25.08.2006, Lucie Vítková

SPA - CEB 5:4 - HC Mountfield na Spartě mocně finišoval, nakonec ale podlehl

Hokejisté Českých Budějovic předvedli na ledě mistra dobrý výkon. Přestože do vedení šli vždy domácí, Jihočeši dokázali pokaždé zabrat a rychle se vrátit do zápasu. V poslední třetině Pražané odskočili na rozdíl dvou branek, což se Českým Budějovícím nakonec stalo osudné. V power play totiž stihnul odpovědět už jen Václav Nedorost, který upravoval výsledek na konečných 5:4 pro domácí.
Hned v úvodu zápasu šli hosté brzy do oslabení a Pražané ve 2. minutě faul Hübla potrestali. Střelu Tona od modré čáry Turek pouze vyrazil a Kratěna z pravého křídla uklidil puk za brankovou čáru. Vzápětí se sparťanský ostrostřelec prokličkoval celým hřištěm, protáhl se rovněž mezi beky hostí, ale forhendovou kličkou pozorného Turka neoklamal. Na druhé straně pálil bez přípravy z mezikruží osamocený Sailer, Salfický však našel puk ve své rukavici. Třetinu skromnou na brankové příležitosti končili hosté náporem. Dlouhé chvíle pobývaly Budějovice v útočné třetině až z tlaku vytěžily branku. Ve 20. minutě se dostal puk na hůl Sailera, jenž z otočky našel skulinku nad ramenem domácího brankáře.

Druhé dějství odstartovali Jihočeši v oslabení, přesto se dostali do vyložené šance. Veselý unikal na Salfického sám, ten ovšem jeho úmysl vystihl. Vzápětí se po levé straně uvolnil také Květoň, mezeru mezi chrániči netrefil přesně. Budějovice tlačily Spartu, ale narážely na pozorného Salfického. Naopak domácí hráli na rychlé protiútoky, z nichž se povedl ten ve 27. minutě. Tabaček vyslal do sóla Tona, který svůj projektil namířil do protipohybu Turka pod lapačku. Za čtyři minuty už ale znovu bylo srovnáno. Brabenec si šikovně vybruslil z rohu a nikým neatakovaný pohodlně zamířil nad lapačku. V posledních minutách síť za budějovickým strážcem svatyně rozvlnil ještě Vykoukal, jenže branka nemohla být uznána pro hru vysokou holí. Do šaten se tedy šlo i po druhé třetině za nerozhodného skóre.

Neuznanou branku si Vykoukal vynahradil ve 44. minutě, kdy dostal ideální příhru od Marka a sám proti Turkovi procedil puk mezi jeho betony. Vedení vydrželo Spartě znovu jen chvíli, přesněji osmnáct vteřin. Poté osamocený Sailer dostal nahrávku zpoza klece a mířenou ranou bez přípravy srovnal. Ve 46. minutě opět bylo vše jinak a Pražené šli počtvrté do vedení. V přečíslení dva na jednoho uspěla dvojice Dragoun - Sivek, když druhý jmenovaný pálil do odkryté poloviny Turkovy svatyně. Hosté znovu rychle kontrovali, ale před prázdnou brankou nedokázal z brankoviště doklepnout do sítě puk Nedorost. Z následného protiútoku se pak radovala Sparta. V 51. minutě totiž ujel Netík, jeho střela vypadla Turkovi z lapačky a vrátivší se útočník Hřebejk bruslí pomohl puku do sítě. Hokejisté Moutfield se s nepříznivým výsledkem nechtěli spokojit, a tak se po sérii vyloučení odhodlali ještě k power play. Poté, co z metru nedokázal poslat puk do branky Marek, utrhl se na druhé straně v 60. minutě Nedorost a s pomocí teče stanovil výsledek na konečných 5:4.