obrany dostal do brány odrazem od některého z hráčů. O dvě minuty bylo pro Motor ještě veseleji. Lukáš Endál se dostal k dorážce na brankovišti a zařídil svému týmu dvoubrankové vedení těsně před první přestávkou.

Zubři druhou periodu začali aktivněji a o pár minut později se jim jejich píle vyplatila. Ve 23. minutě sice Moučka ještě Kloučka překonat nedokázal, ani o dvacet sekund později Goiš, ve 25. minutě ovšem již domácí fanoušci slavili. Při početní výhodě dokázal Jiří Goiš poslat puk za záda Milana Kloučka po nepovedené střele od modré a snížil náskok Motoru. Jak Zubři do druhého dějství vstoupili, tak také pokračovali. Po devíti vteřinách od prvního domácího gólu bylo rázem srovnáno. Darek Hejcman po špatné rozehrávce hostující obrany napřáhl za modrou a propálil Kloučka. Herní výpadek se samozřejmě nikomu ze střídačky hostí nelíbil, a tak se Václav Prospal rozhodl pro využití oddechového času. Obraz hry se trochu vyrovnal, ovšem vše narušilo zranění Lukáše Endála, který se bolestivě před polovinou utkání odebral do šaten. Vedení mohl Českým Budějovicím vrátit Václav Karabáček po přihrávce Radka Prokeše, ovšem na Klimeše si nepřišel. Jedovatou ránu po půlce utkání musel likvidovat Milan Klouček a o půl minuty později ho zachránila tyč. Skvělým zásahem se ve 38. minutě prezentoval Miroslav Holec, jenž zabránil téměř jisté brance. Minutu před druhou sirénou se dostal do úniku Jan Veselý, ale sebevědomě chytající Klimeš se nenechal ošálit.

Ke smutku českobudějovických fanoušků se Motoru nepovedl ani vstup do poslední třetiny. Padesát devět vteřin po úvodním vhazování vypálil z levého kruhu Radek Číp a potřetí rozjásal tamní příznivce a Motor tak poprvé v tomto utkání musel dotahovat. Ve 42 minutě Jan Veselý pálil ihned po buly, ale podruhé si na Klimeše nepřišel. Příležitost ke srovnání dostali svěřenci Václava Prospala ve 44. minutě, když byl na trestnou lavici odveden Jiří Goiš. Při početní výhodě pálil z dobré pozice René Vydarený, ovšem Klimeš svůj tým podržel. Ještě hůře pro Jihočechy mohlo být v čase 46:56, kdy Berger tečoval nahození a Klouček měl co dělat, aby střelu vytěsnil špičkou betonu. Martin Novák poté hledal Pavla Pýchu, ale i tento úmysl domácí gólman pokryl. A tak museli opět udeřit domácí. Filip Dvořák přešel rychle do útoku a vší silou vyslal puk na Kloučka, který nedokázal reagovat. S vývojem zápasu se hráči Motoru nadále snažili něco udělat, a i nyní se jim naskytla výhoda v podobě o jednoho bruslaře na ledě více. Kapitán Pavel Pýcha zkoušel štěstí od modré, ale Klimeš byl nadále pozorný. Na domácím hrdinovi s maskou si v obrovské šanci vylámal zuby i Martin Novák a nadále tak držel svůj tým nad vodou. Před koncem základní hrací doby stříleli Gilbert či Babka, ale skóre se neměnilo. Naopak další branku mohli přidat domácí, když Moučka nastřelil břevno Kloučkovy branky. Minutu a půl před koncem se Václav Prospal rozhodl odvolat brankáře a zkusit hru se šesti muži na ledové ploše. Lukáš Klimeš se však zmocnil puku a přes celé hřiště svým pokusem jen těsně minul opuštěnou klec. Jednalo se však o poslední větší šanci zápasu. Zubři porazili Motor poměrem 4:2.

Jakub Grof (HC ZUBR Přerov): První třetina nebyla úplně špatná, ale dvakrát jsme zbytečně zaváhali a dostali dvě branky. Cítili jsme, že týmu trochu spadlo sebevědomí. V kabině jsme proto zvýšili hlas. Výsledkem bylo, že se kluci zlepšili a skóre otočili. Zápas měl celkově slušný náboj i tempo. Atmosféra byla dobrá, diváci přišli. Absolvovali jsme další výbornou zkoušku před play-off.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Prohráli jsme, určitě nejsme spokojení. Měli jsme ten zápas vcelku dobře rozehraný, i když domácí měli velmi dobrý start do zápasu. Myslím si, že za dobu těch šedesáti minut to skóre odpovídá tomu, jak zápas probíhal. Takže gratulujeme domácím ke třem bodům.