27.01.2017, Denisa Józsová

JUN: CEB - SLA 6:3 - Využité přesilovky rozhodly o osudu zápasu

Po pauze, kterou měli junioři Motoru zaviněnou epidemií chřipky, hráli Jihočeši na domácím ledě s pražskou Slavií. Úvod Budějovicím vyšel a brzy vedl 2:0. Nakonec utkání skončilo výhrou domácího týmu 6:3. Budějovickým rozhodně pomohly přesilovky, kdy využili hned tři z šesti. Dva góly si připsali hned dva hráči - Jakub Káník a Tomáš Guman, který k tomu přidal ještě jednu asistenci.

Jak již bývá zvykem, vlétli Budějovičtí do zápasu jako uragán. Již po 81 vteřinách se trefil Jakub Káník, jenž přebruslil půlku hřiště a forhendovou střelou do růžku nedal Vaculovi šanci. Slavia hodně kousala, ale ani střela Heldáka, ani skrumáž před brankou Motoru neskončila gólem. Tak přišel trest. Šmerha byl vyloučen za hákování a Jihočechům stačilo 30 sekund na využití. Svůj druhý gól v zápase vstřelil Jakub Káník, který procpal puk za záda pražského brankáře. A vzápětí mohlo být pro hosty hůře. Bárta předložil puk volnému Gumanovi, jehož dobrou střelu fantastickým zákrokem vyrazil Vacula. Nedáš – dostaneš. To platilo hned pro následující akci, kdy se hráčům Slavie povedlo snížit na rozdíl jednoho gólu. Heldák vystřelil od modré a puk si nejrychleji našel Daniel Kolouch, který poslal kotouč za bezmocného Pateru. Bárta se dostal v oslabení do úniku, ale jeho střela šla mimo. Tak šel Motor do kabin s vedením o jeden gól.

Slavia se hodně snažila vyrovnat zkraje druhé třetiny. Ve velké šanci Pražanů zamezil Tintěra, který skvělým obranným zákrokem zabránil v přihrávce na volného Šergla před brankou. Vzápětí ujeli Guman s Doktorem, ale Gumanův pas byl o kousek delší než by jeho spoluhráč potřeboval. Velkou šanci dostali hráči Slavie na vyrovnání. Ale ani dvě přesilovky pět na čtyři, které okamžitě následovaly, nedokázaly srovnat stav. Tak Budějovice ukázaly, jak se hrají přesilovky. Tomáš Guman si vyměnil puk s Radošem a jeho bombu zastavila až síť v bráně. Do konce třetiny se skóre již neměnilo i přes dvě velké šance domácích. Nejprve to byla skvělá kombinace po ose Doktor – Bárta – Sloboda, kdy poslední jmenovaný trefil jen tyčku. Krátce nato dostali Budějovičtí kotouč do sítě, ale rozhodčí těsně před tím zapískal, proto gól neplatil. Jihočeši šli do kabin s dvougólovým náskokem.

Úvod třetí třetiny vyšel lépe hráčům Slavie. Mareček ujel podél mantinelu, naservíroval puk před bránu, kde byl připravený David Matějka a skóre bylo rázem o gól. Hráči z hlavního města byli zkraje třetí třetiny jasně lepším týmem, ale přidat další branku se jim nepovedlo. Hráči Motoru se postupem času dostávali zpět do hry. Velkou šanci měl Tejko, ovšem jeho střelu do prázdné brány stihl Vacula vyrazit betonem. Co se nepovedlo Tejkovi, povedlo se jeho spoluhráči. Sloboda přihrál do jízdy Tomáši Gumanovi, jenž vystřelil od modré a jeho střelu hostující brankář jen lehce škrtl, a ta nakonec skončila v bráně. Domácí dostali možnost přesilovky a mohli definitivně rozhodnout zápas. Jenže místo toho jim po chybě Farky ujel Šmerha, kterého dojel Radoš, ale zakončení mu zneškodnil jen za cenu trestného střílení. Šmerha si s ním příliš neporadil a nechal vyniknout domácího brankáře. Další přesilovku již domácí hráči využili. Tintěra vypálil od modré a jeho střelu tečoval Marek Sloboda za záda bezmocného Vaculy. Poslední minuta byla ještě velmi zajímavá. Nejprve se prosadili Pražané. David Matějka svou střelou těsně nad ledem propálil Pateru. Ale prosadit se dokázali i Jihočeši, kdy se po samostatné akci prosadil Miroslav Tejko.

Kaňkou na vyhraném zápase je zranění domácího kapitána Jakuba Doktora, který, po nikým nezaviněném střetu s Vaculou, odešel na ošetřovnu jen díky svým spoluhráčům. Je jisté, že do zítřejšího zápasu nezasáhne a je otázkou, jak dlouho bude chybět.

Luboš Rob (HC Motor České Budějovice): Dnes jsme očekávali těžké utkání, zvláště potom, co jsme nehráli čtrnáct dní. Myslím, že jsme nakonec zaslouženě vyhráli, i když jsme si to zbytečně zkomplikovali vlastními chybami, ale šest gólů je dost a na ty se vyhrát musí vždy.

Petr Novák (HC Slavia Praha): Zápas skončil 6:3, kdy jsme dostali hned tři góly v oslabení, neproměnili jsme trestné střílení. Když nebudeme počítat poslední gól, na který jsme nahráli a jeden jsme si dali vlastní, tak si dovolím říct, že jsme smolně prohráli. Na druhou stranu musím říct, že Budějovice hrály bojovněji a měly větší nasázení.