08.03.2014, Pavel Mádl

SDO: CEM - ZLN 3:2 - Famózní obrat přinesl tři body

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Poslední utkání základní Jihočeši zvládli. Povedl se jim totiž famózní obrat. Své vítězství pečetili v poslední třetině. Nejhezčí akce zápasu se odehrála právě při vítězném gólu Jihočechů.

Do utkání vstoupily oba celky úplně ve stejném tempu. Pět minut po začátku zápasu si asi největší šanci první části vypracvoval domácí Jakub Šafář, který chtěl obehrát Linga, ale jeho beton byl na správném místě a branka nepadla. Ihned vzápětí si hosté vypracovali střeleckou příležitost, když jeden ze zlínských obránců vyslal dělovku na domácího gólmana Kváču, ale ten puk za svá záda nepustil. Jinak se první část odehrávala ve znamení kvalitního forčekování. Většina akcí se rozpadla už ve středním pásmu. Nutno říci, že téměř celou první část pracovala velká kvantita hráčů nad očekávání. Nic výraznějšího se už v první třetině nestalo, a tak do kabin se šlo za nerozhodného stavu 0:0.

Druhá třetina nám už branku nabídla. Ve dvacáté šesté minutě hostující Daniel Gazda nahodil puk před bránu, k puku se dostal Luděk Kuncek, Kváčův beton byl připraven, ale na následnou dorážku Filipa Stiksy už domácí gólman nestihl zareagovat - 0:1. Zanedlouho už Zlínští odskočili do dvoubrankového vedení. V obranném pásmu hostů se dostal ke střele jeden z českobudějovických obránců, jenže trefil Petra Procházku, ten se dostal do přečíslední dva na jednoho. Vzal odpovědnost na sebe a překrásnou střelou zápěstím nedal Kváčovi žádnou šanci - 0:2. Budějovičtí se tahali za snížením stavu. A povedlo se jim to. Ve třicáté sedmé minutě po velkém důrazu před zlínskou svatyní se ke kotouči dostal Ondřej Kachyňa a snížil tak náskok Zlínu na rozdíl jediné branky. Do konce druhé části se už nic nestalo. Po druhé třetině svítilo na časomíře skóre 1:2.

Kdo by to byl řekl, že se Českým Budějovickým podaří v poslední třetině zvrátit nepříznivý vývoj utkání. Ve čtyřicáté šesté minutě se Jihočechům povedlo srovnat stav zápasu. Jan Farka napřáhl od modré čáry. Jeho střelu ještě Ling stačil zužitkovat, ale na následnou dorážku Jana Brože už byl krátký a Jihočeši se tak dočkali vyrovnání - 2:2. Ihned po vyrovnávací brance domácí ostřelovali Linga ze všech pozic, ale hostující gólman byl pozorný. Šest minut ped koncem se ale Jihočechům podařilo dokonat famózní obrat zápasu. Nejhezčí akce zápasu skončila gólem. Dvojice Bárta - Samohejl ujela do přečíslení dva na jednoho. První jmenovaný se překrásně obtočil kolem zlínského obránce, přihrál naprosto volnému Pavlu Samohejlovi, který trefil pouze Lingův beton. Jenže akce neskončila. Dojíždějící Ondřej Šulek už s dopravením puku do sítě neměl sebemenší problém a vstřelil tak vítězný gól zápasu - 3:2. Zlínští ještě zkusili hru bez brankáře, ale vyrovnat se jim nepodařilo. České Budějovice tak základní část zakončily vítězství a vyhráli nad týmem ze Zlína v poměru 3:2.

Filip Turek, vedoucí týmu HC České Budějovice:

Opět se nám nepodařilo vstřelit jako první gól. Dneska jsme dokázali otočit vývoj utkání, čehož si ceníme. Myslím si, že dnes hráli všichni koletivně. Hráči dodoržovali to, co jsme si řekli.

Tomáš Valášek, trenér PSG Zlín:

Dnešní zápas rozhodla větší vůle po vítězství ze strany Českých Budějovic. Za stavu 2:0 v náš neprospěch nepřestali bojovat, naopak my jsme přestali hrát a mysleli jsme si, že vše půjde automaticky. Snad bude tento zápas pro kluky ponaučením pro začátek play off.