22.12.2020, Michal Špírek, Vojtěch Balon

MLB - CEB 5:4 - Rozhodlo se ve třetí třetině, Motor v Boleslavi neuspěl

České Budějovice měly zápas v Mladé Boleslavi nadějně rozehraný, díky premiérovému extraligovému gólu Radka Prokeše se dostaly ve druhé třetině do vedení 2:1. Domácí ale ještě ve druhém dějství srovnali a slepenými góly v úvodu třetí třetiny udělali rázný krok ke třem bodům. Motor bojoval o vyrovnání, v utkání se dvakrát trefil Forman a poprvé se v budějovickém dresu prosadil i Adamský, ale na bodový zisk to nestačilo. A to ani přes značnou střeleckou převahu 44 střel na bránu proti 28 boleslavským pokusům. Jihočeši dohrávali většinu třetí třetiny se čtyřmi obránci, když z utkání kvůli zraněním odstoupili Pýcha a Roth.

Do utkání šli Budějovičtí se šesti obránci a jedenácti útočníky, zdravotní problémy nepustily do hry Přikryla či Venkrbce. V úvodních minutách zápasu se hrálo prakticky bez přerušení a kotouč se neustále stěhoval ze strany na stranu, k žádným velkým šancím to ale nevedlo – Krošelj a Čiliak si připsali jen pár povinných zákroků. Motor poprvé zahrozil v 10. minutě, kdy na jihu Čech ze Sparty hostující Forman na levém kruhu přenechal kotouč Plášilovi, který ale skulinku mezi betony mladoboleslavského brankáře netrefil. Hosté ostřelovali Gašpera Krošelje ze všech možných stran a úhlů, častokrát jim ale chyběla přesnost. Ve 13. minutě takto z vrcholu kruhů minul veterán Martin Adamský. O chvilku později mohli otevřít skóre Bruslaři, když se parádním sólem přes celé hřiště zaskvěl David Šťastný, účastník víkendového Channel One Cupu v Moskvě ale nedokázal přesně zakončit. Na konci první třetiny vyfasoval Jan Stránský dvouminutový trest za podražení a v následné přesilové hře si Budějovičtí vytvořili hned několik šancí. Doležal, Voženílek ani Roth si ale na Krošelje nepřišli.

Zkraje druhé třetiny už se skóre poprvé změnilo – a radovali se domácí: exbudějovický Mitch Fillman napřáhl od modré a Čiliak přes zakrytý výhled na nešťastnou Voženílkovu teč nemohl zareagovat včas. O rychlou odpověď se mohl postarat Miroslav Forman, který si najel až před Krošelje, ale z bezprostřední blízkosti neuspěl. O pár minut později se po trmě-vrmě v budějovickém pásmu dostal k volnému kotouči Václav Karabáček, projel přes celé hřiště a vystřelil, tváří v tvář Gašperu Krošeljovi ale neuspěl ani on. Ve 27. minutě už se hosté dočkali. V předbrankovém prostoru se k odraženému kotouči dostal Miroslav Forman a uklidil puk do sítě. Martin Ševc po této brance vehementně reklamoval nečistou hru soupeře, za což sudí poslali Bruslaře do čtyř. Oslabení sice tým z města automobilů bez problémů ubránil, ve 30. minutě ale Madeta Motor dokonal obrat: Krošelj za svá záda pustil nahození Radka Prokeše z ostrého úhlu a bylo to 1:2. Českobudějovičtí hokejisté měli i nadále herní převahu. V přesilovce po dalším vyloučení Stránského měl dvě obrovské šance David Gilbert, v obou případech si ale Krošelj připsal famózní zákrok. Během jednoho z nich si ale pravděpodobně přivodil svalové zranění, a tak jej mezi třemi tyčemi ve 34. minutě nahradil Jan Růžička. Pár minut před druhou sirénou dostali Bruslaři možnost vyrovnat v přesilové hře, kterou sice nevyužili, krátce po vypršení Formanova trestu ale nadvakrát dostal puk za Čiliakova záda Maris Bičevksis.

Do kabin se po divoké druhé třetině šlo za stavu 2:2, do třetí dvacetiminutovky ale mnohem lépe vstoupili domácí. V čase 40:50 se ihned po buly trefil Pavel Kousal a hned v dalším střídání vyzrál na Čiliaka střelou z pravé strany po pěkné individuální akci Joona Jääskeläinen. Jihočeši ale ještě nesložili zbraně a v přesilové hře se jim v čase 44:00 podařilo snížit na rozdíl jediného gólu: ranou z voleje se podruhé v zápase prosadil Miroslav Forman. Vyrovnat se ale Motoru nepodařilo, hosté naopak zhruba šest minut před koncem inkasovali popáté. Po faulu Davida Gilberta Bruslaři sehráli povedenou přesilovku, po níž po nepřesné ráně Šťastného uklidil puk do sítě Joona Jääskeläinen a bylo to 5:3. Domácí si poté situaci sami zkomplikovali fauly Ciancialy a Ševce, jenomže hráči ve žlutých dresech dvojnásobnou početní výhodu nedokázali využít, a to ani při hře 6 proti 3 při odvolání Marka Čiliaka. Krátce po skončení početní výhody ale při pokračující hře bez brankáře vykřesal hostům naději díky důrazu v předbrankovém prostoru Martin Adamský. Další komplikace už ale ve zbývajících 20 sekundách Mladá Boleslav nepřipustila, a tak v předvánočním 28. kole porazila České Budějovice 5:4. Hosté hráli po Rothově odstoupení v průběhu třetí třetiny utkání na čtyři beky, protože už od druhé třetiny nemohli hostující trenéři nasazovat do utkání Pavla Pýchu. Ten byl zasažen vysokou holí do oblasti oka a musel také odstoupit.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého. Budějovice, když jsem viděl ten zápas, jaký sehrály na Spartě, tak je to opravdu silné mužstvo i přes to, že nemá tolik bodů. A to je zrádné, protože hráči to sledují a myslí si, že ten soupeř bude třeba slabší, když nemá tolik bodů. Ale ono to tak vůbec není. Pro nás to byl strašně těžký zápas, protože Budějovice měly výborný pohyb a byly silné na puku. Zápas jsme vlastně rozhodli až ve třetí třetině. Tam bylo hodně důležité, když jsme prohrávali 1:2, že jsme dokázali do konce té druhé třetiny vyrovnat na 2:2 a do té třetí jsme vstupovali za stavu, kdy jsme neprohrávali, a tam se to trochu přiklonilo na naši stranu. Uhráli jsme to, i když jsme měli spoustu vyloučených a disciplinární trest 10 minut. Ti hráči nám potom na tom ledě samozřejmě chyběli. V závěru tam byla dlouhá power-play šest na čtyři a šest na tři, takže to byl komplikovaný zápas.

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): Myslím si, že zápas se rozhodl na začátku třetí třetiny, svým způsobem i v té druhé třetině. Měli jsme velmi špatný začátek třetí třetiny, soupeř nám ucukl o dva góly a nakonec se to ukázalo jako rozdíl. Z našeho pohledu už jsme to nedokázali vrátit a myslím si, že po dvou třetinách jsme měli vést my minimálně o dva góly a ne, aby bylo skóre 2:2. Tím, že to bylo 2:2 a dostali jsme dva góly ve třetí třetině, které už jsme potom nedokázali kompenzovat, jsme přišli o všechny body.