09.01.2019, Adam Pavlíček

CEB - POR 0:4 - Motor doma překvapivě padl proti Porubě

Motoru se na skvělý obrat z Frýdku-Místku navázat nepodařilo. Stejně jako v minulém zápase, tak i v tomto vstupoval do poslední třetiny s dvougólovou ztrátou, smazat ji však nedokázal. Jihočeši dokonce inkasovali ještě dvakrát a na případný obrat již bylo pozdě. České Budějovice tedy Porubě podlehly 0:4.

Na začátku utkání nebyla o šance rozhodně nouze. Hrálo se především na jednu branku, a to na tu porubskou. Velkou příležitost měl zblízka Gilbert, který ale trefil jen Kůdelův beton. Soupeřův brankář byl úspěšný také proti Pavlinově dělovce od modré. Motor ve svém útočném tlaku ale pokračoval. V přesilové hře dále obstřeloval porubskou svatyni, žádný z pokusů ale tentokrát hostujícího brankáře výrazněji neohrozil. Pak se snad poprvé dostali na delší dobu do útočného pásma také Ostravané. A hned z toho byla první branka. Jan Václavek dostal přihrávku a zblízka branky se trefil naprosto přesně k tyčce. O odpověď se po Gilbertově zavezení do pásma mohl postarat Doležal, střelu přímo z mezikruží mu ale jeden z obránců srazil vysoko do ochranné sítě. Obraz hry byl po prvním gólu stejný jako v úvodu. Domácí na soupeře tlačili, leč branky se před odchodem do kabin nedočkali.

Jihočeši pokračovali v útočném tlaku i po vstupu do dalších dvaceti minut. Kolikrát si nevypracovali vůbec špatnou šanci, nicméně ve většině případů ztroskotali v zakončení. Puk většinou mířil mimo brankovou konstrukci. To samé platilo i v přesilové hře, kterou dostali domácí k dispozici. Blízko branky byl Jiří Šimánek, na kterého číhala otevřená svatyně, zasunout kotouč ale kvůli obranné práci jednoho z porubských beků nestačil. I v následujících minutách to byla z domácího pohledu ta stejná písnička. Budějovičtí se snažili o vyrovnání, nicméně to byl soupeř, jenž se radoval z jeho druhé přesné trefy. Druhou branku svého celku jmenovitě zařídil kapitán Jiří Zdeněk. Vedení hostům vydrželo až do třetí třetiny.

Ta ze začátku nenabídla žádné překvapení. Jihočeši se opět pokoušeli o všelijaké kombinace. Na domácího kapitána Šimánka znovu zívala odkrytá svatyně, nicméně tomuto hráči jakoby nebylo přesné zakončení z těsné blízkosti brankové konstrukce přáno. I porubští hokejisté se záhy dostali do dobré příležitosti, když zahrozili z přečíslení. Tuto situaci zachránil v brance pozorný Jan Strmeň. Hra se ale zanedlouho přesunula opět před Kůdelu. Ohrozit jej mohl Beránek, ale komfortní přihrávku jen promáchl. Svěřenci Václava Prospala mohli hrát pár minut před koncem základní hrací doby přesilovku, ovšem sami se o ni kuriózním momentem připravili, když jich v ponechané výhodě naskočilo na led hned sedm. A tak to po vypršení hry ve čtyřech na obou stranách domácí ještě zkusili bez brankáře v zádech, což se jim ale nevyplatilo. Patrik Urbanec vypálil přes celé kluziště, přičemž do odkryté svatyně zacílil naprosto přesně. Pokřik „Bojujte za Motor“ si pak domácí hokejisté vysloužili poté, co inkasovali ještě čtvrtou branku, jíž přidak Jan Dufek, bylo tedy rozhodnuto.

Tisková konference se na přání hlavního kouče domácího týmu Václava Prospala uskutečnila netradičně v kabině Motoru za účasti všech hráčů.

Václav Prospal (trenér Motoru): „Dneska to vezmu obšírněji, jelikož jsme tady všichni. Hokej se hraje na góly, my jsme žádný nedali, a proto jsme prohráli. Všichni jsme na jedné lodi a všichni jsme zodpovědní. Ptejte se kohokoliv, proč jsme nedali góly, někoho si vyberte…“

René Vydarený (kapitán Motoru): „Je to naše neschopnost, musíme si udělat analýzu. Příprava je dobrá, ale když dojde na lámání, nejsme schopni skórovat. Nevím, jestli jsme splašení… po prvních deseti minutách jako bychom byli zklamaní, že nedáme gól. Je to přitom zápas od zápasu. Venku hrajeme lépe než doma, to je smutné.“

Václav Prospal: „Hrát v sedmi je obrovská chyba, chyba nás všech. Mohli jsme hrát přesilovku a něco s tím výsledkem udělat. Už bych se k tomu ale nevracel, zápas je za námi. Bylo to zasloužené vyloučení proti nám.“

Miloš Holaň (trenér Poruby): Přijeli jsme s pokorou a respektem k soupeři, který má kvalitní kádr, všechny jeho pětky můžou dát gól. Úvodní desetiminutovka tomu nasvědčovala, domácí měli obrovský tlak i výhodu přesilovky, ale všechno jsme přestáli také díky nadstandardnímu výkonu gólmana. Výsledek je zkreslující, 2:0 bylo pro nás za odměnu. Hráči dřeli, tolik srdce jsem mnohdy nezažil ani v extralize, i když to opticky vypadalo, že domácí jsou lepší. Stříleli od mantinelu, modrých čar, byli hladoví před gólmanem, my jsme ale jejich pokusy pokryli a čekali na brejky. U týmu jsem pět dní, takže klukům patří obrovský dík za tři body.“