03.01.2010, Miroslav Mayer

Tři body z Brna

Č. B u d ě j o v i c e - Extraligové mužstvo mladšího dorostu dokázalo zvítězit ve svém prvním letošním zápase na ledě Komety Brno 4:2. Rozhodnutí padlo až v poslední třetině, kdy za stavu 2:2 dokázali dát českobudějovičtí hráči dvě branky a rozhodnout tak o osudu zápasu. Hvězdou zápasu se stal Luboš Rob, která vstřelil dvě branky.

Zápas začali zostra domácí, když Lamač nevyužil hezké zadovky a trefil jen Dvořáka v bráně Českých Budějovic. Poté vystrčili zoubky také hosté a ukázali, že dnes nebudou hrát druhé housle. Nejprve neprostřelil Klimeše z výhodné pozice Salák a chvíli po něm ani Plášil, který střílel vedle. Klimeš se musel znova vytáhnout proti pokusům Prokeše a Škopka.

A protože zůstaly všechny šance Budějovic nevyužity, přišlo potrestání. Kousalík nahodil kotouč na Dvořáka, který jen vyrazil před Klímu. Klíma ho však neprostřelil, ale dostal kotouč pod výzbrojí brankáře k Michalu Chudému, jenž měl jednoduchou pozici k otevření skóre – 1:0.

Těžko říct, jak by se zápas vyvíjel, kdyby hosté o dvě minuty později nesrovnali. Mountfield se prosadil také z dorážky. Konkrétně to byl Luboš Rob, který z pravé strany se štěstím prostřelil Klimeše. Uzavřel tak statistické okénko první třetiny.

Při vstupu do druhé hosté potvrdili svůj tlak. Znovu to byl Luboš Rob, který poslal hosty do vedení ve vlastním oslabení, když si kličkou do forhendu položil Klimeše a v klidu zasunul – 1:2.

Kometa s odpovědí neotálela dlouho. Zbořil zatáhl kotouč do útočného pásma, vykroužil půlkruh podél mantinelu za bránou Dvořáka a nahrál najetému Petru Mrázkovi. Ten se se střelou neukvapil, přiblížil se až k Dvořákovi, stále nestřílel, což znamenalo, že si brankář lehl a následně po jeho objetí kotouč pohotově zasunul jakoby zpoza brány mezi tyče. Takhle krásnou branku jsme v Brně na mládežnických utkáních už hodně dlouho neviděli.

Tlak Brna mohl zužitkovat ve vedoucí branku chvíli po této lahůdce Klíma, který však z blízkosti trefil jen tyč budějovické branky. Dlouhou dobu jsme pak na vážnější šance museli čekat. Až se v přečíslení dva na jednoho ocitli znovu Zbořil s Mrázkem. Jenže Mrázek se pokusil akci vyšperkovat jako při své brance a kotouč vrátil zpět na Zbořila před zcela odkrytou bránu. Zbořilovi však puk v jasné gólovce přeskočil hůl.

Podobnou šanci zahodili před závěrem druhé části také hosté. Robovu vyraženou střelu totiž nedokázal do prázdné brány uklidit Salák.

Hosté nemuseli moc litovat, protože na rozdíl od domácích se jim podařilo pokaženou příležitost napravit. Znova to bylo brzo po vstupu do třetiny. V čase 43:11 David Bílek napřáhl ke střele z levého kruhu a Klimešovi puk propadnul pod ramenem a pomalinku spadl do brány. I s velkou dávkou štěstí vedli hosté na začátku poslední části 2:3.

Zámek hostů pak ještě pokračoval. Mareš s Krchem nejdříve nevyužili přečíslení dva na jednoho a chvíli po něm nezvýšil vedení ani Švec, který byl rychlou přihrávkou od Roba tak překvapen, že ji nezpracoval.

Zatímco Luboš Rob se jakožto nejproduktivnější hráč Budějovic již dvakrát prosadil, domácí Adam Zbořil dostal v padesáté minutě osobní desetiminutový trest, což ho vyřadilo ze hry do konce zápasu. Nakonec tedy nebyla jeho jedna asistence k ničemu platná, protože hosté vítězství ještě pojistili gólem do prázdné brány Emil Švec a mohli se radovat ze zisku tří bodů.

Jan Konečný (HC Kometa Brno): Zápas se odehrával ve vysokém tempu. Myslím si, že jsme měli více ze hry, kombinovali jsme. Naopak Budějovice byly silovější, měly urostlejší kluky. Nicméně jsme hráli vyrovnanou partii. Škoda zbytečných vyloučení. Měli jsme dost přesilových her, ale nebyli jsme schopni dát branku, přitom šance byly. Hold se od nás odklonilo štěstí a prohráli jsme.

Radek Ťoupal (HC Mountfield): Bylo to velice těžké utkání, jako vždy po tom Novém roce, když se ti kluci po těch oslavách trošku srovnávají. V Brně se moc nevyhrává a jsme za to vítězství rádi, protože to byl těžký zápas. Výhra nám pomůže udržet se na druhém místě za Spartou na vrcholku tabulky.