25.02.2003, Jan Čutka, Aleš Koňařík

VSE-CEB 3:2p: Jistý postup do play-off

Po konci základní hrací doby neskrývali českobudějovičtí hokejisté obrovskou radost, znamenající postup mezi elitní osmičku. Dvě minuty před třetí sirénou došťouchal Josef Štraub puk za Bielgova záda, vyrovnal na 2:2 a zařídil tak svému týmu důležitý bod. Velice tvrdý a vyhecovaný zápas, který Jihočeši dohrávali se čtyřmi obránci, zvrátili při přesilovce v prodloužení na svoji stranu hráči Vsetína, stále o play-off bojující.
Českobudějovičtí hráči nastupovali oproti soupeřovi ze Vsetína do zápasu s teoretickou jistotou play-off. Ale teorie je málo a tak chtěli chlapci z jihu na Valašsku získat opravdovou jistotu. Pro hráče z Lapače to bylo střetnutí, které v případě prohry mohlo znamenat nenahraditelnou ztrátu. Již tato vizitka o utkání dávala všem vědět, jak bude tento duel pro oba týmy důležitý. Vyhecovaná a tvrdá hra s množstvím vyloučení toho byla přímým důkazem, stejně tak jako úvod zápasu, který byl v podání obou celků velice opatrný. Po zbytek zápasu však vystřídala opatrnost tvrdost...

Na bezmála 50 minut se natáhla první třetina utkání Vsetína s Budějovicemi, padlo v ní 64 trestných minut a dva slovenští obránci v českobudějovických dresech, Jasečko a Babka, zamířili po hrubých faulech zezadu předčasně do šaten. Takový byl obraz hry, plné nepřesností, záludností a nervozity, ve které nebylo místo pro plynulý hokej. Bylo patrné, jak důležitý zápas se hraje.

Do vedení šli vsetínští hokejisté zásluhou využité přesilovky 5 na 3, kdy za Hudáčka dorážel Jaškinovu střelu Demel - 1:0. Pak se hokej z ledu na dlouhé minuty vytratil, vinou neustálého vylučování se žádný z týmů nedokázal dostat do tempa, jen počítal ztráty. Budějovický obránce Gýna skončil v nemocnici se zlomenou rukou, stejně tak vsetínský zadák Němec pro změnu s otřesem mozku.

Budějovičtí museli do obrany nasadit útočníka Šimánka, obě mužstva však nadále pokračovala ve nepříliš záživné hře plné chyb a takřka permanentního vylučování. Šancí se díky tomu mnoho neurodilo, oba brankáři zachovávali maximální pozornost. Hudáček eliminoval v polovině druhé části Kacíře, který se před ním ocitl na několik vteřin zcela osamocen. Puk však měl na bekhendové straně, střela postrádala razanci. Zapotil se i Biegl, na něhož nevyzrál pohotovou dorážkou Bartoš. Vsetínský gólman se stihl rychle přemístit od tyčky k tyčce, puk vytěsnil mimo. Vsetínu se rovněž nedařily přesilovky, v závěru třetiny promrhal více než minutovou dvojnásobnou výhodu.

A hned zkraje třetí části toho hořce litoval, za beky si totiž najel Filip Turek, který proměněným sólem zužitkoval milimetrovou příhru matadora Suchánka a střelou mezi betony nedal Bieglovi šanci - 1:1. Vsetín však bojoval dále, tempo postupně gradovalo. Vak třikrát ztroskotal na budějovické opoře, ochozy tak zabouřily až v 50.minutě, kdy se kuriózně trefil Kotásek. Jeho bekhendovou ránu si Hudáček srazil postupně na obě tyčky, odkud se pak puk došoural za brankovou čáru - 2:1. Vzápětí neuspěl v brejku Kacíř.

Zápas se přes neustálé tresty na obou stranách pomalu šinul k závěru a domácí již věřili v plný bodový zisk. Jenže čáru přes rozpočet udělal vsetínským Josef Štraub. V 58.minutě doklepl za Bieglova záda svůj předchozí neúspěšný pokus a vybojoval tak pro Budějovice cenný bod, který již Jihočechům zaručil postup do play-off - 2:2. V prodloužení zajistil Vsetínu bod navíc Demel, opět v přesilové hře.

Jaroslav Pouzar: „Zápas se mi hodnotí těžko. Těší mě, že jsme dokázali uhrát bod. Musím ale říct, že doteď jsem si Vsetína vážil, jakým způsobem bojuje o play-off. Jenže to, co dnes Vsetín včetně těch čtyřech pruhovaných ukázal, to je ostuda českého hokeje. Jestliže se má sport hrát v Česku takovým způsobem, raději ať se žádný nedělá. Hraje se těžko ve třech proti devíti lidem.“

Zdislav Tabara: „Pro nás byl dnešní zápas nesmírně těžký, potřebovali jsme nutně bodovat. Od začátku byla na našem výkonu patrná nervozita, chyběl klid v koncovce. Budějovice navíc dobře bránily, navíc dobře chytal Hudáček. Nechtěli jsme naši hru otevřít, hosté hrozili z brejků. Utkání bylo do velké míry ovlivněno rozhodčími, kteří do hry až zbytečně moc zasahovali.“