18.01.2002, redakce hokej.cz

KLA-CEB 4:3 : Krize pokračuje, další prohra = žádné body!

Jihočeši vyjížděli k zápasu plni elánu, odhodláni přivézt nějaký bodík. Bez úspěchu, tým se v tabulce opět propadl...
Devět bodů získaly v dosavadním průběhu sezóny České Budějovice ve vzájemných duelech s Kladnem. I dnes hosté sahali po bodu, ale v závěru zápasu přesně 39 vteřin po vyrovnávacím gólu Sailera rozhodl o třech bodech pro Kladno obránce Cartelli. Vagnerplast tak třetím vítězstvím v řadě nadále úspěšně stahuje náskok zbytku tabulky a současné výkony kladenského celku ukazují, že zdaleka není nic rozhodnuto. Hostům nepomohl ani výborný výkon brankáře Hudáčka a další posily ze Zlína, obránce Patrika Hučka. Kladno nastoupilo bez nemocného Skrbka, v obraně ho ale dokonale zastoupila nová posila z Ústí, Milan Toman.
Vladimír Hudáček musel od začátku zápasu čelit náporu Kladna. Všechny pokusy kladenských hráčů včetně přesilovkové bomby Cartelliho ale stačil pochytat. V sedmé minutě předvedli první útočný výpad také hosté. Před juniorem Novotným se kladenská obrana tak rozestoupila, že českobudějovický mladík pohodlně projel až před Orcta, ale ten včasným skluzem potvrdil vzestup formy. V další početní výhodě Kladna po Klimtově příhře od zadního mantinelu jen těsně minul Kysela a po chvíli před Hudáčkem neuspěl ani z bezprostřední blízkosti Horna. První branka padla až na sklonku patnácté minuty, kdy si Gardoň zpracoval Klimtovu přihrávku z rohu kluziště a z otočky poprvé rozjásal velmi slušně zaplněné kladenské ochozy. V závěru třetiny se ještě přes obránce pěkně prosadil Kameš, ale další změnu skóre už Hudáček nedopustil.
V úvodu druhé třetiny slavila při Klimtově vyložené příležitosti úspěch znovu Hudáčkova lapačka, ale vzápětí při signalizovaném vyloučení jednoho z hostujících hráčů za budějovického gólmana přece jen protlačil puk opět Gardoň a Kladno vedlo už o dvě branky. Zvýšit mohl navíc Plekanec, který to zkoušel stejně jako v reprezentaci dvacítek po vyjetí zpoza branky, ale Hudáček opět našel puk ve své lapačce. Velkou příležitost ke snížení měli hosté ve 27. minutě, kdy po zbytečném krosčeku Hořavy a vysoké holi Gardoně hráli 59 vteřin v pěti proti třem. Kladenští obránci ale předvedli perfektní práci a i když byli budějovičtí po celou dobu nastěhováni ve svém útočném pásmu, výborná poziční hra Klimta s Hájkem nepropustila téměř žádnou ránu až k Orctovi. V úvodu 35. minuty se ale hosté přece jen dočkali. Při ojedinělém útoku Českých Budějovic nechala domácí obrana Milanovi Michálkovi příliš mnoho prostoru aby našel před brankou Martina Štrbu, který střelou mezi Orctovy betony trestal. Hosté po kontaktním gólu prudce ožili a zle kladenskému celku zatápěli. Ale Vaněček nejdříve přestřelil a ani Michálek, který se proháčkoval až před Orcta na vyrovnání nedosáhli.
V závěrečné třetině pykal dvakrát krátce po sobě za fauly Patrik Hučko a druhý z jeho pobytů na trestné lavici nezůstal bez potrestání. Ve 47. minutě totiž Hájkovu střelu od modré před brankou tečoval Geffert a vrátil tak Kladnu dvoubrankový náskok. Budějovice se ale ještě nevzdaly a brzy opět snížily. O tři minuty později se podél kladenských obránců protáhl Novotný a bekhendem k bližší tyči zaskočil Orcta. Domácí pak dlouho odolávali snaze soupeře o vyrovnání, kdy se Orct musel vytáhnout zejména proti šanci Mrázka, až přišla předposlední minuta zápasu. V jejím úvodu se totiž odražený puk dostal ke Štrbovi, ten před brankou našel volného Sailera, pro kterého nebyl problém do poloprázdné branky vyrovnat. Kladenská vůle po vítězství ale dnes byla silnější. 39 vteřin po vyrovnání zamíchal s pukem za Hudáčkovou brankou Radek Gardoň a v pravý čas ho předložil najíždějícímu Cartellimu. Jeho první letošní branka má tak pro Kladno cenu zlata.
Jaroslav Jágr (HC České Budějovice): "Utkání jsme začali příliš pasívně. Chtěli jsme sice hrát defenzívním systémem, ale někteří hráči si to asi spletli s pasivitou. Od druhé třetiny jsme se zlepšili a vyrovnali hru, ale je pro mě šokem a velkým zklamáním, když necelé dvě minuty před koncem vyrovnáme a ti nejlepší a nejdražší hráči co máme pak následně dostanou branku." Jaromír Šindel (HC VAGNERPLAST Kladno): "Závěr utkání byl trochu divoký, ale přece jen jsme byli v utkání malinko lepší a zasloužili jsme si vyhrát. My jsme také za stavu 3:2 poslali na led zkušené hráče a také chybovali. Naštěstí přišla skvělá individuální akce Gardoně, který našel Cartelliho, protože dnešní vítězství bylo hlavně jeho zásluhou."