02.02.2013, Matěj Mayer

SDO: HAV - CEB 3:2sn - Starší dorostenci odváží z Havířova pouze bod

Č. B u d ě j o v i c e - Jihočeští mladíci v kategorii staršího dorostu překvapivě neuspěli na ledě Havířova. Českobudějovičtí si tak připisují už sedmnou porážku z posledních osmi duelů. Tentokrát měli Jihočeši utkání rozehrané dobře a v osmé minutě vedli 2:1. Do konce první dvacetiminutovky však vedení ztratili a vítěze utkání musely nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich byli šťatnější domácí a České Budějovice tak z dvoudenního tripu přiváží pouze jeden bod. David Ruda ve druhé minutě odstartoval gólový účet zápasu.

Zápas ani nezačal a Českobudějovičtí šli do vedení. Přesilovku dokázal využít David Ruda. Havířov na inkasovanou branku reagoval rychle a po sérii střel na brankáře Sovu dokázal srovnat. V 5. minutě se prosadil Jan Sonnek, který střelou švihem z mezikruží nedal Sovovi příliš šancí, jednalo se opět o využitou přesilovku. Početní převahy hrály v prvním dějství podstatnou roli, všechny branky totiž padaly pouze při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. V 8. minutě využil v pořadí druhou přesilovku Mountfieldu Josef Matoušek, kterému ponechala havířovský obrana příliš mnoho prostoru ke střele.

Hosté byli v laufu a krátce po vstřelené brance se do šance dostal Krátoška, tomu nebylo přáno, protože puku v cestě do prázdné branky stál shluk hráčů, od kterých se kotouč odrazil mimo nebezpečí. Nebylo to ale nic platné, v 15. minutě bylo opět srovnáno. Čtvrté vyloučení v zápase skončilo rovněž brankou, tuto pozoruhodnou situaci pomohl vytvořit střelou mezi betony brankáře Sovy Jakub Kotala. O minutu později unikl do brejku hostující Smejkal, ale po své střele jen uslyšel zvuk betonů Šimečka. Poslední šance první třetiny však patřila Havířovu, když si u levé tyčky Sovovi branky počkal na střelu Synek. Brankář hostů byl na něj připravený se svým betonem.

Sotva začala druhá třetina, už se v aréně zvonilo. Přesněji zvonila tyč Šimečkovy branky po střele Prokeše. Po třech odehraných minutách si první šanci v zápasu vybojoval také Kamil Wróbel, jehož střela po zemi se však neujala. Ve 26. minutě unikl obraně Mountfieldu Pořízek, puk však přes skvělého Sovu neprodral. Podobně skončil také hostující Koupal, v podobné situaci dokonce netrefil branku. Závěr druhé třetiny patřil domácím. Ve 37. minutě číhal u tyče připravený Orság, jemuž však ve finální fázi přeskočil puk hokejku. Minutu a půl před koncem druhé části mohl Bahounek skórovat při úniku,u vysokého lobu však stál dříve brankář Sova a puk uklidil do bezpečí. Českobudějovický brankář zneškodnil i následnou dobrou střelu Caruka.

Ve třetí třetině tempo hry sice neopadlo, ale výrazně ubylo brankových příležitostí. Všechny se přitom vyskytly v rozmezí 50. - 52. minuty zápasu. Domácí Carbol nejprve vystřelil na Sovu a stihl i následnou dorážku, vše však brankář hostů vyřešil lépe než útočník Havířova. V 52. minutě mohl hosty dokonce zaříznout trestným střílením Jakub Kotala. Faul Aleše Kadlece ovšem zůstal nevyužitý, protože Kotalovi klička do bekhendu příliš nevyšla. Dále už se šance tvořily spíše sporadicky, všechny situace však s přehledem řešili oba brankáři.

Zápas dospěl až do prodloužení, kde se rovněž hrál opatrný hokej. Jedinou výraznou šanci si tak připsal Jakub Kotala, který minutu před koncem nastavené části mířil do tyče českobudějovické branky. Rozhodnout o vítězi tak musely samostatné nájezdy. Hned první proměnil kličkou do bekhendu hostující Radek Prokeš. Ve druhé sérii ovšem srovnal bekhendem Patrik Gola. Následní aktéři své šance neproměnili, a tak se k nájezdu mohl opět postavit Patrik Gola. Útočník Havířova nezaváhal ani na podruhé a střelou pod lapačku brankáře Sovy rozhodl tento zápas pro Havířov.

Martin Janeček (trenér AZ Havířov): Myslím, že jsme viděli krásné a vyrovnané utkání. Škoda, že jsme nevytěžili z tlaku ve druhé třetině nějaké branky, ale byli jsme trochu nešikovní a nedůrazní v koncovce. V nájezdech jsme byli trochu šťastnější a navíc výborný výkon podal brankář Šimeček.

Jan Trummer (trenér HC České Budějovice): Čekali jsme, že na nás domácí od začátku vlítnou, ale asi měli v nohách včerejší těžký zápas. V první třetině byly na obou stranách dvě využité přesilovky. Ve druhé třetině sice oba týmy udělaly pár chyb, ale zůstaly bez využití. Ve třetí to bylo podobné, navíc jsme přestáli i trestné střílení. Rezultovala z toho spravedlivá remíza, na nájezdy už byli domácí šťastnější.