17.10.2009, Daniel Langer

St.dorost: MLB:CEB 0:3. Po dlouhé době bez bodu

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice po delší době zaváhal a nezískal ani bod. Navíc v Mladé Boleslavi nedokázal dát ani branku. Souboj dvou reprezentačních gólmanů tak vyhrál domácí Will. Za svůj výkon v zápase zaslouží pochvalu i českobudějovický strážce branky David Gába.

První šanci si připsali na své konto domácí hráči. Škorík mířil svou střelu z mezikruží pod horní tyčku, pozorný Gába ale dokázal zasáhnout. Následně se nechali domácí vyloučit, během přesilovky hosté ale udeřit nedokázali. Naopak to byla Mladá Boleslav, kdo proměnil nulu svítící na výsledkové tabuly v jedničku. České Budějovice se snažili rychle vystřídat, ale pohotovou nahrávku Mozíka zachytil i přes faul Tomáš Hyka a tváří v tvář gólmanovi se nemýlil. Povedeným blafákem poslal brankáře hostí na druhou stranu a v pohodě zasunul puk do odkryté branky.

Domácí vedení evidentně povzbudilo a přejaly otěže zápasu. Další sólový nájezd Gába však zlikvidoval, a následný závar kolem brankoviště řešili tři budějovičtí bránící hráči vleže na brankové čáře. Na druhé straně zahrozil hostující Eddie Turek, který šikovně kličkoval, nahrál na modrou a před brankou tečoval následnou střelu. Celá akce vyústila střelou do Willovi masky.

Podruhé Boleslav potrestala chybu hostů ve třinácté minutě. Boleslavští se nalepili na rozehrávající hosty jako vosy na sladké a dobrým bruslením je připravili o kotouč. Následně si vtipně vymněňovali puk tak dlouho, až se uvolnil Škorík, který ač zahákován nestíhajícím bránicím hráčem, v pádu nahrál na hůl Toniho Babického a ted s přehledem zavěsil puk pod horní tyčku.

Starost o dvoubrankové vedení měli Mladoboleslavští v závěru prvé třetiny. Časomíra oznamovala osm vteřin do konce trestu domácího hráče, když byli zároveň vyloučeni dva hráči. Dlouhé oslabení však boleslavští hokejisté ubránili vzorně, navíc jim v jejich snažení pomohli hosté, kteří se rovněž nechali vyloučit. Po první třetině tak oba týmy odcházeli do šaten za stavu 2:0.

Druhá třetina začala zvýšenou aktivitou hostů. Českobudějovický Bernat se pokoušel o blafák, puk mu však na poslední chvíli sjel z hole. Následně musel Will zachraňovat situaci roztažený na brankové čáře proti sérii dorážek. Neuspěl ani Švihálek, který měl k pokoření domácího gólmana pokusy hned dva, ani v jednom však neuspěl.

A tak se ukázala pravdivost rčení: Nedáš, dostaneš! Škop se Škoríkem se vymanili z tlaku a vyrazili kupředu. Prvně jmenovaný svedl vítězný souboj, protáhl se kolem mantinelu a nahodil puk před branku. Tam již čekal tísněný Stanislav Škorík, jehož dorážka nakonec přeci jen doputovala za záda brankáře. Prakticky vzápětí nastřelil hostující Martin Sekera tyčku a mohl tak místo oslavy při odjezdu na střídačku jen bezmocně kroutit hlavou. Po tomto varování dohráli domácí zbytek třetiny na jistotu. Často drželi puk a bylo jasné, že už si hlavně nepřejí inkasovat.

Českobudějovičtí se ani za takto nepříznivého stavu nevzdávali. Po pěkné přihrávce z rohu hřiště neuspěl útočník hostů sám před Willem. Následně nastala kuriózní situace pro Jichočechy a takticky pěkné chvilky od domácích. Jedna a ta samá formace Českých Budějovic čelila postupně všem čtyřem formacím domácích, z toho jedné dokonce dvakrát. Boleslavští výborně drželi hosty v jejich pásmu a nebezpečně kombinovali. Ti neměli jinou možnost, než nejméně šestkrát za sebou vyhodit na zakázané uvolnění a nechat se vracet na led od pozorných rozhodčích. Domácí této výhody nedokázali využít a unavené spoluhráče vysvobodil přerušením brankář Gába. Sotva ale hosté vystřídali, nově odpočatá formace domácím zle zavařila a hosté dokonce nastřelili horní tyč. Branková konstrukce tak podruhé zachránil Willa od inkasované branky.

Zhruba v polovině posledního dějství se opakovala situace z první třetiny. Domácí věnovali hostům dlouhou přesilovku pět na tři, ve které přišla asi největší šance hostů. České Budějovice zavřeli své soupeře v obranném pásmu a kombinovali okolo branky. Will vyrazil střelu z úhlu pouze na vršek kruhu, odkud jeden z Českobudějovickových vystřelil. Při pohledu na střelu letící do odkryté branky už hosté zvedali ruce nad hlavu, na poslední chvíli však Will vymrštil lapačku a beton, puk srazil na led a na brankové čáře ho zalehl.

Tento okamžik již zlomil veškerou snahu Jihočechů o zvrat a zápas se jen dohrával. V závěru si oba týmy odbyly po jedné velké šanci plynoucí z nedůslednosti, ale skóre se už nepohnulo.

Přestože se hosté prezentovali velmi dobrým výkonem a podíleli se na pohledném průběhu utkání, museli zkousnout hořkou porážku 3:0. Domácí se naopak těšili z vybojovaného vítězství, kterého dosáhli bezchybným výkonem, na kterém se podílel celý tým. Nejvíce zářil tradičně brankář Will, který přes kvantum velkých šancí nepustil České Budějovice ke zdramatizování utkání.