MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
17.01.2010, Tadeáš Nový

CEB - TRI 5:3 - Třetí výhra v řadě

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD dokázali potřetí v řadě zvítězit a přiblížili se tak bitvám play-off. Ve vyrovnaném utkání přetlačili tým HC Oceláři Třinec v poměru 5:3. Domácí tým vedl již 3:0, ale Oceláři se dokázali vrátit do hry. Ovšem Jihočeši nezpanikařili a utkání dovedli do tříbodového konce. Dvě branky zaznamenal Tomáš Micka, dvě asistence posbírali Josef Melichar a Lukáš Poživil. Na dva body dosáhl také nejproduktivnější Jihočech Tomáš Vak.

Utkání dvou celků, jimž se letos daří jinak než čekaly - Budějovice určitě chtěly být výš, naopak Třinec je sám sebou mile překvapen - slibovalo líbivou podívanou. Jednak se v posledních zápasech oběma týmům daří, jednak Oceláři nemají problém hrát otevřenou partii i na venkovním kluzišti. Zásluhou lepšího bruslení si navíc už ve třetí minutě vybojovali první přesilovku, v té se jim však moc nedařilo.

Jihočeši postupem času srovnali krok. Čas od času se jeden nebo druhý tým dostal do náznaku šance. Oběma celkům ale chyběla větší přesnost při finální přihrávce, případně více štěstí v koncovce. V závěru první třetiny MOUNTFIELD soupeře zatlačil k Dubově brance a dočkal se brankové radosti. Tomáš Vak u levé tyčky zakončoval do odkryté branky. Duba proti němu vytasil fantastický zákrok, po němž zůstal touš ležet na brankové čáře. Po něm se dokázal natáhnout nejrychleji domácí forvard s číslem 92 a zasunul jej do třinecké svatyně - 1:0.

Prostřední dvacetiminutovku otevřeli svojí přesilovkou hosté. Využít jí nedokázali a trest přišel záhy. Na sklonku 22. minuty Mertl z otočky vyzval před brankovištěm ke skórování Tomáše Micku, který výzvu přijal a přidal druhý budějovický gól - 2:0. O slibný náskok ale mohli hráči MOUNTFIELDU rychle přijít. V 25. minutě šli krátce po sobě na katr Gulaš a Melichar a Třinečtí hráli dlouhých 95 vteřin dvojnásobnou přesilovku. Strávili jí sice téměř celou v útočném pásmu, pálili, co to šlo, ale výborného Turka nepřekonali.

Trest mohl přijít vzápětí. Už za vyrovnaného počtu hráčů na ledě Platil namazal před vlastní brankou Mertlovi, jenž pouze vyprášlil Dubovy betony. Budějovice se přesto radovaly po třetí. Ve 33. minutě uháněli dva na jednoho Tomáš Micka s Jiřím Šimánkem, prvně jmenovaný volil střelu a volil správně - kotouč zaplachtil do horního rohu branky Ocelářů - 3:0. Pro úspěšného střelce se jednalo už o pátý gól za tento víkend! Slezané sice byli ve druhé třetině horším celkem, to ale neznamenalo, že by na ledě byli neviditelní. Například v následné přesilovce hostů visel gól na vlásku, ale Turek s Gřegořkem se štěstím udrželi třinecké obléhače Peterka, Zíba a Pospíšila zuby nehty mimo gólovou radost.

Ve 36. minutě přišla pro hosty smutná chvíle. Nebylo to čtvrtým zásahem domácích, ale faktem, že ve stejný čas byli za protesty vyloučeni na deset minut dva tahouni Radek Bonk a Jan Peterek. Přesto se podařilo Ocelářům snížit. V přesilové hře těsně před přestávkou se zblízka prosadil Josef Hrabal - 3:1.

Bylo jasné, o co v závěrečné třetině půjde. O snahu Třineckých co nejdříve trefit rozdílový gól. Že se to povede už v čase 40:08, to určitě nečekali ani oni sami. Lukáš Zíb se dostal do ideální střelecké pozice na mezikruží a pro něj netypicky střelou švihem se nemýlil - 3:2. Domácí znervózněli, vzpomínka na promarněný třígólový náskok v Litvínově je víc než živá. Ocelářů bylo rázem plné kluziště. Zanedlouho si i vybojovali přesilovou hru. O tu ale přišli a to hned dvěma nedovolenými zákroky. Zejména ten druhý vyvolal na straně hostů velké emoce. David Květoň sestřelil Václava Pletku více než tvrdě. Jednalo se o zákrok, který vyvolá vždy hodně diskuzí. Může projít coby hra tělem buď jako čistý nebo za něj "hříšník" vyfasuje vyšší trest za úder do oblasti hlavy a krku. V případě třineckého forvarda platila druhá varianta. A to znamenalo dlouhé oslabení.

