MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
28.03.2007, Radek Papáček, Vladimír Gregor

PCE – CEB 5:2 - HC MOUNTFIELD končí sezonu na čtvrté příčce!

P a r d u b i c e - V táborech soupeřů byly po skončení pátého dílu semifinálové série cítit zcela odlišné nálady. Zatímco domácí se opíjeli pocitem vítězů, Jihočeši se naproti tomu s letošním ročníkem hokejové extraligy loučí. Přitom ale Jandačovým svěřencům vyšel vstup do samotného utkání daleko lépe, než východočeskému Moelleru. Zásluhou Kamila Brabence dokonce nad svým sokem vedli. Jenže Pardubice ještě do konce první třetiny strhly skóre dvěma zásahy na svou stranu a náskok již pak udržely. Celek HC MOUNTFIELD tak v letošním ročníku O2 extraligy obsadil konečné čtvrté místo!
Bez zraněných Petra Koukala a Martina Čecha na jedné a distancovaného Petra Gřegořka na straně druhé nastoupili oba rivalové k pátému utkání semifinálové série. Hned po 22 vteřinách hry přišlo velmi přísné vyloučení Rolinka a početní výhoda Jihočechů. Krom dvou vcelku vydařených ran beka Vydareného však větší šanci nevyprodukovali. Mnohem hůře pro Lašáka bylo o tři minuty později, kdy na levém kruhu zůstal opomenutý Kutlák. Jeho švih naštěstí pro Pardubice prosvištěl jen kolem tyčky.

Další šanci už hosté zužitkovali. Hudec našel zpoza branky Brabence, ten si potáhl kotouč a bekhendem zavěsil pod víko – 0:1. Moeller působil hodně zakřiknutě a k ohrožení Turkovy klece se vůbec nedostával. Naopak mohlo být ještě hůře, aktivní Brabenec zmátl pardubickou obranu a pokud by jeho přihrávka přistála na hostující holi, byl by z toho zcela jistě gól. Tlak Budějovic navíc podpořila i hrubka domácího Snopka v rozehrávce a Kutlák pálil znovu ostrými.

Z mizérie dostal Moeller hráč, od kterého se to jistě nečekalo. Cetkovský dostal kotouč do jízdy od Čalouna, obhodil si obránce a v situaci 2 na 1 vzal odpovědnost na sebe a chladnokrevně poslal puk přesně k tyči – 1:1. Domácí ožili a vynutili si přesilovou hru po vyhození Turka do hlediště před najíždějícím Sýkorou. Nejlepší střelec play-off vyzkoušel Turka střelou z mezikruží, gól měl na hokejce po parádní individuální akci Pivko i dorážející Andrašovský.

Následoval faul Kotrly na Cetkovského a druhá přesilová hra Pardubic. V ní byl po výborně sehraném zámku blízko brance Hlinka a po něm i Čáslava, jenže domácí kapitán poté klepl přes beton Turka a síly se srovnaly. V dohrávané výhodě hostů nebezpečně pálil Kotrla a po něm ještě Hudec, gólově však udeřilo na druhé straně. Hlinka se hned po návratu z trestné lavice vrhl do útoku a bekhendovou ranou po zemi z velkého úhlu nachytal Turka na švestkách – 2:1.

V dohrávané přesilovce Pardubic přenesené z prvé části hry měl hned zkraje dobrou možnost Hlinka, zblízka bekhendem ale tentokrát Turka nepřekonal. Hübl kontroval hezkou překvapivou ranou, proti které vykopl Lašák beton doslova v poslední chvíli. Pardubice mohly jít do trháku nejprve po vtipné teči Koláře z bezprostřední blízkosti, v další šanci pak neuspěl Mrázek střelou z pravého kruhu.

Pardubice následně trochu zvolnily a dovolily soupeři, aby se nastěhoval do nebezpečné blízkosti Lašáka. Budějovice z tlaku vytěžily pouze šanci Brabence, kterou zlikvidoval pohotový Lašák. A tak udeřilo zničehonic na druhé straně. Pucher vyhrál buly čistě na Andrašovského a ten bez přípravy poslal puk Turkovi nad lapačku – 3:1. Hosté dostali možnost ke korekci po faulu Blažka, jehož nejprve zahákoval Posmyk a hůl pardubického forwarda během cesty k ledu zasáhla obličej řízného beka Budějovic.

Jihočeši však v konečném důsledku mohli být rádi, že při vlastní přesilovce neinkasovali. Pucher nejprve po chybné rozehrávce Turka z otočky pálil z úhlu na odkrytou klec, aby o chvilku později najížděl sám na brankáře Budějovic a při zakončení inkasoval sekyru od Vaka. Možnost přesilovky sebrala Moelleru vysoká hůl Puchera, ale i v oslabení domácí znovu zahrozili. Na útočné modré zůstal zcela sám Zdeněk Ondřej, jenž místo blafáku či přesného švihu zápěstím volil málo vídaný příklep ze tří kroků, ale Turek se překvapit nenechal.

