29.11.2013, Martin Pešek

SDO: CEM - HKR 4:3p - Po vítězném prodloužení je starší dorost blíž play-off

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V přímém souboji o čtvrté místo zajišťující účast v boji o titul starší dorostenci uspěli a Hradec Králové zdolali 4:3 po prodloužení. Utkání, ve kterém se vedení přelévalo ze strany na stranu, rozhodla skvělá individuální akce Jakuba Doktora z druhé minuty prodloužení.

V úvodním dějství byli domácí aktivnějším mužstvem, ale paradoxně právě Jihočeši inkasovali jako první. Běžela 5. minuta utkání a mezi kruhy si na přesnou přihrávku najel Patrik Miškář, následnou střelu k tyči nemohl domácí gólman chytit. To byla největší a prakticky jediná větší šance hostujícího mužstva v první části, poté už hráli převážné budějovičtí mladíci. Hned o minutu později měl velkou šanci domácí Fencl, jeho projektil však zastavila tyčka. O chvíli později se v šanci ocitl i Samohejl, ale ani jeho prudká rána si cestu do sítě nenašla. Hradečtí se snažili hrozit především z rychlých protiútoků, ale žádný z nich se jim nepovedlo dotáhnout do konce. Naopak Budějovice byly nadále velmi nebezpečné, Šulkovu střelu v přesilové hře zastavil až beton hostujícího brankáře. Zasloužené vyrovnání nakonec přišlo, Jihočeši se dočkali v čase 18:21, když se přesnou ranou pod břevno prosadil Natan Vráblík.

Druhá část nabídla celkem tři branky a vyrovnanější hru, Hradečtí se častěji dostávali k zakončení a po druhé třetině vedli 3:2. Vedení na stranu hostů mohl již ve 24. minutě vrátit Gančarčík, ale jeho dorážka o několik centimetrů minula tyč Kváčovy branky. Následně hosté nevyužili ani přesilovou hru (které dlouhodobě patří k bolavým místům hradecké ofenzivy) pěti proti třem a přišel trest. Domácí kapitán Petr Panáček se prezentoval pohotovou ranou a následně se za potlesku několika desítek fandících diváku rozjel za spoluhráči do rohu hřiště – 2:1. Na odpověď Hradce Králové však diváci nemuseli dlouho čekat, pouze o necelou minutu později, ve 34. minutě, zakončil rychlý protiútok Ondřej Šeda a bylo srovnáno. V první třetině si na závěr třetiny nechali gól domácí, tentokrát je napodobili i mladíci z Hradce Králové a v čase 39:14 strhl podruhé vedení na stranu hostů David Chalupa. Po druhém dějství tak svítil na ukazateli stav 2:3.

I třetí třetina se hrála ve slušném tempu a přibylo přesilových her, ale ani jednomu z mužstev se je nepodařilo využít. Za Budějovice se prudkou rano prezentoval Klinecký, na druhé straně vznikla v 53. minutě nepřehledná situace, domácí beci však hráče soupeře uhlídali a Kváča počtvrté překonán nebyl. Utkání bylo vyrovnané a Jihočeši se snažili vyrovnat i stav skóre, to se jim nakonec povedlo a zasloužil se o to ten nejpovolanější. Nejproduktivnější hráč Českých Budějovic, útočník Pavel Samohejl, doklepl v 56. minutě puk za záda brankáře Veselého a bylo opět srovnáno – 3:3. Pro domácího útočníka to navíc byl třicátý bod v sezoně! Tento stav vydržel až do konce základní hrací doby a utkání dospělo do prodloužení.

Za hlasitého povzbuzování několika desítek věrných fanoušků se domácí hráči tlačili za rozhodnutím, nejprve se o zakončení pokoušel Farka, jeho akce sice nevyšla, ale Budějovice se radovaly o chvíli později. V probíhající 62. minutě převzal Jakub Doktor ve středu hřiště puk a po samostatném úniku kolem dvou hráčů soupeře zavěsil puk pod břevno a přisoudil výhru jihočeským mladíkům.

Filip Turek, asistent trenéra HC České Budějovice: Momentem dnešního utkání byla nevyužitá přesilovka pěti proti třem na straně Hradce, když nedokázali navýšit vedení 3:2 a tím se utkání vlastně zlomilo. Ve třetí třetině jsme pak byli sice psychicky dole, prohrávali jsme, ale silou vůle jsme to dokázali zlomit a vyrovnat. V prodloužení pak rozhodla výborná individuální akce, jinak si myslím, že dnes se hrál vyrovnaný zápas, kterému remízový výsledek sluší. Byl to pro nás velice těžký zápas, protože kluci se poslední dobou docela trápí, především psychicky a ten boj o play off je trochu svazuje.