05.01.2005, Tomáš Kučera

HAV - CEB 4:2 - Mařík strůjcem nečekané výhry Panterů

H a v í ř o v - Dvoubrankové vedení si vytvořili Jihočeši na severu Moravy, ale přesto si domů neodvezou ani bod. Bývalý českobudějovický brankář Mařík totiž poté zamkl branku a několika skvělými zákroky vymazal elitní střelce hostů. Posledním, kdo ho překonal, byl Radoslav Kropáč ve 25. minutě, pak už se trefovali jen domácí a to hned čtyřikrát, čímž odsoudili hosty k hořkému polknutí.
Brzy po úvodním vhazování utkání se povedlo domácímu Lipinovi „dát tělo“ zámořské posile Jihočechů Andrew Ferencovi, který si namísto odplaty počkal na začátek 12. minuty, ve které si najel na přihrávku Radka Dvořáka zpoza branky a schoval kotouč do sítě domácích Panterů - 0:1. Do závěru první dvacetiminutovky si již žádná střela svou cestu za záda obou gólmanů nenašla, a tak hosté odcházeli do kabin s vědomím jednobrankového vedení.

Do prostřední části vlétli domácí skutečně s patřičným hokejovým entuziasmem, ale své šance nedokázali proti Romanu Turkovi využít, za což přišel trest z hokejek Českých Budějovic. Po střele Radka Dvořáka se totiž nejrychleji zorientoval Radoslav Kropáč a v té chvíli bylo vedoucímu týmu hej - 0:2. Studená sprška na sebe ovšem nenechala dlouho čekat, neboť hned při dalším střídání udeřilo i na druhé straně. Přemysl Sedlák sice nejprve nabídnutou příležitost nevyužil, ale posléze našel z rohu kluziště přesnou přihrávkou čepel osamoceného Miloše Vavruši, který svou střelou vymetl levý růžek Turkovy klece - 1:2. Ještě do poloviny utkání se povedlo Panterům vstřelit i vyrovnávací branku. Poté, co se domácí úspěšně ubránili při soupeřově početní výhodě, na modré napřáhl Richard Kučírek a poslal na Turka pumelici, která se zastavila až o výplň svatyně hostů - 2:2. Do kabin se tedy odcházelo za vyrovnaného stavu.

A ten se ve třetí dvacetiminutovce změnil velmi záhy. To Milan Volák vybídl ke kličkované Přemysla Sedláka, který se dostal až před Turka a i jeho dokázal překonat - 3:2. A Sedlák dostal ještě jednou příležitost ke skórování poté, co opět dostal dobrou přihrávku do jízdy, znovu chladnokrevně zvedl hlavu a překonal Romana Turka - 4:2. I přes obrovský tlak, který hosté na domácí Pantery v závěru utkání vyvinuli, se již České Budějovice i díky zásluhám Michala Maříka gólu nedočkaly a ztratily v Havířově cenné body, které by jim mohli v konečném účtování celosezónního duelu s Ústeckými Lvi chybět.

Petr Folta (asistent trenéra Havířova): “Dneska si to mužstvo potvrdilo, že pokud se do toho dá bojovnost a nasazení, dá se hrát s každým. Dnešní zápas nám sedl po všech stránkách, ať to byl gólman, který nás podržel, přišli noví hráči, Lipina, Štefanka, kteří mužstvo posílili, a kluci si věřili s přibývajícími minutami stále více a více. Hráli jsme dneska na čtyři pětky, což je v souboji s takovýmto týmem velmi důležité, protože každé střídání a každý souboj stojí spoustu sil. Navíc si každá řada odehrála svoje. Navíc se nám dařilo proměňovat šance.”

Milan Kupka (asistent trenéra Budějovic) “Musím v první řadě domácím poblahopřát k vítězství. Když jsme vedli dva nula, tak jsme vlastní lehkovážností a nezodpovědností dovolili soupeři vyrovnat. Soupeř se pak dostal do euforie a to utkání dotáhl do vítězného konce. My jsme od druhé třetiny hráli špatně. Hráče jsme nabádali, že soupeř proti nám nemá co ztratit a každé utkání začíná za stavu 0:0. Bohužel jsme dnes roli favorita nepotvrdili.”