13.01.2009, David Lukeš

VIT - CEB 1:3 - Výborně, MOUNTFIELD veze tři body z Ostravy!

O s t r a v a - V nikterak veselé náladě odjížděli hokejisté HC MOUNTFIELD k utkání 41. kola na led podobně se trápících Vítkovic. Výkonem v ostravské ČEZ Aréně ale ukázali velkou porci snahy přerušit sérii porážek a odčinit i tu poslední vysokou od Slavie. Po bojovném a obětavém výkonu Jihočeši vezou ze severní Moravy všechny body po výsledku 3:1. U všech branek hrál důležitou roli Milan Toman, výborně tým podržel v brance Jakub Kovář.
Hlavním úkolem Jihočechů bylo ubránit úvod. Nezvládnuté začátky byly příčinou toho, že v předchozích utkáních prakticky ani neměli šanci bojovat o body. Defenzívu tentokrát vyztužili i Macháček s Muchou. Nechybělo ale mnoho a MOUNTFIELD mohl opět brzy inkasovat. Už ve 2. minutě dostal Viktor Ujčík přesný pas na útočnou modrou čáru a sám směřoval na Kováře, který tentokrát nastoupil místo Romana Turka. Mladý budějovický brankář svůj tým ovšem podržel a nadvakrát výborně zasáhl.

Hned vzápětí byl vyloučen Ondřej Veselý a v přesilovce se Vítkovičtí radovali. Ne však dlouho - rozhodčí Hradil těsně před tím necitlivě hru přerušil a připravil trápící se Ostravany o důležitý první zásah, který by je dostal do pohody. Co nebylo dopřáno Moravanům v 6. minutě, povedlo se Budějovickým o minutu později. Radek Duda posunul puk za sebe na modrou čáru, odkud poslal Milan Toman nechytatelný projektil. Puk, možná jemně tečovaný do rány padnuvším domácím hráčem, přesně zaplul pod horní tyčku - 0:1. Od té doby měli hosté až do přestávky více ze hry a přišly i šance. Dvakrát uháněl na Štěpánka Bílek, ovšem pokaždé ho domácí gólman vychytal.

Ve druhé třetině domácí hráči přidali na pohybu i důrazu, leč ruce jim hodně svazovala nervozita spolu s faktem, že je skóre opět v jejich neprospěch. A když už se dostali k zakončení, zakročil vynikající Jakub Kovář. Jako například ve 26. minutě, když Lukáš Klimek dostal výbornou přihrávku před brankoviště, ale jeho střelu nahoru budějovický brankář vyrazil a úspěšný byl i proti dvěma dorážkám. Nepříjemná situace přišla ještě chvíli před tím, když Ctirad Ovčačík trefil prudkou ranou od modré čáry clonícího Tomáše Frola. Ten jen za pomoci spoluhráčů odklouzal z ledové plochy a vážnost zásahu do jeho hlavy prověří až pozápasové pozorování.

MOUNTFIELD ovšem nezůstával jen v hluboké defenzívě. Aktivním napadáním vysunul obranu až na útočnou modrou, každou možnost využíval k rychlým protiútokům. Ten nejnebezpečnější přišel při úprku Romana Horáka juniora, který se uvolnil na levém křídle a zkoušel Štěpánka obstřelit, ten pohotově vyrazil betonem. Ve druhé třetině brankáři převyšovali hráče v poli a tak se šlo podruhé do kabin stále za hubeného stavu 0:1.

Ve třetí třetině nervózní Vítkovičtí ještě víc přidali. V první desetiminutovce jim navíc hosté pomohli dvěma vyloučeními. Přesilovky však tentokrát patřily k velmi slabým stránkám Ostravanů. Hrozili spíš mimo ně. Velmi aktivní byli mladí Klimek s Kvapilem. V 51. minutě se na brankovišti uvolnil Burger, snažil se šikovně zasunout puk po ledě k tyčce, stopku mu vystavil pohotově Kovář betonem.

V době největšího tlaku domácích přišel jejich faul. V 52. minutě šel na trestnou lavici teprve druhý jejich hráč. Budějovice dlouho motaly protivníka u jeho branky, leč dlouho bez efektu. Až pět vteřin před návratem vyloučeného Barinky se prosadil Tibor Melichárek nadvakrát u levé Štěpánkovy tyčky - 0:2. Byl to důležitý gól, ovšem podstatným událostem ještě konec nebyl. Hned o minutu později totiž agilní Kvapil zavezl po pravé straně puk do útočné třetiny, přihrál ho před Kovářovu branku, kde ho Jiří Burger nastavenou bruslí poslal do síťky - 1:2. Videorozhodčí platnost branky posvětil, ovšem pokud neuznaná branka Vítkovic v první třetině platit měla, pak regulérnost té uznané z 55. minuty byla hodně sporná.

Před Jihočechy, kteří body potřebují jako sůl, se tak rýsoval perný závěr. To by ovšem nesměli mít ve svých řadách Milana Tomana, který se chopil role režiséra zápasu. Trvalo to jen něco přes minutu od Burgerova gólu, když se budějovický obránce drze uvolnil na útočné modré čáře a prudkou ranou poslal puk potřetí za Štěpánka. O teč se ihned hlásil Ivan Huml a gól mu byl i připsán - 1:3. To byla definitivní rána, po které se už domácí na odpověď nezmohli, přestože poslední dvě minuty ještě hráli přesilovou hru.

MOUNTFIELD se tak konečně raduje z vítězství. Podobně slastný pocit nepoznal od prosincové extraligové pauzy při ruském reprezentačním Channel One Cupu. Dosáhl ho po kolektivním a poctivém výkonu, jak silně tento bodový doping na jeho hráče zapůsobí, se dozvíme už v pátek, kdy se Budějovice utkají na vlastním ledě ve velmi důležitém zápase s Orly ze Znojma.

Alois Hadamczik (Vítkovice): "Naše výkony jsou poslední dobou jako den a noc. Připadá mi jakoby hráčům ubyly síly. Byli jsme pomalejší, vůle tam je, ale to je málo. Nebylo tam umění od zkušených hráčů, kteří by proměnili přesilovku. Stačilo proměnit přesilovky a to utkání bychom vyhráli. Málo gólů sice dostáváme, ale sami je nedáváme a neprosazujeme se. Musíme pracovat na tom, aby se zlepšilo proměňování šancí."
Jan Tlačil (České Budějovice): "Po hráčích jsme chtěli zodpovědný výkon a musím za to manšaftu poděkovat, protože splnil přesně to, co jsme si řekli. Podařilo se nám dát první gól a mužstvo se potom uklidnilo. Celý zápas jsme takticky zvládli bez chyb a dotáhli ho do vítězného konce."