19.10.2016, Marek Baloun

CEB–TRE 5:4sn – Výhra v prodloužení udržuje domácí neporazitelnost

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Budějovice si poprvé v sezóně vyzkoušely hru v prodloužení a dokonce i v nájezdech, když minutu před koncem třetí třetiny se podařilo Třebíči vyrovnat. Utkání poté v nájezdech za asistence Miloslava Čermáka rozhodl Tomáš Nouza a Motor mohl i přes ztrátu bodu slavit nekončící domácí neporazitelnost

Zápas se ze začátku nesl v tempu pomalém a poznávacím. Oba týmy se oťukávaly a většina pokusů o vytvoření šancí končila ofsajdem nebo zakázaným uvolněním. Prvního gólu se Budvar aréna tak dočkala až před polovinou třetiny, když David Kuchejda dostal přihrávku od Jakuba Babky a střelou pod horní tyč otevřel skóre hry. Hned o pár sekund později už za gólmanem Svobodou opět svítilo červené světlo. Dělovku Žigy Pavlina stačil gólman Horácké Slávie ještě betony vyrazit, puk se ale odrazil jen k clonícímu Martinu Heřmanovi, který se rychle zorientoval, otočil se a poslal puk Svobodovi mezi betony. Třebíč hlavně v závěru třetiny se snažila skóre alespoň snížit, Ondřeje Bláhu ale nedokázala překonat ani při početní výhodě a domácí tak šli do kabin s dvougólovým náskokem.

Druhá třetina dlouho nic zajímavého nepřinesla. Obrany obou týmů pracovaly výborně a brankáři tak příliš důležitých zákroků neměli. Motor měl v úvodu třetiny příležitost vsítit třetí gól, když po odpískaném držení Vladimíra Škody hlavní sudí nařídil trestné střílení. Budějovický útočník se šestnáctkou na dresu sice mířil na nechráněnou část Svobodovo klece, gólman ale do rány strčil svou hůl a puk tak šel vysoko nad jeho branku. Další výrazné akce tak byly až tyčka hostujícího kapitána Dolníčka a rána Lukáše Žálčíka, kterou Svoboda zlikvidoval i se štěstím. Hostům se ale i tak podařilo snížit. Jan Milfait si vylákal Bláhu z branky, obkroužil jí a stačil puk poslat za brankovou čáru dřív, než se vyškolený Bláha stačil sklouznout k druhé tyči.

Jak málo gólů jsme viděli v prvních dvou třetinách, ve třetí byla Budvar aréna svědkem oboustranné kanonády. Nejprve byl ve velké šanci Petr Mrázek, který se dostal do samostatného úniku a podařilo se mu budějovického gólmana položit na led. Už ale nedokázal puk dostatečně zvednout a tak ho vrátil před branku, kde si ho už přebrala domácí obrana. Pak už ale padaly góly. Nejprve Miroslav Čermák dorazil za čáru vyraženou střelu Jakuba Suchánka. Budějovickým fanouškům známé skóre 3:1 ale trvalo pouze minutu a čtvrt. To totiž Roman Dymáček využil obrovskou chybu domácí obrany, která se snažila rozehrát zpoza branky, ale přesně namazala třebíčskému střelci na hůl. Netrvalo to ale ani minutu a domácí fanoušci byli opět na nohou. Jakub Babka po asistenci Davida Kuchejdy schoval střelu z kruhu pro vhazování mezi obránce a Svoboda už mohl kotouč jen lovit z branky. I na to ale Slavia našla odpověď. Radim Zohorna se dostal k odražené střele Romana Erata a Bláha odkrytou část klece už nestihl opět pokrýt. Ani to ale nebyl poslední zářez. Romanu Eratovi se podařilo sklepnout vysoké odhození obránce Nika, předal Petru Mrázkovi, který sice nevypálil nějakou zázračnou střelu, Bláha ale promáchl a zápas tak šel do prodloužení.

Prodloužení sice vypadalo pro pětitisícové hlediště atraktivně, týmy ale střelecky váhaly a nakonec i přes spoustu zajímavých akcí gól nepadl a po prvním prodloužení Motoru v této sezóně přišly i první samostatné nájezdy. Ty ale po gólech Tomáše Nouzy a Miloslava Čermáka společně s dobrou prací Bláhy skončily rychle a Motor tak mohl i přes zisk pouhých dvou gólů dále slavit svojí neporazitelnost.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): „Po nějaké době jsme dali víc než tři góly a navíc proměnili dvě penalty. To je snad jediné pozitivní, co si momentálně vybavuji. Od začátku jsme hráli na tři formace a vytvořili si tlak, za stavu 2:0 měl Rob proměnit svůj nájezd nebo Škoda trestné střílení. Pak mohlo být po zápase. Hosté se ale dostali do hry a v závěru byl každý puk letící na naši bránu nebezpečný. Jsme rádi, že jsme dva nájezdy proměnili.“

Martin Sobotka (SK Horácká Slavia Třebíč): „Přijeli jsme hrát proti silnému týmu, a tak jsme chtěli vycházet z dobré defenzivy a zajištěného středního pásma. První třetinu jsme nehráli dobře a inkasovali dva slepené góly, obranné pásmo se nám nedařilo pohlídat. Od druhé třetiny jsme ale hru vyrovnali a byli domácím vyrovnaným soupeřem. Cením si, že to hráči dotáhli do stavu 4:4 a vybojovali aspoň bod.“