03.12.2010, Michal Špírek

VIT - CEB 4:6 - Druhá třetina se rovnala knockoutu lídra

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD odjížděl do kabin po první třetině za stavu 3:1 pro domácí a na bodový přísun z ledu prvních Vítkovic to nevypadalo. Jenomže druhá třetina byla jasně v režii hostů, kteří vyhnali Málka čtyřmi góly z brány a ujali se vedení 5:3. To už v závěrečném dějství nepustili a Jihočeši tak připravili Vítkovicím teprve druhou domácí porážku v sezóně. Branky stříleli Červený, Martynek, Kuchejda, Ptáček a hned dvakrát se trefil Milan Gulaš. Tři asistence nasbíral Pavel Kašpařík.
Po porážce v Liberci se HC MOUNTFIELD tentokrát přesunul přes zasněženou republiku do Vítkovic. V prvním kole na jejich ledě prohrál 1:3 a stejným poměrem skončila ve 27. kole hned první třetina. Jak k tomu došlo? Vítkovice zachytily začátek utkání a Budějovice se ocitly pod tlakem domácího týmu. Hned dvakrát zavařila obraně Jihočechů dvojice Huna – Burger, ale Kovář odolal. V sedmé minutě, poté co se hosté marně snažili dostat na delší dobu k puku, se neprosadil po vyjetí zpoza brány ani Szturc, stejně jako o pár sekund později po šikovné přihráce Huny Káňa. Čas 8:32 už byl ale pro bezbrankový ukazatel skóre osudný, Vítkovice otevřely brankový účet utkání. Petr Strapáč překvapil hostujícího gólmana nahozením z velkého úhlu a od Kovářových betonů se kotouč odrazil za brankovou čáru - 1:0. V jedenácté minutě pálil ostře Langhammer, Málek byl na místě. Ve třinácté minutě už to bylo o dvě branky. Rozjetý Peter Húževka převzal mezi beky Tomasovu přihrávku a upaloval na Kováře, kterého překonal přesnou střelou - 2:0. Hosty dostal zpátky do hry důraz Rudolfa Červeného, který se svým útokem zabojoval před Málkem a střelecký pokus propadl Málkovi za záda - 2:1. Domácí ovšem na snížení ihned zareagovali a v šestnácté minutě, minutu po Červeného brance, to bylo 3:1. V přesilovce Malík našel Rudolfa Hunu, jenž bez přípravy poslal puk nekompromisně za Kováře. Českobudějovičtí oproti tomu svou početní výhodu ve skórování nevyužili a první třetina skončila výsledkem, který možná domácí, jak se ukázalo později, trochu ukolébal.

Ve druhém dějství totiž vlétl HC MOUNTFIELD na soupeře a do konce třetiny ho nenechal vydechnout. Agilní Gulaš počkal ve 22. minutě za bránou s pukem do té doby, než si výhodnou pozici vybojoval na hranici brankoviště Rostislav Martynek, a následná přesná přihrávka na neatakovaného hráče už znamenala jediné, snížení na 2:3. Káňa poté v oslabení unikl obraně, ale zamířil nad břevno. Na druhé straně se puk potuloval po Kašpaříkově šanci podél brankové čáry, za ni se však nepodíval. Ve 30. minutě hosté srovnali s Vítkovicemi stav. A znovu se o to postarala stejná trojice, jako u předchozí branky, tedy útok Martynek – Kašpařík – Milan Gulaš. Posledně jmenovaný vybruslil před Málka a poslal kotouč švihem nad rameno brankáře. Pavel Kašpařík ve 33. minutě nedokázal přehodit Málkův beton po příhře Kolarze. Vítkovičtí nevěděli, co na HC MOUNTFIELD hrát a nesmělé průniky zastavovala hostující obrana bez problemů. V čase 36:44 se tak Jihočeši dostali do vedení 4:3. Opět u toho byl již zmíněný útok a hlavně Milan Gulaš. Jeho přesné zápěstí znovu slavilo úspěch a domácím začínalo být jasné, že jestli se rychle neproberou, bude s nimi zle. A také že bylo, o minutu později pálil David Kuchejda a střelou mezi betony vyhnal Málka na střídačku, nahradil ho Šindelář - 3:5. První bod v budějovickém dresu zaznamenal bek Kolarz.

Vítkovice vstoupily do třetí třetiny s jediným možným cílem, co nejrychle snížit. Jejich snahu zbrzdil vyloučením Trnka, a HC MOUNTFIELD trestal. František Ptáček se prezentoval stejnou ránou jako v Liberci, jeho projektil se zapíchl pod břevno - 3:6. 3056 diváků po této brance vidělo už jen nezáživný hokej, domácí už nenašli síly na to s výsledkem výraznějším způsobem pohnout. Neprosadili se ani při vyloučení Nováka. Jinak se hrálo jak bez vylučování, tak i bez častých přerušení, zápas rychle plynul ke svému konci. Kosmeticky ještě upravil skóre domácí Michal Hlinka, který využil perfektní práce Klimka a dopravil puk do sítě. HC MOUNTFIELD si vítězství pohlídal a po disciplinovaném výkonu se představí v nedělním domácím zápase s Plzní o tři body bohatší.

Zápas vyšel především útoku Gulaš, Kašpařík, Martynek, každý z jeho členů nastřádal po třech kanadských bodech a vítkovická obrana měla s uhlídáním těchto hráčů obrovské potíže. O dvě branky se pak postaral i útok mladých dravců s Rudolfem Červeným na centru.

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Po první polovině utkání, minimálně po první třetině, měl být stav vyšší. To se nám bohužel nepovedlo. První dva góly hostů byly šťastné. Od druhé třetiny ale daleko líp bruslili. Hráli svoji hru a to, co je zdobí. To znamená tlak a puky do brány. Na to dneska Budějovice vyhrály."

Milan Kupka (České Budějovice): "Domácí byli v úvodu aktivnější a dostali se do vedení. Ve druhé třetině jsme ale zlepšili hru, dali jsme góly a výsledek se nám podařilo otočit. Výsledek jsme pak udrželi až do konce."