To dvojnásobné ubránili hosté ukázkově. Dohrávanou delší klasickou přesilovku už ale s čistým štítem nepřestáli. Snopkovu střelu od modré těsně před Dubou tečoval Jiří Šimánek - 4:2. Pro Oceláře se jednalo o velkou nepříjemnost. Okamžitě sice začali bušit do domácí obrany, ale na vraníka, jehož osedlali v úvodu třetí třetiny, už zpátky naskočit nedokázali. Navíc v 54. minutě využil průrvy v soupeřově obraně Ondřej Veselý a po samostatném úniku, a ukázkovém blafáku, přinesl MOUNTFIELDU uklidňující vedení 5:2.

Přesto ale ještě nebyl konec. Rozpumpovaní Slezané zapnuli a zásluhou Romana Tomase v 56. minutě i snížili. Ten se po pravé straně vřítil do útočného pásma jako velká voda a nadvakrát z velkého úhlu prostřelil Turka - 5:3. Pokud by se jen o minutu později ze stejného místa trefil i Kohn, jehož na brankové čáře vleže vychytal Turek, mohlo být Jihočechům pěkně ouvej. Tato gólovka Třince ale byla posledním ohrožením budějovické branky. Ve zbylých pár minutách si domácí výhru pohlídali a připsali si cenné tři body.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistent
17:14 Vak Veselý Poživil
21:58 Micka Mertl Poživil
32:18 Micka Melichar
39:02 Hrabal Kohn
40:08 Zíb Pospíšil Květoň
48:49 Šimánek Snopek Melichar
53:06 Veselý Gulaš Vak
55:05 Tomas Seman Martynek

Střely na branku
MOU TRI
Kotrla4
Gulaš3
Snopek3
Melichar3
Micka3
Ptáček3
Mikeska3
Veselý3
Vak2
Poživil2
Hudec1
Kuchejda1
Gřegořek1
Mertl1
Šimánek1
CELKEM34
Zíb6
Květoň4
Kohn3
Peterek3
Malec2
Hrbal2
Pospíšil2
Tomas2
Cartelli1
Martynek1
Polanský1
Platil1
Bonk1
CELKEM29

Statistika vhazování
MOU TRI
Vak21/31 - 67,7%
Mikeska17/32 - 53,1%
Šimánek7/16 - 43,8%
Mertl0/1 - 0%
Červený0/3 - 0%
CELKEM45/83 - 54,2%
Tomas2/2 - 100%
Pospíšil1/1 - 100%
Kohn4/6 - 66,7%
Polanský16/26 - 61,5%
Bonk8/23 - 34,8%
Hampl1/3 - 33,3%
Martynek1/3 - 33,3%
Peterek4/16 - 25%
Polák0/1 - 0%
Květoň0/1 - 0%
CELKEM38/83 - 45,8%
Nejlepší hráči
MOUNTFIELD TŘINEC
TOMÁŠ MICKA
Lukáš Poživil
Roman Turek
LUKÁŠ ZÍB
Roman Tomas
Tomáš Duba
Ohlasy po zápasu

František Výborný (Č. Budějovice): "Považuji Třinec dlouhodobě za vynikající tým, a když jsem viděl, že přijel o den dřív, bylo mi jasné, že udělá pro úspěch maximum. Zpočátku utkání také byli hosté velmi aktivní a dělali nám problémy. Za stavu 3:0 jsme dostali laciné góly a jsme rádi, že kluci to nakonec ustáli a neopakoval se scénář z minulého utkání v Litvínově, kdy soupeř během minuty vyrovnal."

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Dosavadní zápasy s Budějovicemi jsme letos prohráli a dnes jsme to chtěli zlomit. Udělali jsme pro to maximum, včetně příjezdu o den dřív. Kluci ze sebe vydali hodně sil, ale v průběhu utkání nám odstoupilo několik hráčů kvůli zraněním a vyloučením, čímž se rozbila sestava. Přesto jsme stáhli náskok soupeře na rozdíl jediného gólu, ale potom jsme začali riskovat a v závěru jsme výsledek bohužel ztratili."

Sociální sítě

Proti @HCSpartaPraha nastoupíme v této sestavě ?? #hcmotor #nejenhokej #dnesnisestava @telhcz

Již za pár hodin nás čeká retroutkání proti pražské @HCSpartaPraha ?? jak se vám líbí retrodresy, které jsou vzpomínkou na dosud...

Dnes nás čeká výjimečný zápas, a tak vychází i výjimečný HOKEJKLUB věnovaný největšímu úspěchu historie českobudějovického...

Již zítra se od 17 hodin představí na ledě Budvar arény pražská Sparta!hcmotor.cz/clanek.asp?id=…

×
×
Dnes v 17:00 | Muži
Madeta Motor Č. Budějovice
HC Sparta Praha