14.02.2014, Martin Pešek

SDO: CEM - CHM 1:4 - Nevyužité šance Chomutov potrestal

České Budějovice - Starší dorostenci se po prohraném duelu s Chomutovem ode dna skupiny A neodlepí. V pátečním utkání, které se hrálo souběžně se zápasem Motoru, se jim nedařilo proměňovat šance a hosté je potrestali z efektivity. Na předposlední Jihlavu tak českobudějovičtí mladíci ztrácí čtyři body.

Budějovičtí mladíci vstupovali do utkání s tím, že je třeba již prolomit velmi špatnou bilanci v II. fázi základní části. Vždyť Jihočeši zvítězili pouze jedinkrát a před utkáním drželi poslední příčku skupiny A. Úvod utkání se hrál ve svižném tempu, ale první větší šanci si vypracovali až v 5. minutě hosté, ale Martin Strunz domácího gólmana nepřekonal. Budějovickým dorostencům poté pomohla přesilová hra po faulu Petra Macháčka, domácí zasypali Lukeše sprškou střel, ale ani rána Doktora, Šulka či Vavříka si cestu do sítě nenašla. Po většinu první části se hrál svižný a vyrovnaný hokej, pokud se však někdo dostával do větších šancí, byli to hosté. Domácí obrana si několikrát nepohlídala rychlý přechod středního pásma v podání hostujících útočníků a dvakrát za to zaplatila. Nejprve se v čase 15.27 prosadil Petr Macháček, když po přesné přihrávce Lyszczarczyka pálil do odkryté klece. O půl minuty později rozjeli hosté akci jako přes kopírák , tentokrát se do role nahravače obsadil Martin Strunz a puk se štěstím do branky doklepl Tom Polák – 0:2. V závěru třetiny se k zakončení ještě dral hostující Lyszczarczyk, ale naštěstí se díky včasnému zásahu obrany ke střele nedostal.

Do druhé třetiny se podařilo domácím dorostencům vstoupit daleko aktivněji a v čase 20:42 si vynutili druhou přesilovou hru, kterou si jim už podařilo využít. Uplynulo 8 vteřin (!) početní nevýhody Chomutova a Ondřej Šulek se před brankou dostal k puku a pohotově zakončil – 1:2. České Budějovice poté svého soupeře mocně svíraly a pomáhala jim v tom především častá vyloučení hostujících hráčů, druhý gól však ne a ne přijít. K nejpilnějším střelcům patřil Daniel Klinecký, ale ani jedna z jeho mnoha střel si cestu do branky nenašla. Rovněž velká šance Jana Bárty, který pálil z bezprostřední blízkosti, zůstala nevyužita. Nakonec však udeřilo na druhé straně, k údivu všech se nahození z pravé strany odrazilo k nehlídanému Tomáši Adámkovi, který si s pukem už věděl rady a rozvlnil síť – 1:3.

Ve třetí části tempo hry výrazně opadlo a přibylo osobních soubojů a také vylučovaných. Třetí inkasovaná branka se na psychice domácích dorostenců viditelně poznamenala a chvíli trvalo, než se do utkání opět dostali. Gólman Lukeš již nebyl v takové permanenci jako v předchozí části, o vzruch se staral především Brož. Největší vzrušení tak znamenala mnohonásobná potyčka v 50. minutě, kdy byli nejprve vyloučeni tři hráči a o pár vteřin později je doplnili další dva. V závěru utkání se domácí ještě snažili skóre alespoň zkorigovat, Panáček v zakončení bohužel selhal. Zmar budějovických dorostenců dokonal v čase 59:11 chomutovský Alan Lyszczarczyk, kterému se podařilo vydolovat puk u domácí branky a poté doklepnout za záda bezmocného gólmana – 1:4. I když v utkání nebyli domácí hráči horším mužstvem, rozhodla jejich neefektivnost v zakončení, svou úlohu zde sehrála i smůla. České Budějovice tak zůstávají na posledním místě skupiny A a manko na předposledního činí aktuálně čtyři body.

Jan Trummer, trenér HC České Budějovice: Myslím si, že jsme nezvládli dobře první třetinu, kdy Chomutov hrál excelentně. Ve druhé části jsme se pak dostali do tlaku, ale opět se projevilo to, co nás trápí. Nevyužili jsme své velké šance, jediný gól jsme vlastně dali v přesilové hře. Ten třetí gól v závěru třetiny byl rozhodující, pak už si to Chomutov pohlídal. Kluci tomu nedávají všechno, říkáme jim stále, že je třeba se rvát a bojovat o ty extraligové body. Bohužel nám dnes scházelo nasazení a bojovnost.

Kamil Koláček, trenér Piráti Chomutov: My jsme spokojeni, vyhráli jsme a to jsme potřebovali, protože poslední tři duely jsme předtím prohráli. Vrátili jsme se tedy opět do boje o vyšší příčky. Až na druhou třetinu, kdy kluci hráli tak nějak exhibičně a neplnili to co měli, tak si myslím, že jsme zápas kontrolovali. Máme ale spoustu vyloučených, byli jsme sice asi trochu hrubější, ale doteď nebyl zápas, kdybychom nehráli jedinou přesilovku a soupeř jich hrál snad pět. Navíc když se sudího hráč jen zeptá, i když není kapitán, tak si myslím, že je zbytečné dávat mu hned desítku a ukazovat kdo je tady pánem. Hráli jsme ale až na tu druhou třetinu dobře a myslím si, že jsme dnes zvítězili zaslouženě.