04.09.2010, Miroslav Mayer

SDO: MLB-CEB 1:4 Dokonalý obrat

M L A D Á B O L E S L A V - Starší dorostenci HC České Budějovice dokázali i ve svém druhém zápase zvítězit a ze dvou zápasů mají na svém kontě šest bodů. Tentokrát se jim v Mladé Boleslavi podařili otočit skóre v utkání. Po první třetině totiž vedli domácí 1:0, ale v poslední třetině dali Jihočeši tři branky a zápas vyhráli 4:1. Velkou zásluhu na výsledku má českobudějovický brankář David Gába, která opět předvedl několik skvělých zákroků.

Vyrovnaný průběh slibovaly i výsledky předchozích zápasů těchto soupeřů - o vítězi posledních třech vzájemných utkání totiž musely rozhodovat až samostatné nájezdy. Že hráči obou celků hodlají v tomto trendu pokračovat i nadále, naznačila první třetina, která spíše místo hokejové krásy nabídla divákům ostré střety a boj o každý centimetr ledu. O něco aktivněji vstoupili do zápasu přece jenom hokejisté Českých Budějovic, jejichž dvě vypracované příležitosti skončily bez gólového efektu. Podobně si na druhé straně při přesilovce vedli domácí Bruslaři – předem deklarované střely od modré s přehledem pokryl lapačkou hostující brankář Gába.

Nepotrestány zůstaly také dvě chyby boleslavských obránců v rozehrávce a když ani hostující Bílek nevyužil svoji šanci, udeřilo na druhé straně. V čase 15:53 vytvořili domácí před Gábovou svatyní velký rozruch a po nahození Bičištěho propustil za svá záda jinak jistý brankář hostů dorážku Davida Protivného. Vzápětí mohla Boleslav v oslabení zvýšit vedení už na 2:0, střelu unikajícího Semiráda ale zneškodnil Gába. Hyka jako by chtěl svého spoluhráče napodobit a přízemní ranou z pravé strany taktéž neuspěl. Postupem času se České Budějovice dostávaly do stále většího tlaku a klakson oznamující konec první třetiny byl pro domácí hráče sice vysvobozením, do kabin ale přeci jenom odcházeli o něco spokojenější.

Druhou třetinu začali Českobudějovičtí pokračující přesilovkou z předchozího dějství. Většímu nebezpečí však musel čelit brankář hostí a vyznamenal se zejména při pěkné střele Kurky, kterou s námahou vyrazil pravým betonem. Domácí tým se ke svým hostům choval šlechetně a nabízel jim stále více přesilových her. Jednu z početních výhod České Budějovice také využily a v čase 24:47 Tomáš Pařízek po Benešově přihrávce vyrovnal na 1:1. Samotnému gólu předcházela pěkná přesilovková akce, kdy hostující hráči umně zakombinovali a Benešovi zabránil před skórováním jenom skvělým zákrokem domácí brankář Sejpal. Na následující střelu však už byl krátký a na světelné tabuli tak prozatím svítily dvě jedničky.

Tento stav nemusel mít dlouhého trvání, jelikož po dalším výborném Sejpalově zákroku vybojovali domácí v oslabení puk a Štěpánek ve svém samostatném úniku nechal vyniknout brankáře Gábu. Utkání konečně nabralo spád a šance střídala šanci. Českobudějovičtí útočníci ve dvou pláchli do útočného pásma a po zákroku Sejpala si frustraci z neproměněné šance kompenzovali menší potyčkou. Když po zmatcích v domácí obraně nedokázali hosté proměnit ani jednu ze tří vyložených příležitostí, skóre mohl na druhé straně změnit ujíždějící Kalfiřt. V této fázi utkání se oba brankáři překonávali a jenom díky nim byl po dvou třetinách stav utkání nerozhodný 1:1.

Třetí třetinu zahájil hostující Trummer vyhozením kotouče přes hrazení, čímž notně vystrašil osazenstvo boxu časoměřičů. Následoval dvouminutový trest za zdržování hry a více prostoru v soupeřově obraném pásmu využil dravý Frolík, který se dostal až před Gábu. Jeho zakončení však nemělo gólové parametry, na rozdíl od Bičištěho střely, kterou s námahou vyrazil tygřím skokem Gába. Mladá Boleslav nejvíce hrozila ze samostatných úniků a už poněkolikáté v zápase se dostala do přečíslení dva na jednoho, pokaždé to však skončilo stejným výsledkem - jistým zákrokem hostujícího gólmana.

V polovině třetího dějství boleslavský hráč neomylně vybídl hostujícího Bártu k samostatnému nájezdu, ten však nabídku kolegiálně odmítl a dezorientovaný skončil na ledě. Hosty to ale nemuselo mrzet, protože i když se Boleslav s vypětím všech sil ubránila další nebezpečné skrumáži před domácí brankou, již z následné akce kapitán Českých Budějovic Jan Trummer dostal puk za bezmocného Sejpala. Na světelné tabuli svítil čas 49:21 a Bárta, aniž to v tuto chvíli mohl tušit, si připsal asistenci na vítězný gól.

Mladá Boleslav se nevzdávala a prověřovala Gábovu pozornost střelami ze všech pozic. To ale nebylo nic platné, jelikož rozhodující ránu do vazu zasadil v čase 52:24 domácím Jonáš Beneš , který šikovným forhendovým blafákem proměnil trestné střílení nařízené po faulu na svou osobu. Minutu a půl před koncem řádné hrací doby se naskytla domácím možnost zkorigovat stav utkání díky vyloučení českobudějovického dorostence. Početní výhoda, vylepšená hrou bez brankáře, už ale Bruslařům kýžený gólový efekt nepřinesla. Naopak, minutu před koncem udělal tečku za utkáním trefou do prázdné klece Bohumil Svoboda a upravil stav zápasu na konečných 1:4. Sobotní obědové menu servírované staršími dorostenci tak boleslavskému hokejovému gurmánovi příliš nechutnalo.