30.07.2015, Matěj Mayer

PLZ - CEB 2:1 - Jihočeši na úvod ztratili dobře rozehraný zápas v Plzni

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Motor zajížděl k prvnímu přípravnému utkání na led extraligové Plzně. Ve vcelku vyrovnaném zápase šli do vedení Jihočeši brankou Ladislava Marka. Plzeňští ale ve druhé třetině vyrovnali a na začátku třetí části utkání rozhodl Kanaďan Ryan Hollweg. Zápas doprovázela výborná atmosféra ze strany obou týmů. Českobudějovičtí zkoušeli mladší hráče a i jim chyběly v sestavě některé opory. V brance se prostřídala dvojice Kůdela - Gába.

Od prvních minut panovala na stadionu velice dobrá atmosféra na to, že se jednalo o přípravný duel. Hned v první minutě zápasu byl vyloučen kapitán Motoru Straka a brankář Kůdela měl v početní nevýhodě plno práce se střelami Plzeňských. V šesté minutě měl velkou příležitost otevřít skóre domácí Beran, ale sám před Kůdelou nezamířil přesně. Úvodní přesilovka Motoru přinesla velký tlak první lajny, ale většina střel nemířila přesně, a tak si brankář Škody Polívka mohl oddechnout. Jistým dojmem působil celou první třetinu brankář Hynek Kůdela, v druhé desetiminutovce vychytal v dobrých pozicích Poletína i Krliše. Právě Michal Poletín dal Motoru jedinečnou příležitost vstřelit první branku zápasu, kdy se nechal vyloučit na 2+2 za vysokou hůl. Po necelých dvou minutách ale přesilovka skončila, jelikož se mladík Záhora nechal zbytečně vyloučit. V 19. minutě se Jihočeši dočkali první branky zápasu. Po střele Jána Muchy se z dorážky prosadil Ladislav Marek - 0:1.

Ihned na začátku druhé třetiny se Kůdela vyznamenal proti střele Indráka. Druhou branku Motoru mohl v přesilovce přidat Guman, ale přihrávku Mikysky trestuhodně promáchl. Z vyrovnání se tedy radovali domácí. Kapitán Plzně Lev obkroužil branku, nabruslil se před vyjetého Kůdelu a přesně trefil horní růžek – 1:1. Českobudějovickým se přitížilo o něco víc v následující minutě. Matěj Beran využil zmatky v obraně Motoru a v samostatném úniku byl faulován. Sudí Zubzanda nekompromisně nařídil samostatný nájezd. Naštěstí pro Jihočechy Kůdela domácího útočníka vychytal a udržel svému týmu vyrovnaný stav. V polovině zápasu se brankáři Motoru vystřídali, v brankovišti vyměnil David Gába Hynka Kůdelu, který odchytal dobré utkání. Od prvních minut měl David Gába v brance co dělat, Plzeňští na něj v úvodu spustili spršku střel. Ve 35. minutě Gávu po střele Indráka zachránila tyč. Čtyři minuty před koncem utkání se Motoru naskytla krátká příležitost dvojnásobné početní výhody. Na led šla první formace, ale brankáře Polívku se jí nepodařilo překonat. Po druhé třetině byl stav vyrovnaný 1:1.

Sporný moment na začátku třetí třetiny ovlivnil celé utkání. Ryan Hollweg nenápadně vystřelil na Gábu, ten začal hledat puk ve své výstroji a sudí z ničeho nic uznal Plzni branku – 2:1. Záhy ovšem mohlo být srovnáno. Marek Vaniš nádherným sólem přes celé hřiště kandidoval na Borce na konec, ale jeho závěrečná střela o vlásek minula branku Polívky. V úniku byl faulován a jel se druhý samostatný nájezd večera. Ani exekutor Českých Budějovic se neprosadil, a tak byl stav pro Škodu Plzeň 2:1. Po menší roztržce se vylučovalo na obou stranách a ve hře čtyři na čytři mohl srovnat Mucha. Po ideálním uvolnění od Straky měl před sebou pouze brankáře Polívku, ale mladý brankář si s tvrdou střelou poradil. Celý zápas se dobře jevil Radek Prokeš hrající v první formaci, v poslední části zápasu pronikl až před Polívku, bekhendové zakončení plzeňského brankáře nevyvedlo z míry. Konec utkání se blížil a Jihočechům se nedařilo nepříznivý stav utkání prolomit. Na Polívku si nepřišli Žovinec ani Vaniš. Naopak Plzeňští mohli zvýšit svůj náskok, Gába měl s pokusem Pituleho plno práce. V závěru utkání se Motoru nepodařilo vyrovnat, takže na úvod přípravy prohrál na ledě plzeňské Škodovky 1:2.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „Typické přípravné utkání. Přijely České Budějovice, které by opět měly v první lize patřit ke špici. My opět nasadili mladé kluky, abychom je viděli. Střetnutí bylo hodně o bruslení, naskytlo se i pár chyb, ale kluci dokázali vývoj duelu otočit, šance byly na obou stranách. Rád bych ještě kvitoval skvělou atmosféru, že i na přípravný zápas se sejde tolik lidí a z obou stran je velká snaha podpořit svůj tým.“

Petr Rosol (ČEZ Motor ČB): „Bylo vidět, že šlo o náš první zápas. Hra byla neurovnaná, rozháraná, jsme v plném tréninku. Pětky nejsou sehrané, zkoušíme jejich možné složení, nemáme nacvičené přesilové hry. Na druhou stranu nás domácí rozhodně nikterak nepřehrávali.“