11.02.2017, Denisa Józsová

CEB–HAV 5:3 – Motor si zajistil první příčku ve WSM lize!

K poslednímu domácímu zápasu základní části WSM ligy přijel soupeř z Havířova. Havířovským už v podstatě o nic nešlo, protože neměli šanci se dostat ani do předkola play–off. Naopak domácí tým musel získat alespoň bod, aby si zajistil první místo WSM ligy po základní části. Budějovičtí vlétli do zápasu skvěle, když po první třetině vedli 3:0. Jenže Havířovští zabrali a po druhé části už vedli domácí jen o gól. Ve třetí třetině padly tři góly, z čehož dali dva domácí. Po výhře si Motor zajistil první příčku WSM ligy!

V utkání se jako první dostali do útočného pásma Havířovští, Kváča zasahovat nemusel. Krátce poté převzali inciativu Budějovičtí. Čermák ani Nouza nedokázali prostřelit Šafránka. Velkou šanci dostal domácí tým v podobě přesilové hry, kterou využil. Fillman našel nádhernou přihrávkou na levý kruh volného Ondřeje Šulka, jehož střelu mezi betony zastavila až síť v bráně. Vzápětí si zahrál přesilovku hostující tým, ovšem paradoxně měl největší šanci domácí Heřman, který se dostal do úniku. Šafránek byl připravený a kotouč chytil. V polovině první třetiny si Jihočeši zahráli další početní výhodu. Motoru se opět povedlo ji využít. Vráblík vyvážel puk ze svého obranného pásma, poslal pěkný pas na Tomáše Nouzu, jenž střelou mezi nohy navýšil náskok svého týmu na dva góly. Po tomto gólu se pakoval na střídačku brankář hostujícího týmu a místo něj nastoupil Marek Laco. Největší šanci na zkorigování stavu měli Havířovští při přesilové hře pět na tři, ale ani tu využít nedokázali. Když se nedokázal prosadit Havířov, prosadili se ještě jednou hráči domácího týmu. Mucha vypálil od modré, jeho střelu vyrazil Laco jen před sebe. Tam si puk nejrychleji našel Filip Vlček, který poslal puk do odkryté části sítě. A do šaten mohl jít Motor se čtyřgólovým vedením. Filip Novák vyslal bombu od modré, ale jeho střela se odrazila od tyče ven. Budějovičtí tak šli do šaten s vedením o tři góly.

Havířovští začali druhou část utkání aktivněji, ale Kalus jen lehkým nahozením prověřil Kváču. Na druhé straně dobrou střelu vyslal na Laca Vak, ovšem hostující brankář našel puk ve své výstroji. Havířovu se povedlo snížit na rozdíl dvou branek. Haas poslal puk na gólmana, Kváča ho vyrazil, tam se k dorážce dostal Kalus, ale domácí brankář vytáhl fantastický zákrok. Na třetí dorážku už ale nestačil a Daniel Štumpf prostřelil budějovického gólmana. Velkou příležitost na vrácení dvougólového náskoku měl Nouza, který se zjevil sám před brankářem, ale bekhendem poslal puk jen do Laca. Nedáš – dostaneš, Dudek vypálil od modré a puk se zastavil o Daniela Štumpfa, který svou ranou vymetl růžek branky a připsal si svůj druhý dnešní gól. Českobudějovičtí byli ve zbytku druhé třetiny lepším týmem, branku vstřelit nedokázali. Domácí tak šli do třetí třetiny s náskokem jednoho gólu.

Neuběhly ani čtyři minuty ze třetí části a bylo srovnáno. Jakub Dudek napřáhl od modré po pasu od Ráce a jeho střela srovnala stav utkání. Pro Dudka to byl zároveň první gól ve WSM lize. Ale uběhla minuta a v Budvar aréně vypukla radost. Škoda našel skvělou zadovkou od mantinelu volného Jakuba Babku, jenž nadvakrát překonal Laca a vrátil domácím vedení. Poté se hodně ubralo z tempa hry. Byla k vidění spousta nepřesných přihrávek na obou stranách a ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit větší tlak. Až po delší době si pěknou akci připsal domácí tým. Nouza poslal puk přímo na Vaka, ale Laco udržel puk před čarou. Konečný stav utkání zařídil v přesilové hře Miloslav Čermák, který s pomocí teče jednoho z obránců dostal puk do sítě.

Martin Štrba (ČEZ Motor České Budějovice): „Jsme rádi, že se nám povedlo dnešní utkání vyhrát a dotáhnout základní část na prvním místě, tedy tam, kde jsme chtěli být. První třetina byla z naší strany vynikající, využili jsme přesilovky a hráli předem domluvenou hru. Pak ale z nepochopitelných důvodů přišlo uspokojení a každý hráč si začal dělat, co chtěl. Vypadli jsme z rozehraného zápasu a skoro z něj udělali drama. To by se nám v play-off a dalších duelech nemuselo vyplatit.“

Martin Janeček (AZ Havířov): „Gratuluji domácím, protože vyhráli celou soutěž, podle mého názoru, zcela zaslouženě. Nejen v dnešním zápase Motor ukazuje, že se jedná o top tým. Když sledujeme kulturu klubu, právem mu patří první místo a budeme Jihočechům držet palce v bojích o postup. Extraliga by jim slušela. Do dnešního zápasu jsme vstoupili, co se týká herní kázně, špatně. Byli jsme zakřiknutí a neudělali jsme jedinou věc, na které jsme se dohodli na poradách a co jsme při tréninku nacvičovali. Byla to kočka myš a domácí šli po zásluze do vedení. O přestávce bylo v kabině dusno, domácí trochu přirozeně polevili a my se dotáhli do stavu 3:2. Závěr už byla naše ohraná písnička, kdy uděláme individuální chyby a sami se připravíme o zkorigování výsledku. Nezasloužili jsme si ani bod.“