24.09.2011, Miroslav Mayer

SDO: MLB - CEB 2:9 Střelecký koncert

Č. B u d ě j o v i c e - Straší dorost si otevřel střelnici v Mladé Boleslavi. Jihočeši si ve městě aut skvěle zastříleli a postupně přidávali na intenzitě. Nejvíce jim to padalo do branky v polsední třetině, kdy vstřelili dokonce čtyři góly. Gába lovil puk ze své sítě jen dvakrát. Tři body (1+2) zaznamenal i obránce Michael Kutiš.

Zápas začal rychlou, ale trochu nepřesnou hrou a ani jedno z mužstev se nedokázalo udržet v pásmu soupeře. Na konci šesté minuty se již skóre změnilo díky střele Luboše Roba, kterou překvapil boleslavského gólmana Plíška. Domácí o dvě minuty později vyrovnali zásluhou Stanislava Brzáka, když využili chyb nekoncentrované a nedůsledné budějovické obrany při hře 4 na 4.

Branky dodaly zápasu tempo a k vidění byl velmi pohledný hokej. Za nitky tahali především budějovičtí, ovšem boleslavští hráči nedávali kůži lacino. V polovině 11. minuty se zakousli do soupeře, způsobili chaos v obraně a zasypali gólmana Gábu několika nebezpečnými střelami. Poslední z nich mířila do poloodkryté klece a Gába se musel natáhnout k levé tyči a senzačně zneškodnil tutovou šanci domácích.

Podobné štěstí však nestálo při týmu z města automobilů, jenž ve 13. minutě inkasoval po skvěle provedené souhře hostujících Roba a Ťoupala, když nakonec našli ve výhodné pozici Emila Švece. Boleslavská obrana při tom působila dost nejistě. Navíc se hráči domácích nechávali často zbytečně vylučovat. Ale koncem třetiny se jim to málem vyplatilo, když Podsedníček získal puk a jel sám na brankáře Gábu, který si výborně vyjel a celým tělem pokryl veškerý prostor.

Na začátku druhé třetiny Budějovice zahrozily a skoro se mohly radovat z třetího gólu, kdyby na poslední chvíli nezasáhli domácí obránci, kteří zaskočili na brankové čáře za již překonaného Plíška. Gólman na druhé straně kluziště se rovněž zapotil, když se domácí osvobodili z tlaku. Boleslavští obránci pak téměř hosty nevpustili do své třetiny, ale nepovedlo se jim takto držet soupeře na uzdě dlouho. Hráči Mountfieldu našli recept na boleslavskou defenzivní taktiku brzo. Stačilo přinutit soupeře k chybě na vlastní modré čáře a byl z toho průnik dvou hráčů na nikoho. V cestě jim stál pouze domácí Plíšek, který si se střelou budějovického útočníka se štěstím poradil.

Navíc se budějovickým začalo dařit napadat rozehrávku domácích, což způsobilo nemalé potíže při jejich vlastní přesilovce. Hra boleslavských ztrácela tempo a to byla předzvěst budějovických gólových hodů. Ve 34. minutě si Emil Švec najel za Plíškovu bránu a Luboš Rob mu nedal u levé tyče šanci. Hosté tak odskočili na 1:3 a hra boleslavských začala upadat.

Při přesilové hře přidali budějovičtí ještě další branku díky střele Michala Kutiše z pravé strany a hra domácích se propadla do zmaru, který vyvrcholil nepochopitelnou liknavostí v poslední minutě druhé třetiny pár chvil po čtvrtém gólu. Ta byla chytře potrestána Lukášem Marešem, jemuž stačilo napodobit akci hráčů, co vstřelili góly před ním. Mladoboleslavská hra se do konce třetiny zdála být zcela rozložena a pauza zachránila domácí od možné další pohromy. Stav 1:5 vypadal pro Boleslav i tak hrozivě.

Brankáře Plíška na začátku třetí třetiny vystřídal Patrik Ašenbrenner a s touto změnou mohli boleslavští doufat, že se jim povede manko během dvacetiminutky smazat. Zakousli se do soupeře, ale ten jejich snahu snadno zlikvidoval a otestoval nového strážce brankoviště. Ten napoprvé uspěl, ale při dalším tlaku v 45. minutě již kapituloval. U mantinelu hostující Švec vybojoval kotouč a poslal ho na volného Davida Bílka, jenž se prudkou střelou nemýlil.

Tento gól na 1:6 všechny šance na srovnání stavu definitivně odvál a hráči upadli do tréninkového tempa, které bylo často střídáno agresívní hrou domácích s několika vyloučeními a s příležitostnými šarvátkami před brankovišti obou gólmanů. Hosté utkání v klidu kontrolovali a přidali další branky, kterými boleslavské ještě více sráželi do kolen. Nejprve v 53. minutě využil přesilovku René Piegl, který dotlačil puk za Ašenbrennerova záda, jenž se marně snažil udržet ho před čarou. Osmou branku přidal o 26 vteřin později Martin Záhora.

Zmar domácích mladíků završil o další necelou půlminutu později Jonáš Ťoupal devátým gólem v mladoboleslavské síti. Na stadiónu po této gólově bohaté minutě začala atmosféra houstnout a domácí hráči soupeře zbytečně provokovali a byli velmi podráždění.

V 55. minutě byl vyloučen domácí Borovec za vysokou hůl a v ten moment se do sebe pustily obě pětky, které byly zrovna na ledě. Hromadná bitka se strhla před střídačkou hostů a byla za chvíli ukončena trojicí sudích. Kousek dále si to mimo pozornost rozhodčích šel vyřídit Podsedníček s hostujícím Škopkem a byl z toho pěstní souboj, za který by se nemuseli stydět ani bitkaři z Ameriky. Oba vyfasovali pětiminutový trest s osobním trestem do konce utkání.

Po této mele se domácí soustředili hlavně na to, aby hrozící debakl zůstal jednociferný, takže hra vypadala velmi divoce. Hosté stále hrozili, ale z posledního gólu zápasu se mohla radovat Boleslav. Na konečných 2:9 upravil v 57. minutě Jakub Šulc. Po tomto gólu se utkání uklidnilo a dohrálo do konce. Tým starších dorostenců z budějovického Mountfieldu zůstává v lize neporažen.

Filip Turek, asistent trenéra HC Mountfield: Zápas se zlomil ve druhé třetině, když jsme odskočili na rozdíl tří-čtyř gólů a potom jsme byli jasně lepší a zápas měli pod kontrolou. A potom, poslední třetina byla taková zbytečně vyhrocená. Domácí se i přes vysoký výsledek snažili dohrávat za každou cenu a to bylo podle mě zbytečný. První třetina byla vyrovnaná. Na takovýchto malých zimácích bývají domácí mužstva vždy nepříjemná a naše mužstvo si na to muselo trošku nejprv zvyknout.

Jan Vidner, trenér BK Mladá Boleslav: Toto utkání skončilo 2:9 a není skoro co hodnotit, protože taková je naše realita, bohužel. Prosadit se z našich dovedou tak čtyři hráči a zbytek s tím má problém. Nevim co k tomu říct. Padesát střel ku třiceti nebo kolik jich bylo, plno hloupých vyloučení, který soupeř dokáže proměnit. Prostě raději bez komentáře.