22.09.2018, Anna Marie Kokrhounová, Denisa Józsová

DOR: MHK - CEB 8:2 (1:0p.) - Dorost schytal debakl v Hradci Králové

Ke svému čtvrtému zápasu v této sezóně odjel dorost do Hradce Králové. Utkání se mu ovšem hrubě nevyvedlo. Jihočeši zde schytali debakl, když inkasovali osm branek, zatímco vstřelili jen dva. Mountfield přidával v každé třetině branky a v zápase byl lepším týmem, zaslouženě tedy bral všechny body, když navíc zvítězil i v nadstavbě.

Hned na úvod zápasu Hradečtí několikrát ohrozili budějovickou branku, avšak ani jedna střela si cestu za záda Martina Lidáka nenašla. Následovala dvě vyloučení, po jednom na každé straně, žádné z nich ale nebylo potrestáno a stav zůstával nerozhodný.

Jako první se radovali aktivnější hráči Mountfieldu, a to ve 12. minutě, když Šimon Marha po levém křídle pronikl do útočné třetiny a precizní přihrávkou nabil Marku Peldovi zakončujícímu do odkryté branky – 1:0. Vstřelený gól Hradecké značně nabudil, Šimon Marha dokonce prošel celým obranným pásmem Českých Budějovic, za brankovou čáru se mu ale puk dostat nepodařilo. Hráči Mountfieldu tak odcházeli do šaten s jednobrankovým vedením.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji opět domácí. V předbrankovém prostoru hostů si vypracovali pár střeleckých příležitostí, ale ani několik dorážejících hráčů neusměrnilo puk do branky Budějovic. Hned poté se hra obrátila a Budějovičtí z první šance vyrovnávali, když dorážkou dostal puk do hradecké sítě Tomáš Březina. Ačkoliv šance si vypracovaly oba týmy, byli to Východočeši, kdo se radoval. S přihrávkou na pomezí brankoviště si skvěle poradil Matyáš Budina a rychlou střelou vymetl růžek Lidákovy branky – 2:1.

Hradeckým to však nestačilo. Ve 31. minutě se v úniku tři na jednoho propracovali útočnou třetinou, Šimon Marha svou již třetí zápasovou nahrávkou našel Matyáše Budinu, a ten puk prošťouchl do budějovické sítě. Uběhlo přesně 20 sekund a ruce Hradeckých se znovu mohly zvednout do vzduchu, když Petr Moravec zakončoval pod horní tyč. Gólové hody však ani tímto zásahem neskončily. Tentokrát na druhé straně vystihli rozehrávku Lvů hráči z jihu Čech a bekhendovou střelou se prosadil Adam Sochor – 4:2.

Už to vypadalo, že se do konce druhé třetiny stav nezmění, ale pouhou sekundu před koncem padl další gól. A tentokrát opět do budějovické sítě. Matyáš Budina přihrál Lukáši Pajerovi a ačkoliv se hostující obránce stihl vrátit a do střely si lehnout, nic dalšího nebránilo, aby hradecký hráč zakončil pod horní tyč.

V sobotním zápase se Mountfield předvedl dobrými vstupy do třetin a ani ta třetí nebyla výjimkou, brankově se však domácí prosadili až v její polovině. V 50. minutě dostal Dominik Pavlata přihrávku na útočnou modrou čáru a svou střelou zvyšoval skóre už na 6:2. Ještě ve stejné minutě si Šimon Marha připsal čtvrtou asistenci, když zpoza brány přihrál Matyáši Budinovi mezi kruhy. Ten střelou k pravé tyčce dovršil svůj hattrick – 7:2.

Hradečtí se ale neradovali naposledy. Své první branky zápasu a současně již pátého kanadského bodu se dočkal Šimon Marha, který ujel hostující obraně zvyšoval na konečných 8:2. Zřejmě poslední šanci korigovat stav zápasu dostali Budějovičtí, když se Lukáš Souček provinil podražením. Po jejich vlastní chybě při střídání se však poměr hráčů na ledě vyrovnal a Východočeši si tak v klidu došli za zaslouženým vítězstvím.

Do první velké šance nadstavbového prodloužení se dostali Budějovičtí, ale Jakuba Tichého nepřekonali. Krátce poté však hostující Lukáš Kantor podrážel a Mountfieldu se tak naskytla příležitost přesilové hry čtyři na tři, kterou se jim povedlo využít. Marek Pelda přihrál Šimonu Marhovi na pravý kruh a ten ostrou střelou zametl puk do Lidákovy brány, čímž svému týmu zajistil i čtvrtý bonusový bod.

Martin Štohanzl (Mountfield HK):
Dneska bych chtěl pochválit celý tým za předvedený výkon. Po zápase s Kometou, který se nám nepovedl, jsme se zase vrátili k poctivé hře. Začali jsme dobře z obrany, všichni jsme bojovali. Nechci nikoho vyzdvihovat, dnes je to pochvala pro celý mančaft. Po takovém výkonu je na co navazovat.

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice):
Soupeř nás dnes přehrál. Snažili jsme se srovnat s první třetinou, ve druhé jsme dělali individuální chyby. Do třetí třetiny jsme šli s tím, abychom alespoň tu dokázali vyhrát, ale to už se někteří naši hráči sesypali a dopadlo to špatně.