29.09.2012, Michal Špírek

SDO: CEB-LIB 3:9 - Liberec se dokázal třikrát prosadit v každé třetině

Č. B u d ě j o v i c e - Liberečtí dorostenci si z jihu odváží jasné vítězství 9:3. Domácí zaspali v úvodu, když se Liberec rychle dostal do vedení 2:0 a vedení už do konce utkání nepustil. Hned dvakrát Jihočeši inkasovali ve své vlastní přesilovce. Nejlepším hráčem zápasu byl liberecký Vojtěch Havlas, který nasbíral čtyři kanadské body, hned třikrát překonal gólmana Trelce, který chytal v rozmezí 4. a 44. minuty.
Liberečtí dorostenci vstoupili do zápasu tak, že na to domácí brankář Aleš Sova nebude rád vzpomínat. Hned po čtyřiceti vteřinách totiž za jeho zády skončil puk po střele Robina Škody a když v čase 3:31 mířil přesně z pravého křídla Ondřej Šťáva, opouštěl Sova klec, aniž by si pořádně sáhl na puk, za stavu 2:0 pro hostující celek. A Liberec byl i nadále aktivnější, střídající gólman Trelc likvidoval střelu Krále. Havlas mířil nad. A tak se domácí chytili ve své první přesilovce. Pavel Samohejl se po zmatcích kolem libereckého brankoviště dostal ke kotouči a zasunul ho za nic netušícího Stezku - 1:2. Další přesilovka už ale domácím tak nevyšla. Vojtěch Havlas při ní dokonce načal svůj povedený zápas a zvýšil při oslabení svého celku na 3:1! Dostal se díky své rychlosti přes obránce a z pravé strany měl spoustu času na to si rozmyslet, kam puk Trelcovi pošle. Rozhodl se pro to správné řešení a rozvlnil síť trefou pod vyrážečku.

Druhá třetina začala tutovkou domácího Prokeše, jenomže ten bekhendem jen přestřelil. A tak se ještě během 21. minuty prosadil na druhé straně Matúš Belovič - 1:3. A Liberec vzápětí dostal možnost výhody přesilovky pěti proti třem. Využil toho maximálním možným způsobem - v čas 22:46 se nejprve trefil Vojtěch Havlas a v pokračující výhodě se prosadil úspěšnou bekhendovou dorážkou Filip Chlapík, když přehodil ležícího Trelce - 1:6. Během tří minut tak nasázeli hosté tři branky a domácí trenér Trummer na tento stav zareagoval time-outem. Jediný pokyn v něm mohl znít asi takto: "Jestli takhle budeme pokračovat, Liberec nám nadělí desítku." Českým Budějovicím chvíli trvalo, než se oklepaly a Trelc musel řešit spoustu situací. Druhá desetiminutovka třetiny už ale domácím vyšla. Prokeš nejprve trefil tyč, ale Stezka v bráně přeci jen inkasoval. V 36. minutě Liberec neodolal přesilovce a po spolupráci se Smejkalem se prosadil Milan Břečka. A na rozdíl tří branek se domácí dostali sedmnáct vteřin před sirénou - Pavel Samohejl pálil přesně mezi betony gólmana.

Liberec ale odpověděl hned na začátku závěrečného dějství rázně a utnul domácí naděje na bodový zisk. Domácí byli myšlenkami ještě v šatně, když Liberečtí nádherně vykombinovali svůj útok. Škoda poslal žabičku na Vojtěcha Havlase a ten bez přípravy ztečoval puk mezi betony Trelce. Havlas tak docílil hattricku a celkem měl prsty ve čtyřech ze sedmi branek svého týmu. Na 8:3 zvýšili hosté při svém oslabení, Matúš Belovič potrestal zaváhání Trelce a domácí obrany a poslal puk do opuštěné brány. Do domácí branky se od 45. minuty znovu postavil Sova. Liberec již v poklidu zápas dohrál, Stezka si poradil s ojedinělou šancí soupeře, když střílel Prokeš. V čase 54:01 dal skóre definitivní podobu Michal Gecko, který po přihrávce od Lakatoše nedal Sovovi žádnou šanci. Liberec si z Budějovic odváží jasné vítězství 9:3, hrdinou zápasu byl Vojtěch Havlas, pět bodů za asistence nasbíral Kalfiřt.