30.10.2010, Miroslav Mayer

SDO: CEB - LIB - 5:4p Z jasného zápasu drama

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice odehrál na svém ledě trochu smolné utkání. Tři minuty před koncem druhé třetiny vedl totiž 3:0 a měl jasnou převahu. Ovšem Tygři se chytli a podařilo se jim zápas dokonce vyrovnat. Přesto domácí ještě vedli, ale Tygři vyrovnali v poslední minutě. V prodloužení druhý bod vybojovali domácí. Střelcem zápasu byl David Bílek, který dal dvě branky.

Domácí hned od úvodu zápasu dávali najevo, že dnešní zápas bude jejich záležitostí a chtějí ho rozhodnout co nejdříve. Hned od úvodního vhazování se usadili před brankou Tygrů a snažili se o vstřelení branky. První střídání třetího útoku také branku přineslo. Po pěkné kombinace všech hráčů se k puku dostal David Bílek, položil si brankáře a po ledě v klidu zavěsil. Domácím to nestačilo a další akci, lahodící oku diváka, předvedl Mareš, který projel celým hřištěm a krásně puk naservíroval Švihálkovi, ale ten ještě nechytl střelecké štěstí a brankáře nepřekonal. Ovšem ještě před koncem páté minuty se mohli Jihočeši radovat podruhé. Od modré střílel Tomáš Prokop a jeho střela skončila v brance. Teprve druhý gól Tygry probral a i oni se začali podílet na zápasovém dění. V sedmé minutě měli Tygři hned dvě šance. Nejprve Gába se štěstím vyrazil střelu Pálka a o chvíli později zvonila tyč po střele Procházky. Tygrům jejich vzepětí trvalo jen do poloviny třetiny a pak hráli opět domácí. Nejprve ještě Sobotkovi vypadla střela Beneše, ale povedlo se mu zalehnout ji na brankové čáře. O chvíli později již takové štěstí neměl. Luboš Rob si našel puk na modré čáře, se štěstím oklamal obránce a byl sám před Sobotkou. Volil střelu do horního růžku a jeho volba byla správná. Českobudějovičtí vedli již 3:0 a to bylo rozhodně nadějné. Tygři navíc, kromě čtyř minut, předváděli spíše ustrašený výkon.

Druhá třetina byla ve znamení jednoho mužstva a to domácího. V brance Tygrů se objevil Blažek. Tygři připomínali spíše zvíře jdoucí na porážku, než šelmu. Tlak domácích byl místy až drtivý a Gába se v brance českobudějovického týmu ukrutně nudil. Snad všichni domácí hráči se dostali ke střele a měli možnost vyzkoušet Blažkovu pozornost. Ten ovšem vše s přehledem pochytal. Když už ho Prokop překonal, odrazil se puk od břevna ven z branky. Jihočeši asi dlouho pokoušeli štěstěnu a ta se k nim obrátila zády. Tygři totiž při hře čtyři na čtyři nečekaně snížili. Před brankou se k odraženému puku dostal Matěj Psota a trefil puk do branky. Navíc domácí po chvíli faulovali a hosté přesně v poslední vteřině využili přesilovku čtyři na tři. To se přes domácího obránce prosadil Adam Dlouhý a opět dorážel puk do odkryté klece. Tygři tak ukázali, že i mužstvo, které se celou třetinu jen brání může být nebezpečné. Stav zápasu 3:2 jim dával do poslední třetiny naději na zvrat a domácí trenéři mají o pár vrásek více.

Tygrům se podařil i vstup do třetí třetiny. Opět se hrálo čtyři na čtyři a hosté dokázali tuto situaci využít. Matěj Psota se protáhl kolem obránce Kypty a svoji střelou překonal i Gábu. Rázem patřila hrací plocha spíše hostům, kteří cítili šanci na dokonání zvratu. Jihočeši přestali hrát kombinačně a snažili se prosadit se individuálně. Z jejich hry zmizela dřivější lehkost. Pak Tygři zbytečně faulovali a domácí měli možnost hrát přesilovky čtyři na tři a později pět na tři. Všechny ovšem sehráli velmi špatně. Obránci pozdě stříleli a pomalu rozehrávali puky. Nakonec domáci dali branku při hře pět na čtyři. Luboš Rob vystřelil a těsně před Blažkem puk tečoval David Bílek. Hra se vyrovnala. Oba týmy se snažili dát branku. Minutu před koncem si Tygři vzali oddechový čas a zkoušeli hru se šesti muži v poli. To se jim nakonec vyplatilo. Jihočeši totiž nedokázali vyhodit puk z pásma a Patrik Urban dorazil odražený puk za Gábu. Domácí již nestačili do konce třetiny nic udělat a šlo se do prodloužení.

Prodloužení se hrálo jen krátce. Jiří Bárta dostal puk před brankou a přesně trefil odkryté místo v brance. Domácí tak vybojovali dva body, ale vzhledem k průběhu zápasu spíše jeden ztratili.

Ladislav Kolda, trenér HC České Budějovice: Bylo to již třetí utkání s Libercem, které skončilo v prodloužení. Utkání jmse měli výborně rozehrané a měli jsme spoustu šancí. Náš výpadek nás pak stál vyrovnání. Přesto, že jsme se dostali do vedení a vypadalo to, že zápas dovedeme do vítězného konce, zbytečně jsme riskovali a zaplatili jsme za to gólem. V prodloužení jsme hráli aktivně se čtyřmi útočníky a jedním obráncem a to se nám hned vyplatilo a bylo rozhodnuto.