04.10.2014, Lukáš Dvořák

SDO: CEB - JIH 0:2 - Nedisciplinovanost stála starší dorostence tři body

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Starší dorostenci si v sobotním domácím utkání připsali již osmou porážku z jedenácti utkání. Tentokrát nestačili na výběr Dukly Jihlava a podlehli mu 0:2. Velkým problémem HC Motor byla zbytečná vyloučení, která se podepsala na osudu celého duelu. To věděl po střetnutí i Jaroslav Formánek, jenž neskrýval své rozhořčení.

Domácím nevycházel zápas od úvodních minut podle představ. Po první nevyužité přesilové hře převzala Jihlava otěže zápasu a drala se daleko více za vedením. Blízko k tomu bylo v páté minutě, ale využít nepřesností před budějovickou brankou nedokázal jak Srnský, tak ani Bambula. Jihočechy však srážela zbytečná vyloučení, což se pro vývoj celého utkání později ukázalo jako klíčové. Zkraje třinácté minuty se nejlépe před Kváčou zorientoval Jiří Ondráček, který využil přesné přihrávky Peschouta a poslal Duklu do vedení. Domácí střídačka protestovala, protože podle ní bylo gólu dosaženo bruslí, přesvědčit rozhodčího však nedokázala. Nedisciplinovanost dorostenců pokračovala, a tak Jihlavští měli další možnost ke skórování. V šestnácté minutě u toho znovu byl Peschout, jenž našel u levé tyče volného Vladimíra Oščádala, pro kterého nebyl problém dostat puk mezi betony brankáře Motoru. Zaskočení domácí byli od tohoto momentu jasně horším týmem a hosté hráli ve velké pohodě. Ve všech herních situacích byli o krok napřed a dvoubrankové vedení si pohlídali do konce první dvacetiminutovky. A to i přes stoprocentní šanci Doktora po krásném sólu Bárty v posledních sekundách třetiny.

Tempo druhého dějství se už tolik nepodobalo tomu z první části. Velkou šanci měl v pětadvacáté minutě při vlastním oslabení Ondřej Šulek, jenže bekhendový pokus při samostatném úniku brankou neskončil. Českobudějovičtí naopak tápali při přechodu útočné modré čáry, takže hostující gólman Brož nemusel vytahovat to nejlepší ze svého repertoáru. Jihlava neprodukovala žádný hurá hokej a vše kontrolovala ze zabezpečené obrany. Proto se domácí dostávali pouze k propagačním střelám podobným těm od Fencla z druhé poloviny třetiny. Brož si ale poradil jak s tou v šestatřicáté minutě, tak s tou v devětatřicáté minutě. Na konci druhé části se ještě před Kváčou tvrdě bojovalo o puk, nepříjemný závar ale domácí obrana dokázala vyřešit a neinkasovala potřetí v utkání. Stav však byl pro Jihočechy nadále nepříznivý.

Obraz hry se nezměnil ani po návratu z kabin. Hokejisté Dukly skvěle napadali budějovické hráče ve středním pásmu a hodně jim komplikovali založení jakékoliv útočné akce. Přesto se Brož musel do hry zapojit daleko více než v uplynulé třetině. Překvapit ho zkoušel tvrdým projektilem Jiřinec, nicméně hostující brankář měl šťastný den a deptal hráče Motoru. Zmar domácích potvrdila přesilová hra na přelomu poloviny třetí části. V ní prakticky nepřišla žádná střela, která by mohla alespoň trochu ohrozit Brože, a tak klid z holí Jihočechům vymizel úplně. Poslední šanci na korekci měli svěřenci trenéra Formánka pět minut před koncem závěrečné třetiny. Po vyloučení Pražáka to navíc zkusili v šesti proti čtyřem, byla to však Jihlava, která měla o něco blíže k brance. Zamířit přesně na odkrytou klec se ale nedařilo. Největší šanci na třetí gól měla Dukla v osmapadesáté minutě, jenže volný hráč se vystavil při přečíslení do ofsajdu a na střelu do prázné svatyně domácích tak nedošlo. Smutní kvůli tomu však Jihlavští být nemuseli, z jihu Čech si zaslouženě odvezli tři body za výhru 2:0.

Jaroslav Formánek (HC Motor České Budějovice): O osudu utkání rozhodla první třetina, kdy jsme byli nedisciplinovaní, špatně jsme bruslili, všude jsme byli o krok později. Z toho vyplývaly naše fauly. Soupeř je potrestal, dal nám dva góly. Další průběh už byl tak nějak vyrovnaný, ale zase když nedáme branku, tak nemůžeme chtít vyhrát. Jihlava dnes vyhrála zaslouženě.