ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
17.03.2014, Matěj Mayer

JUN: CEM - JIH 2:1 - Junioři splnili úkol a udrželi extraligu!

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Nejdůležitější zápas sezony Jihočeši zvládli na výbornou a sezona tak pro ně končí. Budvar Arena sice rozhodně nepřekypovala fandícími fanoušky, ale svěřenci kouče Formánka si dokázali poradit i tak. Rozhodující branku utkání nevstřelil nikdo jiný než Luboš Rob.

Pondělní utkání bylo sice svou důležitostí zdaleka největší za dlouho dobu, přes to bylo už před zápasem jasné, že cestu do Budvar Areny si příliš příznivců nenašlo. Tribuny byly překvapivě tiché, což se v tak vypjatém zápase nečekalo. Domácí od začátku nasadili svou nejsilnější sestavu. Do hry se dostaly opory Luboš Rob a Emil Švec, Jihlavě naopak chyběly opory zadních řad Hynek Tobola a Roman Čermák.

Vstup do utkání měla lepší Jihlava, což odpovídalo tabulkovému postavením před utkáním. V úvodních minutách sevřela Jihočechy v jejich pásmu a vynutila si dokonce faul. Z přesilové hry však nic vytěžit nedokázala a stejně tomu bylo i po zbytek první třetiny. Obrovskou šanci v ní promrhal hostující Ján Mahút, který mohl poslat puk do odkryté klece, ale střílel bekhendem a netrefil bránu. Domácí se postupně z náporu Dukly oklepali a vyslali na Fučíka pár zajímavých střel. Za pozornost stála zejména Paškova rána při přesilové hře zprvní, kterou ale nedokázal usměrnit tak, jak by potřeboval.

Druhé dějství bylo o něco atraktivnější. Hlavním faktorem bylo, že začaly padat branky, které pramenily z aktivity obou mužstev. O úvodní trefu se postaral po důmyslné akci Jan Březina. Ten vyjel zpoza branky, bleskově propasíroval puk za Fučíka a poslal domácí do vedení. Jihlavští nebyli s uznáním této branky příliš spokojení, ale rozhodnutí rozhodčího se neměnilo. Dukla zareagovala nejlepším možným způsobem. Domácí hráči nevěnovali téměř žádnou pozornost obránci, který si sjížděl před bránu z modré čáry a tvrdě za to zaplatili. Erik Polívka hezkou střelou bekhendem na přední tyč překonal překvapenou českobudějovickou obranu. Po této brance Jihlava chytla druhý dech a stupňovala svůj tlak. Českobudějovičtí měli opravdu velké štěstí, že nemuseli lovit kotouč ze své klece podruhé. Zejména střely Mahúta a Severy totiž stály za to.

Klíčový moment zápasu přišel už po 41 vteřinách druhé třetiny. Luboš Rob ukázal svůj obrovský přínos pro Jihočechy a vystřelil domácím druhou branku, která se později ukázala jako vítězná. Rob ranou od modré pod vyrážečku prostřelil Fučíka. Tempo hry se po této brance ještě zvedlo a následovala pasáž hry s velkým počtem vyložených šancí. Těch bylo na obou stranách zhruba stejně až do té doby, než faulovali dva hráči Českých Budějovic těsně za sebou a hosté hráli pět na tři. Jihlavský kouč si byl vědom důležitosti herní situace a vzal si oddechový čas. Ani to však hostům k brankovému efektu nepomohlo. Jihlava sice šance měla, ale Jihočeši hráli opravdu obětavě a především Rob se Smejkalem nedovolili hostům v útočném pásmu příliš čarovat. Hosté se v posledních minutách před Gábu už moc nedostali, i když snaha se jim upřít nedala. Postupem času bylo jasné, že na potřebné dvě branky už zkrátka Dukla nemá dostatek sil domácí tak své vítězství uhájili.

Po zvuku sirény mohly České Budějovice začít oslavovat, protože juniorská extraliga se u nich bude hrát i příštím rokem. Naopak Jihlava to bude mít v baráži hodně těžké. Ze čtyřčlenné barážové skupiny totiž postupuje pouze jedno mužstvo.

Ohlasy po zápasu

Jaroslav Formánek (HC České Budějovice): Dneska jsme sledovali víc bitvu než hokej, šlo zkrátka o moc. My jsme byli v lepší pozici, protože nám stačil k záchraně bod, Jihlava musela vyhrát. Rozhodující bylo, že jsme ubránili všech osm oslabení, především pět na tři. Myslím, že na konci už i soupeři docházel kyslík a závěr nakonec tak hektický nebyl. Jsme strašně štastní, že to kluci dokázali a že zkrátka pro České Budějovice vybojovali setrvání extraligy juniorů, což byla naše povinnost.

Petr Svoboda (HC Dukla Jihlava): Myslím si, že dnes rozhodly naše nevyužité šance. Věděli jsme, o co se hraje, a to možná kluky svazovalo. Naší hlavní chybou bylo, že jsme nedali víc gólů a nevyužili jsme přesilovku pět na tři. Jeden gól je prostě málo a s tím se vyhrát nedá. Gratuluji soupeři k vítězství, ale nemohu říci, že by byl lepší. Myslím, že dnes vyhrál šťastnější, ale tak to v hokeji bývá.

Sociální sítě

Při utkání Motoru s @HCSpartaPraha byl na místě i náš kameraman a natočil zajímavé záběry, včetně prvního gólu sezony. Jak se vám...

25. narozeniny dnes slaví útočník Miroslav Indrák, těšíme se moc, až ho poprvé uvidíme v dresu Motoru v zápase. Tak všechno...

Vstupenky na zápasy s Kladnem a Spartou v pondělí a v úterý už jsou v prodeji. Do pátečních 20 hodin pouze pro permanentkáře,...

×
×
Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno
ČEZ Motor Č. Budějovice