07.12.2017, Denisa Józsová

MDO: PLZ - CEB 0:3 - Motor porazil extraligového lídra

Ke svému prvnímu utkání v nadstavbové skupině jeli mladší dorostenci do Plzně. Západočeši byli jasnými favority, jelikož z dosavadních 18 duelů získali neuvěřitelných 50 bodů! Jenže Jihočeši předvedli skvělý výkon, brankář Lidák ani jednou neinkasoval a Budějovice vyhrály za tři body. Staly se tak prvním týmem, který vyhrál nad Plzní za plný počet bodů v letošní sezóně.

První třetina utkání nabídla urputné souboje o kotouč zejména u mantinelů a ve středním pásmu, ne však mnoho šancí. Indiáni si v úvodu vytvořili dvě možnosti přesilové hry, ty však nevyužili. Zajímavou šanci měl Jiříček, který ovšem Lidáka z levého kruhu nepropálil. Naopak v oslabení mohl otevřít skóre Hanák, ale Prchlík jeho samostatný únik vychytal.

Západočeši se snažili hodně napadat, když už ale kotouč získali, šance z toho nebyla. Na druhé straně se České Budějovice dostávaly ojediněle do tlaku, z nějž pramenila šance Nevšímala, kterého si před brankou nikdo nevšímal, avšak hostující útočník zblízka do plzeňské brány kotouč nedotlačil.

Druhou třetinu začali aktivněji domácí. Hned v úvodu se dostali do přečíslení, Soukup vybídl k zakončení Maláta, ten však bekhendovým blafákem Lidáka nepřekonal! Sebastián Malát měl další šanci ve 27. Minutě, zjevil se sám před českobudějovickou bránou, ale bekhendem přestřelil. A z následné protiakce udeřili hosté. Nevšímal vyslal dopředu Dominika Broučka, který se natlačil před obránce a poté vypálil nad beton Prchlíka!

Jihočechy vedoucí branka povzbudila a skvělým napadáním činili indiánům obrovské problémy, domácí se prakticky nedostávali do útoku. Když už se jim to povedlo, tak propadli v útočném pásmu, z čehož pramenil rychlý brejk Českých Budějovic tří proti jedinému obránci. Václav Svach vyřešil akci nekompromisně a zamířil přesně do pravého horního rohu. Hosté tak drželi před poslední částí nadějné vedení 2:0, nic na tom nezměnila ani pěkná individuální akce Vágnera, který obešel obránce, ale jeho bekhendové zakončení vychytal Lidák.

Ve třetí části už modrobílí marně doháněli dvoubrankovou ztrátu. České Budějovice bránili precizně, dokonce mohly přidat třetí branku. Po střele Michala z pravého kruhu dorážel Hrakholski, jen zázrakem kotouč zůstal před brankovou čárou.

Místo tlaku v závěrečných minutách šli domácí do oslabení, Hollar totiž zbytečně vyhodil kotouč až přes plexisklo. Početní výhodu sice Jihočeši nevyužili, ale chvilku po ní pojistili vedení. Václav Svach vypálil těsně za levým kruhem přesně k tyči mimo dosah natahujícího se Prchlíka. Korigovat skóre ještě mohl v závěru plzeňský Hamšík, kterému nabil k tvrdé ráně Soukup, ale proti jeho pumelici se skvěle přesunul gólman Lidák, který si tak pohlídal čisté konto.

Jan Snopek (HC Plzeň 1929): Dnešní zápas se nám vůbec nevyvedl. Chtěli jsme hrát šedesát minut v nějakém dobrém výkonu, to se nám podařilo asi minutu a půl. Z našeho pohledu velké zklamání, a to především z výkonu, ani ne tak z výsledku.

Radek Kampf (HC Motor České Budějovice): Ideální nebyl akorát začátek zápasu, kdy jsme hráli dvě oslabení a Plzeň měla hodně střel. Kluci plnili pokyny, co jsme jim dali před zápasem a ve druhé třetině jsme využili šance. Plzeň byla pod tlakem, není zvyklá prohrávat. Kluci to odmakali až do konce, přidali jsme třetí gól, v závěru nás ještě podržel skvěle chytající Martin Lidák.