24.11.2002, Michal Berg

Výpadek ve druhé třetině poslal body do Ostravy

Dvěma brankami v úvodu třetí třetiny dokázaly Budějovice zdramatizovat zápas, ale další branky již nepřidaly. O vítězství Vítkovic rozhodla druhá třetina, ve které bídně hrající domácí inkasovali hned pětkrát. Ke hbitému útoku navíc hosté přidali pozornou obranu a odváží si tak na sever Moravy všechny tři body. Hned ve svém prvním zápase za Budějovice se trefil Stanislav Procházka.
Nabuzení domácí vlétli do zápasu jako uragán, po necelých dvou minutách už mohli s klidem vést o dva góly. Jenže Šimánek v brejku zvolil místo střely ještě přihrávku na spoluhráče, kterou zastavil jeden z vracejících se obránců. Následnou šanci spálil Turek. Ten nedokázal přehodit ležícícho Trvaje a napálil kotouč jen do jeho lapačky. Jinak se hrál pěkný útočný hokej na obě strany. Za domácí nejvíce hrozil Rob, hosté mohli těžit z nebezpečných akcí Moravce a Melenovského.

Nástup Jihočechů do druhé třetiny byl bleskový, hned po 18 vteřinách prostřelil přesunujícího se Trvaje Petr Sailer - 1:0. Lekci z využívání přesilových her dostali domácí ve 26. minutě, když Hudáčka, i chumel hráčů před ním prostřelil od modré čáry Tesařík 1:1. O dvě minuty později se dostal k puku Laszkiewicz a poslal kotouč mezi Hudáčkovými betony do brány - 1:2. Vítkovica smršť ale pokračovala. na začátku čtyřminutového oslabení ujel Melenovský, vypálil okolo clonícího Suchánka a nedal tak domácímu brankáři sebemenší šanci - 1:3. Jakmile skončila budějovická přesilovka, dostal se kotouč k Selingrovi, ten ho nahrál na Kaděru, kterého neohlídali domácí obránci, a od Kaděry zamířil kotouč do budějovické brány počtvrté - 1:4. Hudáčka vystřídal v kleci Kučera, ale obraz hry se nezměnil. Síťku za Kučerovými zády stihl před odchodem do šaten ještě rozvlnit Irgl - 1:5.

Třetí třetina začala stejně jako ta druhá, a to ve znamení tlaku domácích. Po třech minutách propálil Trvaje střelou k tyči Michálek - 2:5. O minutu později se prosadila z blízkosti nová posila Jihočechů, Stanislav Procházka, střelou mezi betony zmateného Trvaje - 3:5. Domácí trenér si vyžádal oddechový čas, ale jakoby snahu Jihočechů spíše otupil. Budějovičtí již soupeře k žádné větší šanci nepustili, ale pozorní hosté si dokázali ještě dvougólový náskok v pohodě ubránit.

Jaroslav Liška (České Budějovice): "Zápas určitě rozhodlo to, jak jsme na tom psychicky. V úvodu jsme chtěli dát gól, šance byly, kdybychom je proměnili, určitě by se zápas vyvíjel jinak; tam se to lámalo. Výpadek ve druhé třetině si nedovedu vysvětlit, něco takového by se stávat nemělo. V závěru se nám vyplatily změny, škoda, že neskóroval ve vyložené šanci ještě Turek."

Aleš Tomášek (Vítkovice): "V úvodu jsme čekali tlak, proto jsme chtěli bránit a přitom nefaulovat. Ve druhé třetině jsme trochu přitlačili a parádně odehráli celou dvacetiminutovku. Po dvou slepených gólech Budějovic jsme se ale zbytečně báli o výsledek, na prvních deset minut třetího dějství musíme rychle zapomenout."