05.04.2019, Adam Pavlíček

B4: CEB - KLA 3:4 - Motor proti Kladnu padl také na domácím ledě

Českobudějovičtí hokejisté vstupovali do dnešního utkání s jasným cílem - vrátit Kladnu úterní porážku a připsat si první tříbodové vítězství. Rytíři si na jihu Čech nicméně vytvořili čtyřbrankové vedení. Prospalovi svěřenci ještě zápas zdramatizovali, když snížili na 3:4, z jejich pohledu to však bylo vše.

Úvod utkání se hodně podobal tomu, jaký Motor zažil v úterý na soupeřově kluzišti. Jihočeši nejprve měli k dispozici přesilovou hru, kterou však nezužitkovali, a na opačné straně se poté prosadili Rytíři. Mezírky v domácí obraně využil přesnou svižnou střelou Tomáš Redlich. Českobudějovičtí se snažili o odpověď, jejich snažení ale nic moc nepřineslo a po další chybě v obranném pásmu navýšil na 2:0 pro Středočechy Jaromír Jágr. Síťka za Cikánkovými zády nicméně zůstávala nerozvlněna. Nejblíže ke skórování měl Karabáček, na kterého posunul šikovně kotouč Kutlák. Kladenský strážce svatyně ale předvedl pohotový zákrok a celou šanci domácímu útočníkovi zmařil. Motor se s koncem třetiny dostal do pásma a vytvořil si soustavný tlak. Korigovat mohl Pýcha, jenž ale našel jen Cikánkovu připravenou lapačku. S koncem periody se nic nezměnilo, a tak hosté po dvaceti minutách vedli 2:0.

Na Jihočechy nečekalo nic lehkého, museli smazat dvougólovou ztrátu, směrem dopředu se jim ale zatím nedařilo. Na Gilberta zívala odkrytá svatyně, nešťastně mu ale puk sjel z hole, tudíž se k plnohodnotnému zakončení ani nedostal. Na opačné straně se zpoza branky dostal Tomáš Redlich, který kotouč propasíroval u Kváčovy levé tyče za brankovou čáru. Ve 28. minutě byly pro domácí příznivce k vidění dva nepříjemné okamžiky. Nejprve André Lakos vymetl přesně horní růžek a zvýšil na 4:0. Chvíli před tím inkasoval od Jágra domácí bek Pavlin nepříjemný zásah, po kterém v utkání dohrál. Na čtvrtý přesný kladenský zásah reagovala domácí střídačka výměnou brankářů. Poprvé se v baráži mezi třemi tyčemi představil Jan Strmeň. Přeci jen jeden z povzbudivých momentů pro Motor přišel. Jakub Doktor najel do pásma a z levého křídla poprvé za Prospalovi svěřence rozvlnil síťku.

Poslední dvacetiminutovka na svém začátku přinesla opětovnou naději pro Českobudějovické. Lukáš Endál měl ve svém střídání dvě střely, přičemž jeho druhá zaplula až za Cikánkovu lapačku, kterou se hostující brankář pokoušel o zákrok marně. Domácí příznivci stejně jako naděje pro Motor kompletně ožili ve 44. minutě, kdy domácí hráli přesilovou hru pět na tři. Dlouhotrvající útočná kombinace však k třetí brance nevedla. Stejně jako v Pardubicích, tak i dnes Prospalovi svěřenci skórovali v závěru zápasu. Zdeněk Doležal se trefil krásně k tyčce, jenže do konce utkání zbývalo osm vteřin, což Českým Budějovicím na další, vyrovnávací branku již nestačilo. Kladno tak Jihočechy přehrálo i napodruhé a konfrontace v prolínací soutěži mezi týmy, které postoupily do baráže z první ligy, tak vyznívá zatím pro Středočechy.

Václav Prospal (trenér Motoru): „Utkání se mi hodnotí špatně, když jsme prohráli na domácím ledě se soupeřem, který do baráže postoupil ze stejné ligy jako my. Těžko můžeš pomýšlet na lepší výsledek, když nedáš dohromady šedesátiminutový zápas a v prvních osmi minutách inkasuješ dva góly. Tím ale končím s negativním hodnocením. Jsem moc rád, že mančaft nepřestal hrát. Na vyšším levelu rozhodují detaily. Zvlášť, když soupeř má ve svém středu dobré hráče a vyhrál poslední zápas. Špatná rozehrávka z našeho pásma, prohrané souboje u mantinelu, tlak na bránu Kladenských, který skončí třetím gólem, na druhé straně my netrefíme prázdnou bránu… moc nechválím, ale kluci bojovali, nezabalili to a jsem rád, že to ještě zdramatizovali. Druhý zápas za sebou jsme nedali gól při hře pět na tři, takže Kladno vyhrálo zaslouženě. Byli bychom jiné mužstvo, kdyby nám to tam napadalo. Potom jsme vyndali Kvaka, což ale nebyl důvod, proč jsme dneska prohráli, chtěli jsme tím trochu zamíchat a něco změnit. Nemůžeme však proti dobrému soupeři doma prohrávat 0:2.“

David Čermák (trenér Kladna): „Myslím, že jsme měli půl zápasu utkání pod kontrolou. Určitě nám pomohly první dva rychlé góly. Na konci druhé třetiny přišel zbytečný faul, po kterém Budějovice snížily na 2:4 a dostaly se do zápasu. Kvůli dalším faulům jsme hráli snad tři minuty ve třech a zápas jsme mohli ztratit. Lukáš Cikánek si zaslouží dík, udržel nás ve hře.“