02.12.2003, David Lukeš, Tomáš Kučera

PLZ-CEB 6:3 - V Plzni zlepšení nepřišlo

Jihočeši se nechytili ani na ledě tradičního soupeře Plzně. Přitom dlouho drželi s domácím celkem krok a jen díky spolehlivému výkonu gólmana Schwarze nevybojovali lepší výsledek. Utkání se zlomilo ve druhé polovině prostředního dějství, kdy si Plzeň vybudovala rozhodující náskok. Skóre zápasu otevřel svou premiérovou brankou Mucha, první gól v extraligové kariéře zaznamenal i Kostourek.
Utkání s odvěkým rivalem z Plzně nevěstilo už před svým začátkem mnoho dobrého. Z rozličných důvodů totiž nemohli nastoupit Rachůnek, Rob, Ďurák, Gýna, Jindra a Sailer, navíc hned v prvním dějství se k nim přidali ještě Kristek a Fadrný. Torzo týmu bojovalo, ale na zkušené plzeňské borce jejich nadšení nestačilo, ačkoliv zkraje utkání nevypadalo jihočeské mužstvo jako chudý příbuzný. Úvodní tlak hned ve 2. minutě gólově zúročil mladičký slovenský bek Mucha, který nepříliš silnou střelou od modré zaznamenal svůj první extraligový gól. Na obranu Schwarze nutno dodat, že střelu v letu tečoval domácí bek, a mladý brankář by aspiroval na Spidermana, pokud by něco takového lapil - 0:1. Plzeňští byli aktivním úvodem hostů zjevně zaskočeni, ale pomohlo jim rychlé vyrovnání. Střelu Krátošky ještě nějakým zázrakem chytil Kučera, což muselo potvrdit video, ale chvíli poté hostující brankář vyrazil střelu Vostřáka pouze k Hurtajovi, na něhož zívala odkrytá klec, jejíž netrefení mohl zajistit snad pouze okamžitý infarkt slovenského kanonýra - 1:1. Hokejové představení pak vystřídala nepěkná Dvořákova epizoda. Známý bouřlivák si mimo hlavní dění počkal na Kristka a v nestřežené chvíli zatarasil cestu rozjetému jihočeskému rychlíkovi, který po strašlivé ráně strávil zbytek utkání v kabině se zakrvácenou tváří. Rozhodčí Venglář byl neoblomný a Dvořáka poslal do kabin. Pětiminutové oslabení však Plzeň zvládla s přehledem, i proto, že Ondřej v 8. minutě zmírnil trest vlastním faulem. Přesto i tato část utkání ještě nechávala Budějovice ve hře, když především aktivní Kostourek činil plzeňským bekům nemalé potíže. Vyrovnaný zápas zlomily dva góly během minuty a půl. Nejprve ve 13. minutě vydoloval puk z "trmy-vrmy" Výborný, záhadným způsobem (možná rukou) přistrčil Hurtajovi a ten musel už podruhé za sebou překonat pouze odpor vzduchu, aby skóroval - 2:1. O pár chvil později mohl !3 krát! za sebou střílet Švík a Kučera by musel zapojit voodoo, aby neinkasoval, protože hostující obránci si vybrali neohlášený time-out - 3:1. Po gólu následoval time-out ohlášený - hráčům důrazně domlouval nazlobený trenér Pouzar. Po tomto gólu převzali opratě zápasu Plzeňští a s přehledem přehrávali zkoprnělé hosty až do konce třetiny.

Druhá část nabírala tempo postupně. První výraznější šance měli Západočeši, ale Hanzlík ani Vostřák nepropálili jinak nepříliš jistého Kučeru. Budějovice, vědomé si toho, že musí útočit, ostřelovali mladíka Schwarze z rozmanitých pozic, ale nedostatečné clonění jihočeských forvardů způsobovalo poklidné zákroky domácího mladíka. Ten se začervenal jen v pětadvacáté minutě. To obrovitý Babka dobře vysunul agilního Kostourka, ten sice prováhal správný moment ke střele, ale jeho nahození z nulového úhlu protančilo Schwarzovi mezi betony do sítě - 3:2. Kostourek si podobně jako Mucha připsal první extraligový gól. Jihočechům svitla naděje a byli v této fázi nebezpečnějším týmem, ale Plzeň si zkušeně počkala na šanci a tu nemilosrdně proměnila. 30. minuta, Hanzlík nachází přihrávkou přes brankoviště zcela volného Důrase a mladý křídelník neměl s lehkou dorážkou potíže - 4:2. České Budějovice, na ledě s deseti hráči ročníku 1980 a výše, ještě nesložili zbraně, ale Šimánek ani Štrba úspěch za své střely nesklidili a tak přišla obrovská šance pro domácí. Nejprve šli Budějovice do čtyřech proto, že snad půl minuty hráli v šesti. O půl minuty později prolétl mezi beky rychlík Straka a dvojblok potupených obránců byl nucen zatáhnout za záchranou brzdu v podobě hákování, za nějž šel pykat Babka. Dlouhou přesilovku 5 na 3 domácí dokázali trestat - několik obětavých zákroků zbylé čtveřice v červených dresech jen oddálilo gól Krátošky, jehož dorážce již neměl kdo čelit - 5:2. Zhrzený Kučera pak přenechal místo v kleci Cháberovi a dvojice můžů s maskou, která se sešla na ledě, zřejmě vytvořila rekord extraligy - dohromady jim v tu chvíli bylo 36 let!!! Chábera se stačil rozcvičit při jednom těžším zákroku a byl konec třetiny.

Třetí dějství odstartoval zase jihočeský nápor, ačkoliv hovořit o náporu při takto platonické koncovce je dosti odvážné. Na druhé straně se pak odehrávaly střelecké manévry, které Plzeň dlouho nezažila a nejeden postarší divák si jistě vzpomněl na poválečné osvobození Američany. Kolda chyboval a Straka osvědčil svou rychlost a přehled při ukázkovém blafáku - 6:2. Hokej v těchto chvílích byl bezstarostný jako důchodce s doživotní stotisícovou rentou, a tak byli potěšeni i tradičně hluční domácí diváci, i přesto, že možná o něco více šancí si vytvořili Budějovice. Štrba ani Kostourek však na mladíčka v bílém nevyzráli, stejně jako Polák na Cháberu. Poslední branku viděli přítomní v minutě 54., kdy zcela osamocený Štrba rutinérsky zavěsil nad bezmocným Schwarzem - 6:3. Zápas se následně jen dohrával a jásající domácí fanoušky dokázal ohromit již pouze famózní zákrok hostujícího Chábery, který koncem položené násady překazil již téměř jistou radost Strakovi.

Domácí tak podruhé za sebou vyhráli a hosté poosmé za sebou odcházeli s porážkou. Tentokrát i bez jednobodové útěchy.

Jiří Kučera (Plzeň): Začali jsme velice špatně, probudili jsme se až při našem pětiminutovém oslabení a od této chvíle jsme byli lepším mužstvem. Z hráčů spadla již psychická deka, což se projevilo i ve zvýšení střelecké produktivity.

Vladimír Caldr (České Budějovice): Úvod utkání jsme zvládli velice dobře, ale bohužel svojí nedůsledností jsme poslali domácí do dvoubrankového vedení a již jsme se nedokázali vzpamatovat a Plzni jsme to dost ulehčili.