13.01.2012, Matěj Mayer

ZLN - CEB 2:3 - Jihočeši proti Zlínu úspěšnější i potřetí

Č. B u d ě j o v i c e - Hráči HC MOUNTFIELD se představili v pátek na ledě Zlína po více než roce. Lepší vstup do zápasu měli domácí, kteří se po bezbrankové první třetině ujali hned na začátku druhé dvacetiminutovky vedení. Jihočeši na jejich trefu však okamžitě našli odpověď a na začátku třetího dějství šli dokonce do vedení po brance Gulaše. Zlínští sice dokázali vyrovnat, ale vedení na stranu hostů vrátil Jakub Langhammer, který se nejvíce podepsal pod vítězství 3:2.

Zlín je pro Českobudějovické destinací dalekou, a to nejen z pohledu zeměpisného, ale i co se týče sklizně bodů v hokejové extralize. I s ohledem na poslední nepovedené venkovní představení v Brně a Plzni tedy pro MOUNTFIELD a hrstku jeho nejvěrnějších fandů sliboval výlet na jihovýchodní Moravu pernou šichtu. A očekávání se vyplnila. Utkání nenabídlo nikterak svižný a pohledný hokej, spíše tuhou bitvu, v níž vůle vítězila nad krásou.

Ale pěkně popořádku. V nemastném neslaném úvodu se možná o chlup víc snažili domácí Ševci, o nějaké vyložené šanci ovšem nemůže být řeč. Na střely z nepřipravených či dalekých pozic odpovídali hosté stejně a tak oba brankáři, Jakubové Kovář a Sedláček, hlásit propocené ribana nemuseli. Ani jednomu z týmů nepomohla přesilovka, jíž si shodně po jedné oba soupeři v úvodním dějství zahráli a tak bezbrankové skóre při prvním odchodu do kabin nemohlo překvapit.

Přestávka pomohla oběma kabinám k uvědomění, že o extraligové body se bojuje jinak, a tak bylo v úvodu druhé dvacetiminutovky na ledě k vidění více vzruchu. A nejen to - dlouho na sebe ani nenechal čekat první gól. Rejdění Vlachovy formace okolo Kovářovy branky ve 23. minutě bylo oceněno brankovým vavřínem, to když vůdce zlínské útočné tlupy vybojoval touš do ideální pozice Ondřeji Veselému, pro něhož nebylo problémem trefit poloodkrytou klec - 1:0. Naštěstí pro hosty o minutu později zaúřadoval na druhé straně probuzený střelec Jakub Langhammer, jenž zužitkoval tvrdou práci Milana Gulaše přesnou ranou pod břevno - 1:1.

Svižný úvod druhé třetiny namlsal a vysoce nasazenou laťku mohli v následné přesilovce udržet hokejisté PSG, kteří svou výhodu sehráli solidně a dokonce se i radovali z gólu. Ke štěstí hostů ale Petr Čajánek kotouč do branky usměrnil holí, jež byla nad úrovní horní tyčky, a radost ochozů tak byla předčasná. Ve zbyku druhé třetiny šlo tempo opět dolů a to i zásluhou série vyloučení, v níž dominovali co se trestů týče Jihočeši. Potěšit kotlík nejvěrnějších tak mohlo alespoň precizní bránění oslabení, jež mohli v okolí branky Jakuba Kováře sledovat.

Dvouminutové přesilovky v kuse se Budějovičtí konečně dočkali v úvodu třetí třetiny a dokázali jí využít, byť se nejednalo o klasickou přesilovkovou akci. Chybu domácích využili Jakub Langhammer, jenž nesobecky a parádně přihrával před odkrytou branku, a Milan Gulaš, jenž už ve své kariéře určitě musel ke vstřelení branky použít víc fištrónu - 1:2. MOUNTFIELD začal bránit náskok a chvíli se zdálo, že úspěšně.

Domácí nedokázali vystoupit ze stínu průměrnosti, což platilo až do 51. minuty. V té zaspala budějovická obrana, jež nechala před Kovářem operovat hned tři zlínské dravce. Marek Melenovský prokázal největší důraz a doslova došťouchal černou gumu za brankovou čáru - 2:2. Vše spělo k dělbě bodů, která se s ohledem na vývoj zápasu jevila býti spravedlivou. Jenže v 58. minutě domácí hráči při útočných choutkách zapomněli na zadní vrátka, čehož využil Jiří Šimánek s Jakubem Langhammer k úprkou dvou na jednoho. První jmenovaný v důvěře ve střeleckou fazónu Jakuba Langhammera přihrál a neprohloupil - druhý gól v zápase a opět odrazem od břevno znamenal zlatou pečeť na tři body - 2:3.

Otřesení Zlínští v závěru ani nedokázali vyvinout pořádný tlak a tak MOUNTFIELD přece jen vydoloval na Moravě šťastné, ale o to cennější tři body.

Rostislav Vlach (Zlín): "Porazili jsme se sami po dvou hrubých a nepochopitelných chybách. Tím nechci snižovat výkon Českých Budějovic. Chybovali zkušení hráči a o to víc nás dnešní porážka mrzí."

Milan Kupka (České Budějovice): "Po vyrovnané první třetině začali být ve druhé části domácí aktivnější a to jak herně, tak střelecky. Naštěstí pro nás z toho vytěžili jen jeden gól. Poslední dějství bylo vyrovnané. Štěstí se přiklonilo na naši stranu a nakonec jsme tři body získali my."