08.10.2011, Miroslav Mayer

SDO: CEB - LIB 3:4 - Tygři odváží všechny body

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice nestačil v domácím zápase na Bílé Tygry Liberec a přišel tak o své první místo v tabulce, které držel od začátku soutěže. V Budvar aréně byl k vidění kvalitní a pohledný dorostenecký hokej, kdy více chyb v obraně přeci jen udělali domácí. Tygři vstřelili vítězný gól dvacet šest vteřin před koncem zápasu a zaslouženě berou všechny body. Domácí mužstvo podržel brankář David Gába.

Zápas začal netradičně ve 12.00, ale rozhodčí se dostavili až za jedenáct minut. Prodleva naštěstí neměla na výkon obou týmů žádný vliv. První třetina byla odehrána ve vysokém tempu a k vidění byl špičkový dorostenecký hokej dvou týmu, které jsou v tabulce vysoko. Přestože se hrálo útočně a rychle , tak první střela na branku byla k vidění až po třech minutách hry.První velkou šanci měl o dvě minuty později Švec, který jel na Sobotku a pokoušel se ho rozhýbat a to se mu nepovedlo. Domácí měli i možnost hrát přesilovku pět na tři a čtyři na tři, ale největší šanci měl Ťoupal, který si najížděl na přihrávku z modré a z první trefil Sobotku. Hned po přesilovkách se pokoušel Bílek najít skulinu u Sobotkovi tyče, ale ten si ji hlídal dobře. Při další přesilovce domácích ujel nejprve hostující Havlas, ale svůj nájezd zakončil střelou vedle. Hned domácí otočili hru a Michael Kutiš prostřelil Sobotku a domácí vedli. Tygři odpověděli hned vzápětí, když hráli přesilovku pro změnu oni. Od modré pálil Beránek a jeho střelu vyrazil Gába před volného Dominika Hrníčka a ten pohodlně doklepl puk do branky. Za několik chvil tvrdě střílel Zacha a Gába puk s potížemi vyrazil, ale z rychlého protiútoku se dokázal prosadit Martin Záhora a opět Českobudějovičtí vedli. Do konce třetiny se hrálo útočně na obě strany, ale další branka nepadla. Jihočeši tak vedli 2:1.

Do druhé třetiny vstoupili Tygři v přesilové hře, ale nedokázali ji využít. Přesto přesilovka trochu předznamenala průběh hry. Tygři přeci jen trochu přidali a domácí museli častěji čelit jejich útokům. Nejprve Gábu prověřil Suska, ale Gába ramenem vyrazil nad branku. Pak měl možnost Zacha, ale měl puk na dlouhou hůl a domácí obrana ho odzbrojila. Hokej byl v této fázy plný kontaktů a rychlích protiútoků. Přesto měli Tygři více šancí. Gába musel čelit střelám Žďárského, Beloviče a Susky, ale dařilo se mu střely vyrážet. Pak se z jednoho rychlého výpadu povedlo Tygrům vyrovnat. Belovič přihrál puk z poza branky na Iva Procházku a ten v blízkosti před Gábou doklepl puk do branky. Hned vzápětí byl vyloučen Langhammer na pět minut plus do konce zápasu a Jihočeši mohli přídat další branku. Jejich tlak byl drtivý. Tygři nevěděli kam dříve skočit. Sobotka ovšem všechny pokusy Roba, Bílka i Švece vychytal. Domácí hráli na hranici rizika a to se jim nevyplatilo. Rob ztratil na modré puk a Dominik Hrníčko jel sám na Gábu a svůj nájezd v klidu proměnil. V poslední minutě chyboval Piegl a na Gábu jel pro změnu Procházka, ale Gába cyhtil a držel naděje domácích na vyrovnání. Po druhé třetině vedli Tygři 3:2.

Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Petr Škopek vystřelil hned po buly od modré čáry po ledě a jeho střela skončila v síti. Další část zápasu byla hodně chudá na střely. Oba týmy předváděli náznaky šancí, ale hned v zárodku se je dařilo likvidovat. Celkově byla hry vyrovnaná, ale pro diváky již méně atraktivní. Domácí šance měl Rob, když nejprve jeho bombu vyrazil Sobotka helmou do sítě a pak mu jeho další lehká střela vypadla z lapačky, ale puk šel mimo branku. Tygři sice hráli před Gábou, ale většinou se k zakončení nedostali. Po delší době se do šance dostal Zacha, který si sjel na přihrávku, ale trefil dobře postaveného domácího gólmana.Tygři nakonec dokázali dát branku a zápas ukončit před prodloužením. Před Gábou se zorientoval Josef Suska a dvacet šest vteřin před koncem zápasu rozhodl. Domácí si vzali oddechový čas a odvolali brankáře, ale poslední šanci měli po střele Škopka, když puk neměl Sobotka pod kontrolou a rozhodčí přerušili hru. Tygři tak oplatili Jihočechům porážku z prvního zápasu a vedou tabulku s náskokem jednohu bodu před Jihočechy.

Martin Janeček, HC Č. Budějovice: Dnes vyhrál šťastnější tým, ale my jsme nehráli špatně. Měli jsme v obraně nějaké chyby, které pramění z toho, že naši beci nemají zkušenosti. Zápas byl nahoru dolu a byl krásný. Jsem trochu smutný z toho, že v jednom úseku utkání to ovlivnil rozhodčí. Při naši přesilovce měl soupeř jít do tří za faul a místo toho jsme inkasovali. Vrchol všeho bylo, když jasný faul zezadu váhá rozhodčí, zda má vyloučit na 5 plus do konce zápasu. Pak se zápas odehrával v duchu fair- play od obou soupeřů. My jsme v závěru udělili chybičku a soupeř ji potrestal. Výbornému Liberci gratuluji, protože to byl výborný soupeř a parádní hokej.

Jan Šťastný, trenér Bílí Tygři Liberec: Bylo to vyrovnané utkání z obou stran, obě mužstva jsou kvalitní. Dnes jsme byli trochu šťastnější v závěru, kdy jsme dali gól. Doma jsme si také zasloužili bod a prohráli jsme o gól takže dnes vyhrál šťastnější tým a myslím, že náš výkon byl slušný.