19.02.2021, Pavel Mádl

CEB - LIB 2:5 - Motor na Bílé Tygry z Liberce nestačil

Motor změřil s Bílými Tygry z Liberce. Úvodní dějství skončilo bez branek. V tom druhém ale Jihočeši třikrát inkasovali a skórovali pouze jednou zásluhou Matěje Tomana. V poslední části si Liberečtí pojistili vítězství dvěma brankami. Domácí ještě dokázali snížit díky Janu Štencelovi, ale to nestačilo. Motor prohrál s Libercem 2:5.

Motor se hned na samém začátku dostal do přečíslení dva na jednoho, kdy se Slováček s Doležalem řítili na Pavelku. Slováček vzal odpovědnost na sebe a mířil pod brankářovu vyrážečku, která ale byla na správném místě. Na druhé straně zkoušel Špaček překvapit Čiliaka a též neuspěl. Tygři uzamkli Jihočechy v jejich obranném pásmu, ale k nebezpečné střele se nedostali. Po dobrém napadání Jihočechů zůstal v mezikruží zcela osamocený Miroslav Holec, kterému kotouč adresoval Jonák. Holec zvolil rychlé zakončení mezi betony, Pavelka rychlým sklapnutím betonů zareagoval včas. V deváté minutě první periody se v týmu hostí provinil vysokou holí Adam Najman a Budějovičtí byli ve výhodě. Vsítit svůj první gól v sezoně mohl Přikryl, avšak trefil pouze hruď libereckého gólmana. Poté si už žádnou příležitost, která by vedla ke vstřelení branky, nevypracovali, a přesilovka byla minulostí. Hrál se svižný hokej a Bílí Tygři znovu uvěznili Jihočechy v jejich pásmu. Čiliak musel párkrát zasahovat, ale domácí obrana možná nebezpečí nepřipustila. Otevřít skóre zkoušel Voženílek, jenž si z levé strany posunul kotouč na střed a bekhendem zkusil překonat Pavelku. V cestě stál však beton libereckého strážce branky. Před první sirénou se u domácí střídačky strhla šarvátka, ve které shodili rukavice spoluhráči z juniorského šampionátu z roku 2020 – Šimon Kubíček a Jan Šír. Úvodní dějství branku nepřineslo a do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Druhá dvacetiminutovka mohla začít pro Motor vedoucím gólem. Po přihrávce Štencela se sám proti libereckému brankáři vydal Martin Novák. Neměl však dostatečnou rychlost, a tak zkusil vymést pravý horní růžek, který střežila Pavelkova vyrážečka. U hostů měl na hokejce úvodní branku Birner, kde Čiliak ukázal mrštnou lapačku. V čase 26:30 se už skóre měnilo. Postaral se o to obránce hostí Ronald Knot, který dělovkou od modré čáry propálil Marka Čiliaka. Za dvě minuty už Liberec vedení navýšil. Na brankáře Motoru mířili Vlach s Jelínkem. Právě Petr Jelínek, kterému kolega předložil nahrávku, překonal českobudějovického gólmana střelou na bližší tyč. Při vyloučení Plášila se Motor znovu musel bránit libereckému tlaku. Budějovičtí oslabení ubránili a ztráta byla tak stále dvoubranková. Ve třicáté čtvrté minutě Daniel Špaček narazil trochu nešetrně na mantinel francouzského útočníka Gabina Villea, pro kterého museli po chvíli přispěchat záchranáři s nosítky. Zanedlouho se Motor prosadil při druhé přesilové hře, když Plášil vypálil od modré čáry a následnou dorážku v gól proměnil Matěj Toman. Po chybě v budějovické rozehrávce se do slibné šance dostal Najman, ale minul. Za pár sekund už Budějovičtí opět inkasovali. Po střele Grígera se kotouč odrazil od Čiliaka na hůl Adama Musila, kterému se z velkého úhlu podařilo skórovat. Ve druhé části tak padly čtyři branky a za stavu 1:3 odcházeli do šaten šťastnější Liberečtí.

V první minutě závěrečné třetiny si nedovoleně počínal Jonák, čímž daroval Bílým Tygrům početní výhodu. V té byli Liberečtí úspěšní, když ránou mezi nohy Jaroslav Vlach překonal Čiliaka. Po faulu Voženílka hrál Motor oslabení, ve kterém si paradoxně vypracoval tu největší šanci. Zmatky v liberecké obraně zapříčinily přečíslení dva na jednoho v podání Holce a Jonáka. Proti Jonákovu zakončení však skvěle vytrčil Pavelka svůj beton. Domácí ještě konec nadějím nechtěli připustit. O snížení se pokusil Štencel a Slováček, avšak gólman Liberce byl opět pozorný. Jihočeši si vypracovali další příležitosti, ovšem nijak zvlášť Pavelku neohrozili. Budějovické plány za vyrovnáním definitivně pohřbil gól Jana Šíra, jenž se v předbrankovém prostoru uvolnil a po přihrávce od Rychlovského vstřelil pátou libereckou branku v zápase. Za 83 sekund ale ještě dokázal snížit Jan Štencel, když se nahození Jonáka šťastně odrazilo od holeně tohoto budějovického obránce za Pavelku. Boxerskou vložku přidali ještě Voženílek a Hanousek, kde byl úspěšnější českobudějovický útočník. To bylo vše, co se za uplynulých šedesát minut stalo, a tak Motor padl s libereckými Bílými Tygry 2:5 a připsal si již sedmou porážku na domácím ledě v řadě.

Václav Prospal (Motor): "Taková porážka docela mrzí. Měli jsme utkání dobře rozehrané, ale od druhé třetiny jsme začali ztrácet kotouče. Soupeř šel do vedení, sice jsme se přesilovkovým gólem dokázali přitáhnout na 1:2, ale pak jsme dostali další branky. Vlastní produktivitou jsme to nedokázali nahradit."

Patrik Augusta (Liberec): "Jsme rádi za tři body, ale nebylo to vůbec jednoduché utkání. Největší rozdíl byl v produktivitě. Soupeř měl spoustu šancí a přečíslení. Chvíli nám trvalo, než jsme obranu trochu zatáhli. Od druhé třetiny jsme se zlepšili směrem do defenzivy a z toho jsme měli šanci i v útočném pásmu. Dokázali jsme kontrolovat kotouč a byli jsme produktivní."