23.03.2011, Matěj Mayer

SDO: CEB - JIH 5:3 - Starší dorost postupuje do čtvrtfinále!

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice dnes odehrál v Budvar aréně druhý zápas série s Jihlavou. Dukla měla nůž na krku a její hráči museli zvítězit. To se však podařilo domácím a českobudějovičtí tak mohou slavit postup do čtvrtfinále! Středeční duel byl dlouho vyrovnaný, až v 52. minutě dal rozdílový gól Beneš a Jihlava už srovnat nedokázala. Hlavní hvězdou domácích se stal Jiří Bárta, který nasázel hattrick.

Druhý zápas osmifinále play-off staršího dorostu začali lépe domácí. Ti vtrhli do utkání jako uragán a Dukla se ani nestačila bránit. Na Hlávku se valil jeden útok za druhým, ale ten dokázal odolávat. Nejaktivnější z domácích útoků se ukazovala řada Rob, Švec, Bílek. Těmto hráčům se také podařilo dát první branku zápasu. Rob vystřelil a David Bílek dorazil vyraženou střelu pod horní tyčku. I nadále Jihočeši útočili a Dukla jen přihlížela. V desáté minutě se karta obrátila. Na svědomí to mělo vyloučení hned dvou domácích hráčů zároveň. Před Duklou byla dlouhá přesilovka pět na tři. Dukla se sice usadila před Gábou, ale výsledkem byla jen jedna střela na branku. Ovšem i po návratu domácích hráčů na led si Dukla udržela převahu a domácí již nebyli pány ledu. V patnácté minutě hrála Dukla opět přesilovku a do šance se dostal Jiří Bárta. Při svém úniku byl faulován a bylo nařízeno trestné střílení. Sám postižený ho ovšem neproměnil. O tři minuty později si vše mohl Bárta vynahradit při přesilovce domácích, ale jeho dorážka skončila u Hlávky. Minutu a půl před koncem třetiny uhodilo na druhé straně. Před Gábou se objevil Martin Gregar a bekhendovou střelu dopravil puk do branky. Dukla se tak ze své první velké šance dočkala vyrovnání. Jihočeši ze svého úvodního drtivého tlaku dali jen jednu branku a tak byl stav po první třetině vyrovnaný.

Druhá třetiny byla herně vyrovnaná. Nejdříve šla do vedení Dukla. Ta se usadila před Gábou a vytvořila si tlak. Domácí obrana si nerozuměla a Dukla toho využila. K odraženému puku se dostal Ondřej Kovářů a zasunul ho do odkryté branky. To domácí hráče na delší dobu zarazilo a Dukla tak mohla nerušeně útočit. Další velkou šanci měl Mandát, který v přečíslení dva na jednoho trefil Gábu. Jihočeši se pořádně dostali do útoku až v posledních pěti minutách. Nejprve Švec prováhal přihrávku a tak si sjel až k Hlávkovi, ale ten byl připraven. Z pokračujícího útoku trefil Luboš Rob tyčku. Hned v dalším střídání našel ideálně Plášil na modré najetého Jiřího Bártu a ten se tentokrát již nemýlil a vyrovnal. O chvíli později mohl tentýž hráč ještě i navýšit skóre, ale Hlávka byl proti. Do konce třetiny se již nic dalšího nestalo, i když domácí hráli před Hlávkou a snažili se o další branku. Do třetí třetiny se tedy šlo za stavu 2:2 a vše bylo otevřené.

Na začátku třetí třetiny nehrál ani jeden z týmů příliš aktivně. Postupně se hra změnila a Jihlava ukazovala, že nechce skončit sezónu na ledě Budvar arény. A v 50. minutě udělala první krok. Lupač jel sám na Gábu, ale domácí brankář jeho nájezd chytil. Puk však zůstal na brankovišti volný a tuto příležitost si nenechal utéct opět Ondřej Kovářů a poslal hosty do vedení. Domácí tato branka spíše nakopla k ještě větší aktivitě. Odpověděli už v 52. minutě, kdy se z bezprostřední blízkosti trefil Jonáš Beneš. Vyrovnaný stav mohl v 55. minutě změnit Lukáš Mareš. Ten dostal ideální přihrávku od Beneše a sám tváří v tvář gólmanovi neuspěl. O chvíli později hráli České Budějovice přesilovou hru a tentokrát už šanci na vedení v zápase nespálily. Jiří Bárta se z pravého křídla dostal před branku a zavěsil puk "pod víko". V posledních minutách utkání hrála Jihlava přesilovou hru a párkrát dokázala slušně vypálit. Žádná střela se ale neujala. Největší šanci měl Mandát, který byl sám před Gábou, ale ten se včas přemístil. V poslední sekundě utkání se ještě dostali k puku domácí a Jiří Bárta svým třetím gólem v zápase zvýšil na konečných 5:3.