02.08.2007, Romas Šperňák, Tomáš Zetek

Příprava: CEB - JIH 4:2 - Jihlava zlobila, ale nevyhrála

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD zvládli premiérové přípravné utkání této sezony a poradili si na záložním ledě Budvar Arény s jihlavskou Duklou v poměru 4:2. O svém vítězství rozhodli dvěma góly ve třetí třetině. Nejaktivnějšími hráči domácích byli Lukáš Květoň a junior Jiří Ferebauer. Oba zaznamenali dva kanadské body za gól a přihrávku.
Ve stísněných prostorech druhé ledové plochy Budvar arény si došli v prvním přípravném zápase na novou sezonu hokejisté HC Mountfield pro první vítězství. Vítězství očekávané, ale rozhodně ne jednoduché. Prvoligová Jihlava se ukázala jako více než zdatný soupeř a po většinu zápasu dokázala s extraligovým favoritem držet krok. Co o výsledku nakonec rozhodlo? Větší herní kvalita na straně domácího celku a bojovnost českobudějovických mladíků, kteří se rvou o místo v sestavě.

Ve svižném a místy i na přípravu hodně tvrdém zápase se celá první třetina nesla v duchu oťukávání, náznaků šancí a hlavně nepřesností, které pramenily z toho, že pro oba celky představovalo společné střetnutí první herní test v přípravě. Největší šanci celé třetiny neproměnil hostující Krupka, který obešel Sičáka a Turek v domácí kleci měl co dělat, aby jeho pokus vytáhl. Paradoxem bylo, že Krupka se ještě chvíli předtím ani nevešel na střídačku hostí a pauzu mezi jednotlivými střídáními proseděl na bedně s nářadím jihlavského kustoda vedle laviček. To byla jedna z nevýhod širokého kádru, který oba týmy zkoušeli. Trenéři točili v zápase kompletní čtyři pětky, nepřipravovali speciální formace pro přesilovky a oslabení, proto se ani žádnou z těchto herních variant nedařilo dlouho proměnit.

Ve druhé třetině došlo k nebývalému procitnutí střelců na obou stranách. Jihočeši pomalu přebírali aktivitu a tvořili si šance. Ovšem hosté byli první, komu se v zápase podařilo skórovat. Ve druhé třetině šli domácí dvakrát sami na brankáře a teprve třetí nájezd se jim podařilo proměnit. To ovšem vyrovnával ve 33. minutě Květoň na 1:1, protože o tři minuty dříve skóroval jihlavský Hrbatý, který tak podaroval brankáře Turka na cestu do kabiny. Trefil se chviličku předtím, než chtěl kouč domácích Jandač domácí brankáře prostřídat. Brankostroj druhé třetiny se však s příchodem gólmana Altrichtra nezastavil. Ve 34. minutě ho přivítal ranou od modré mezi betony zkušený obránce Kuchyňa - 1:2. Jeho trefa byla jedinou proměněnou přesilovkou hostí v utkání. Ovšem dlouho se hosté z překvapivého vedení neradovali. O minutu později se znovu prosadila českobudějovická čtvrtá útočná řada a junior Ferebauer doklepával na brankové čáře střelu Květoně, připsal si tím svůj první zásah v dospělé kategorii vůbec. I díky jeho trefě končila druhá třetina za překvapivého stavu 2:2.

V přípravě o nic nejde a zápasy nemají náboj. Kdo tohle tvrdí, toho musela překvapit třetí třetina. A to počtem vyloučených nebo i dvěma šarvátkami, které se strhly po některém z tvrdých zákroků, kterých bylo na přípravný zápas docela dost. „Bylo to naprosto v pohodě, naopak jsme rádi, že měl zápas náboj a že se ukázalo, že našim hráčům jde o výsledek,“ tvrdil po zápase asistent trenéra domácího celku Milan Černý. Ještě na začátku posledního dějství mohli jít hosté potřetí v zápase do vedení, ale proti Nekvapilovi dobře zasáhl Altrichter a poté už úřadovali domácí. V 51. minutě využil Šimánek tečí Vydareného rány přesilovku - 3:2 a o pět minut později se pěknou střelou do horního růžku prezentoval Gulaš - 4:2. Když vedli domácí o dvě branky, s přehledem zápas dovedli do vítězného konce a potěšili vítězstvím ty šťastné diváky, kteří se na druhou ledovou plochu Budvar Arény dostali. Ovšem ani ti jihlavští fandové, co na jih Čech dorazili nemuseli být hrou svého celku zklamaní.

Milan Černý, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: Byl to první zápas se vším všudy. Už je to hodně dlouho, co jsme hráli naposled zápas s rozhodčím (úsměv). Pauza je dlouhá. Byly tam nějaký mouchy. Jihlavu vůbec nesnižujeme. Soupeř hrál dobře a bojovně a takového vítězství si samozřejmě vážíme. Viděli jsme v zápase některé chyby, které si necháme pro sebe, ale já osobně jsem rád, že mužstvu nebylo jedno, jaký uhraje výsledek a přes odpor soupeře dokázalo dovést zápas k vítězství. U některých hráčů třeba bylo vidět, že nejdou tak na krev jako půjdou v dalších fázích. Ale třeba u mladších hráčů, kteří nemají takovou jistotu, že budou hrát bylo vidět, že hodně bojovali. Pro nás to byla prostě příprava a myslím, že byla dobrá.

Aleš Tomášek, trenér Dukla Jihlava: Přijeli jsme do Českých Budějovic s tím, že budeme bojovat a bruslit. Z minulé sezony nám zbylo šest hráčů, takže zkoušíme další. Dnešní zápas se nám ze strany bojovnosti a nasazení docela líbil. Budějovice budou v extralize pomýšlet na přední místa a jet sem s tím, že je porazíme by bylo asi naivní. Když to shrnu, jsem se zápasem spokojený. Teď hrajeme další domácí utkání a ty nám hodně napoví, které hráče si necháme a kteří se s námi budou muset rozloučit.