13.12.2020, Jiří Michal

CEB - HKR 3:5 - Špatná první třetina stála Motor zápas a body

V rámci 27. kola zavítal na led českobudějovické Budvar arény královéhradecký Mountfield. Hosté hned od začátku utkání kontrolovali hru a domácímu Motoru odskočili během poloviny první třetiny o čtyři branky. Svůj první start si tak připsali Jan Strmeň a Miroslav Forman, který vstřelil i premiérovou branku. Ve druhé třetině Motor dokázal snížit na rozdíl dvou branek a v poslední části po gólu Zdeňka Doležala bylo zaděláno na pořádné drama. Svůj tlak však domácí nedokázali zužitkovat a Hradec Králové vítězství potvrdil trefou do prázdné branky.

Motor nevstoupil do utkání vůbec dobře. Hned po 43 vteřinách hosté slavili první střelenou branku, když se od modré opřel do tvrdé střely Radim Šalda a přes skrumáž clonících hráčů prošel puk až za záda Jiřího Patery. Ani nadále domácí nedokázali zlepšit vstup do utkání, na trestnou lavici ve druhé minutě usedl Miroslav Forman. I přes několik pěkných kombinací se hostům ještě nepodařilo dosáhnout druhé branky, ovšem necelých 15 vteřin po skončení domácího trestu bylo opět hůře. Petr Koukal poslal skvělou přihrávku na volného Radka Smoleňáka, jenž vcelku bez problémů trefil poloprázdnou branku. Motor se snažil vzpamatovat, šanci na snížení měl David Gilbert, ale nedokázal ukočírovat přihrávku, a tak v osmé minutě udeřila opět hradecká ofenziva. Akci dva na jednoho zkušeně sehrál Jakub Orsava s Radkem Smoleňákem, přičemž druhý jmenovaný dostal přihrávku a bez jakéhokoliv odporu vstřelil svou druhou branku v utkání. České Budějovice bezprostředně poté mohly snížit, Karel Plášil však nastřelil pouze břevno svatyně Marka Mazance. Ke smůle domácích se potvrdila fráze nedáš - dostaneš a Jiří Patera po trefě Jordana Perreta přenechal své místo Janu Strmeňovi. Budějovičtí poté dostali šanci v podobě přesilové hry, ovšem ani tu nedokázali zužitkovat. Necelé čtyři minuty před první sirénou mohl snížit ještě Zdeněk Doležal, ovšem ani on Mazance o nulu nepřipravil.

Ačkoliv se zdálo, že domácí po první přestávce zlepšili svou hru, ve 21. minutě na trestnou lavici usedl Matouš Venkrbec. Hráči Mountfieldu se chvíli drželi v útočném pásmu, předvedli však několik individuálních chyb a Motor se dokázal ubránit bez větších komplikací. O chvíli později bylo v Budvar aréně sníženo na rozdíl tří branek. Miroslav Forman při svém prvním startu Motoru se dobře zorientoval před brankou a dokázal za pomoci svých spoluhráčů propasírovat puk až za brankovou čáru. Radost debutujícího útočníka ovšem netrvala dlouho, jelikož si hned po vhazování šel odpočinout na trestnou lavici. I přes přesilovou hru hostů se skóre nezměnilo. Ve 29. minutě Vladimír Roth poslal puk do brankoviště, který se následně odrazil od hostujícího brankáře a Marek Mazanec měl co dělat, aby vykopl betonem. V polovině utkání byl Motor aktivnějším týmem a hnal se za snížením nepříznivého stavu. Velkou šanci měli domácí po střílené přihrávce Davida Gilberta, když se kotouč odrazil málem od Marka Mazance do branky. Následovalo další vyloučení na straně Motoru, které však hradečtí hráči opět nedokázali využít. Ve 27. minutě objel celé útočné pásmo Ondřej Slováček a poslal puk před bránu, kde ho dokázal až za záda Mazance dostat Vít Jonák a náskok Mountfieldu byl v tu chvíli poloviční. Na další snížení dostali domácí šanci v přesilové hře po faulu Radovana Pavlíka. Ani v tu chvíli jsme se však přesilovkové trefy nedočkali. Motor tak vyhrál druhou periodu v poměru 2:0.

České Budějovice začaly poslední třetinu velmi aktivně, hostující obrana byla však velmi pohotová. I tak se ale jednalo o nejlepší vstup domácích po začátku periody. Ze zlepšeného pohybu svěřenci Václava Prospala těžili ve 44. minutě, kdy Zdeněk Doležal ujel hostující obraně a zkusil střelu na lapačku. Nejdříve se zdálo, že Marek Mazanec dokáže puk zastavit, ovšem ten mu nakonec vypadl a po konzultaci s videorozhodčím hlavní arbitr potvrdil, že doputoval až za brankovou čáru. Zápas tak dostal úplně nový náboj, jelikož ztráta Českých Budějovic činila již pouhý jeden gól. Motor pokračoval v tlaku a připravil si několik zajímavých šancí, ovšem Marek Mazanec tentokrát svůj tým podržel. V 52. minutě se od mantinelu rozjel sám René Vydarený, jeho pokus však vyrovnání nepřinesl. Ani velký závar před Mazancem po skvělém uvolnění Miroslava Formana nevedlo ke gólu. Z tlaku českých Budějovic se začínalo spíše stávat trápení, jelikož velkou část poslední periody strávili ve třetině svého soupeře a čtvrtého gólu se stále nedočkaly. Velkou komplikaci přivedla hra Motoru v šesti v době, kdy do konce základní hrací doby zbývaly necelé dvě minuty. Čtyřicet vteřin před koncem se Václav Prospal rozhodl odvolat brankáře přesně v okamžik, kdy se hosté dopustili faulu. Domácí tak dostali poslední šanci v podobě hry 5 na 4 s prázdnou brankou. Deset vteřin před závěrečnou sirénou se dostal k puku Jakub Lev a přes celé hřiště pečetil výhru Hradce Králové do opuštěné branky.

Václav Prospal, Madeta Motor České Budějovice: „První třetina určila ráz celému střetnutí. V ní jsme byli se vším respektem k soupeři strašidelní. Ve zbývajících čtyřiceti minutách nemám, co bych hráčům vytkl. Ale první dvacetiminutovka zápas rozhodla."

David Kočí, HK Mountfield Hradec Králové: „Měli jsme výborný vstup do utkání, kdy se nám podařilo dát čtyři góly. Naši hráči se ale uspokojili a nechali jsme soupeře vrátit do utkání. Ve třetí třetině jsme měli štěstí, že domácí nevyrovnali. Zaplaťpánbůh, že jsme urvali tři body."