Budějovice se v této fázi hry téměř vůbec nedostávaly do nebezpečných střeleckých pozic, dvě možnosti v krátkém sledu měl naopak agilní Kolář. Odpočatého Lašáka vytrhla ze sna až čtvrtá lajna soupeře, z jejíž práce těžil jedovatou ranou Mertl. V závěru třetiny navíc zbytečně podrazil Pivka Mucha a kalich hořkosti si hosté museli vypít až do dna. Kolář nasměroval přihrávku před branku na Ondřeje a po několika odrazech Tomanova brusle definitivně poslala kotouč v čase 39:52 za Turka – 4:1.

S Cháberou v brance nastoupily Budějovice do možné poslední třetiny sezóny, jakoby už hosté ani nevěřili v možný obrat. Jenže slabší chvilku si vybral domácí gólman Lašák, jenž si srazil mezi betony chabé nahození Hudce a najednou bylo zase o co hrát – 4:2. Hostů byl najednou plný led a Pardubice si musely rychle uvědomit, že není zdaleka dobojováno.

Domácí celek tak s úlevou přivítal nedisciplinovanost Bolfa, jež umožnil Moelleru vydechnout. Budějovice ale nesklonily zbraně a vynutily si drtivý tlak i ve čtyřech! K jejich smůle jim upláchl Sýkora a Toman ho musel v poslední chvíli faulovat. Krátká přesilovka 5 na 3 však vzala záhy po své po zásahu Pivkovy hole do Cháberovy masky. Velkou šanci na snížení propásl zblízka pálící Kotrla, již během krátké přesilovky Jihočechů.

Čas neúprosně ukrajoval další a další vteřinky, zatímco tlak Budějovic nabýval na síle. Lašák musel čelit tvrdé ráně Hřebejka, na opačném konci odmítl pojistku Sýkora zapomenutý mezi kruhy. Po zákroku Hübla si Pardubice mohly znovu odpočinout v přesilové hře, jenže po minutě chyboval Snopek a výhoda se obrátila. V oslabení při jednom ze zákroků obětavě skočil vstříc puku Rolinek, ale málem nasměroval Sýkoru do brejku.

Tři minuty před koncem to zkusili hosté ještě sympaticky s power-play bez brankáře. Hlinka nejprve neuvěřitelně netrefil prázdnou branku pouze přes clonícího Tomana, 50 vteřin před koncem navíc inkasoval trest Čáslava a byla z toho přesilovka 6 na 4. Moeller si už ale zasloužený postup vzít nenechal, naopak dvě vteřiny před konce vše zpečetil do prázdné branky Tomáš Rolinek - 5:2. Pardubice tak za týden přivítají v domácí Aréně v prvním finálovém utkání pražskou Spartu.

Ohlasy po zápasu
Miloš Říha, hlavní trenér HC Moeller Pardubice: Věděli jsme, že poslední krok bude nejtěžší a Budějovice se nevzdají. Hosté dnes hráli výborně a bohudík neproměňovali šance, které si vypracovali. Díky trpělivosti a disciplíně jsme ale soupeři odskočili. Čekali jsme na chyby a on je udělal. V sérii jsme narazili na vynikajícího soupeře s vynikajícím trenérem. Budějovice byly výborně připravené a myslím si, že rozhodlo, že jsme se dostali do vedení 2:0 na zápasy. Pak jsme si hrozně věřili.

Josef Jandač, hlavní trenér HC MOUNTFIELD: Dnes jsme měli poměrně hodně dobrý nástup, byli jsme aktivní a ujali se vedení. Škoda jen, že jsme ho neudrželi déle. Dopustili jsme se nějakých chyb. Celkově jsme ho ale neodehráli vůbec špatně a cením si toho, že i za stavu 4:1 před třetí třetinou jsme s tím chtěli něco udělat. Soupeř trestal tvrdě naše chyby a my jsme naopak byli hodně neefektivní, což bylo stejné jako v celé sezoně. V celé sérii bylo z mého pohledu rozhodující naše druhé domácí utkání, které jsme ztratili. Jediné, které se nám vyloženě nepovedlo, bylo to první. Zápasy byly hodně vyrovnané a rozhodla možná větší zkušenost soupeře a důsledné trestání chyb.

Sociální sítě

V neděli s @bkboleslav hrajeme už v 15:30!

PTEJTE SE VÁCLAVA PROSPALA!Hlavní trenér Motoru bude odpovídat na dotazy fanoušků v offline rozhovoru. Ptát se můžete zde...

Motor měl skvěle rozjetý zápas v Třinci, dvakrát vedl o tři branky. Dohromady Jihočeši vstřelili na ledě Ocelářů sedm gólů, jenže...

Dnes nastoupíme v této sestavě ??