10.01.2003, Darek Štalmach, David Lukeš

VIT-CEB 2:1: Přes dobrý výkon těsná prohra

Budějovická série vítězných zápasů zvenku skončila, po pěti výhrách a čtrnácti bodech z cizích kluzišť přichází nejtěsnější prohra ve Vítkovicích. Jihočeši ale podali v Ostravě dobrý výkon a ostudu rozhodně neudělali. Ujali se dokonce vedení Filipem Turkem, zápas ale otočila Burgrova formace, na níž si náš celek chtěl dávat speciální pozor...
Přes nasazení, obětavost i slušnou porci šancí přišli českobudějovičtí hráči o tři body, které tak nutně potřebují k boji o zajištění místa v play-off. Ostravané jejich naděje zhatili dvěma brankami z bezprostřední blízkosti a se svou troškou do mlýna přispěchal i spolehlivý Jiří Trvaj.

Až do páté minuty čekali diváci ostravského Paláce kultury a sportu na první střelu domácích hráčů. Selingrův pokus však svým betonem vyrazil Vladimír Hudáček. Podstatně větší úsilí musel do té doby vynakládat ostravský brankář Jiří Trvaj, avšak střely Luboše Roba ani Filipa Turka si cestu za jeho záda nenašly. K ohrožení Hudáčkovy branky nenapomohla ani přesilovka při vyloučení Michala Barinky. Jelikož ostravané o vstřelení branky nijak zvlášť neusilovali, logicky zasáhli hosté. Nejprve však úřadoval rozhodčí Kolísek. Jen v průběhu první desetiminutovky poslal za katr šest hráčů, po třech z každé strany. Vítkovičtí byli dokonce potrestáni hrou ve třech, ale ta neměla dlouhého trvání, neboť po Krayzelově vyloučení putoval k trestoměřičům i Daniel Babka a snížil tak Jihočechům šanci na překonání Jiřího Trvaje. Přes vylučovací závody ve druhé pětiminutovce dokázali hráči Českých Budějovic skórovat. Vybrali si k tomu velice vzácný okamžik. Žádné mužstvo právě nehrálo v oslabení. Na každé straně právě stáli čtyři borci. Od modré vystřelil Rudolf Suchánek, Filip Turek jeho střelu lehce tečoval a málem bylo vystaráno. Jenže Jiří Trvaj byl proti. Do cesty tečované střely stačil nasunout svůj beton a puk se vrátil do hřiště. Tam ale stále ještě čekal pohotový Filip Turek a na jeho dorážku byl i ostravský fantom krátký - 0:1. Neuplynuly ani dvě minuty a bylo vyrovnáno. Po levém křídle zatáhl puk do třetiny David Moravec, Roman Kaděra jej podržel v rohu do doby, než si jeho spoluhráči najeli před branku a zacentroval. V mele, která se o touš strhla, se nejlépe orientoval Jiří Burger a přes velice těsnou obrannou clonu Josefa Jindry dokázal poslat kotouč za Hudáčkova záda - 1:1. Přes rychlé srovnání neztráceli hráči z jihu Čech chuť ke hře. V největší šanci zápasu se ocitl na začátku třinácté minuty Filip Turek, ale Jiří Trvaj jeho dvěma pokusům z bezprostřední blízkosti zázračně odolal.

I ve druhé třetině se hra přelévala ze strany na stranu, ani jeden z gólmanů si nemohl stěžovat na nečinnost. Více zapojeným byl Vladimír Hudáček, který musel v celém zápase téměř čtyři minuty čelit elitním ostravským útočníkům jen se třemi spoluhráči před sebou. Vítkovičtí však ani jednu přesilovku pěti proti třem nezužitkovali a i díky tomu se museli o výsledek strachovat až do posledních okamžiků. Hubené vítězství 2:1 jim zajistila branka ze sedmatřicáté minuty. Ve skrumáži před Hudáčkovou brankou se dokázal prosadit Radek Philipp a opět zblízka propasíroval puk za Hudáčkova záda. To, že se prosadil známý ostravský "pes obranář" a navíc z bezprostřední blízkosti, naznačuje, že branka padla v přesilovce. Zásahem ostravského obránce se automaticky vymazal trest Rudolfa Suchánka, který zahříval lavici hanby za předchozí hákování.

Několik šancí hostí v závěrčné třetině k vyrovnání spolehlivě zlikvidoval Jiří Trvaj. Za jeho záda neprošly ani střely při vyložených šancích Daniela Babky či Jiřího Šimánka a tak musel těsně před koncem zápasu Vladimír Hudáček na střídačku. Ostravané se však dokázali vymanit z tlaku a necelých pět vteřin před koncem mohl zoufalou snahu jihočechů potrestat Roman Kaděra. Jeho bomba od modré do prázdné Hudáčkovy svatyně však pouze rozezvučela břevno.

L. Svozil (Vítkovice): "Proti důrazné obraně soupeře jsme se prosazovali velice obtížně, ale podstatné je, že jsme získali tři body. Ty jsou pro nás rozhodující. Mužstvo zaslouží pochvalu za bojovný výkon."
J. Pouzar (HC ČB): "Soupeř nás nepřehrál, ale hokej se hraje na góly a my jsme dnes vstřelili o jeden méně. Hráli jsme dobře, akorát jsme neproměňovali šance. I přesto, že ve třetí třetině jsme se už více tlačili do útoku."