19.01.2021, Pavel Mádl

SPA - CEB 6:2 - Souboj prvního s posledním Motor nezvládl ve třetí třetině

Již podruhé v tomto ročníku zajížděl Motor na led pražské O2 arény. Jihočeši si v souboji prvního s posledním vedli slibně. Do závěrečného dějství vstupovali za vyrovnaného stavu 2:2. Velký handicap, kterým jsou špatné třetí třetiny, se bohužel opět potvrdil. Sparťané v ní nadělili Motoru čtyři branky a vyhráli vysoko 6:2. Premiérovou trefu v extralize si do svých statistik zapsal Šimon Kubíček a svoji devátou branku v sezóně přidal rovněž kapitán Pavel Pýcha.

První nebezpečnou akci si vypracovali Budějovičtí. Po chybné rozehrávce sparťanů se ke kotouči dostal Miroslav Holec, jehož pokus minul Neužilovu branku. Při hře s jedním mužem navíc se pokoušel otevřít skóre z pravého kruhu Daniel Voženílek, zkusil střelu zápěstím, ta se ale otřela o lapačku sparťanského brankáře. Ve slibné šanci se zanedlouho ocitl Beránek, kterého v nouzi fauloval Pech a domácí tak znovu museli do čtyř. Druhou přesilovku už Motor využil. Z mezikruží zakončoval Forman. Neužil jeho střelu vyrazil na Šimona Kubíčka a jeho následná dorážka skončila za zády domácího brankáře. Pro devatenáctiletého obránce to byla při jeho třetím extraligovém startu premiérová trefa v české nejvyšší soutěži. Spartě nedělal problém přechod do útočného pásma, zakládání akcí ano. Nebezpečně pálil Tomášek, se kterým si ale poradil Čiliak. Tlak Sparty ale narůstal. Důkazem toho byl faul Voženílka a Sparta tak obdržela možnost přesilové hry. Ta zůstala bez využití. Po jejím vypršení se Budějovičtí dostali do útoku, po kterém vznikl před brankou Pražanů závar, kdy se puk dostal za brankovou čáru. Protože byla branka dosažena úmyslným pohybem rukou, hlavní rozhodčí Hradil musel rozpažit a gól neuznat. V poslední minutě úvodní dvacetiminutovky šikovně z pravé strany střílel Doležal, puk skončil na Neužilově vyrážečce. Do kabin odcházel spokojenější Motor, který si odnášel vedení 1:0.

Začátek prostředního dějství vyzněl lépe pro Spartu. Vyrovnat zkoušel Horák, kterému Čiliak odolal. Za pár sekund se zkoušel prodrat Kudrna přes Slováčka, kterého českobudějovický obránce fauloval a poslal Motor do oslabení. V tom ale Pražané nijak zvlášť budějovickou branku neohrozili. Jediný, který prověřil pozornost Čiliaka, byl Tomášek. Jeho pumelici ale našel českobudějovický brankář na své hrudi. Pak už se ale sparťané radovali. Před brankou se šikovně uvolnil Jan Buchtele, na jehož střelu nad vyrážečku byl Čiliak krátký. V polovině třetiny putoval na trestnou lavici Forman, čímž nabídl domácím velkou šanci na obrat v utkání. Sparťané byli ke gólu blízko, ale budějovický strážce branky puk před bránou udržel. Nakonec sparťané v početní výhodě skórovali, kdy měli pořádnou porci štěstí. Roman Horák hledal na opačné straně volného Tomáška. Horákova přihrávka ale ke smůle Motoru zasáhla brusli Ondřeje Slováčka, od které se kotouč odrazil za záda Marka Čiliaka a Sparta tak přišla lacino k vedení. To ale netrvalo dlouho. Při hře 4 na 4 se na modré čáře ujal puku kapitán Pavel Pýcha a šikovnou střelou rychle srovnal na 2:2, čímž potvrdil roli lídra týmu. Po vyrovnávací brance chtěli domácí znovu zvrátit vedení na svoji stranu. Pokoušeli se o to Sobotka a Říčka. Nápor Pražanů pokračoval. Před bránou nebezpečně zakončoval Rousek. Českobudějovičtí nemohli dlouho vystřídat a poté nešťastně vyhodil puk z obranného pásma René Vydarený, což uštědřilo Spartě další přesilovku. Do konce druhé části v té době zbývalo padesát jedna sekund, ve kterých se ale nic zajímavého nestalo, a tak oba týmy šly do kabin za stavu 2:2.

Začátek poslední části začal pokračující přesilovkou, do jejíhož konce zbývalo šedesát devět sekund. Budějovičtí ale po její zbytek dokázali soupeři vzdorovat a udrželi vyrovnaný stav. Spartě se ale po chvíli podařilo vstřelit třetí branku. Vyslaný pokus Buchteleho zblokoval Vydarený, kotouč doplachtil k projíždějícímu Robertu Říčkovi, toho neuhlídal Kubíček a sparťanský forvard tak zasunul puk za Čiliaka. Při akci dva na dva si Řepík šikovně obhodil Allena, adresoval puk na Lukáše Rouska, který už neměl se zakončením do poloprázdné brány žádný problém a v rozmezí 70 sekund navýšil sparťanské vedení na 4:2. Bekhendovou střelou mohl navýšit skóre Dvořák, kterému v cestě za jeho úspěchem stála Čiliakova vyrážečka. Těsně po konci trestu Pavla Pýchy už domácí svému soupeři do tříbrankového vedení oskočili. Lukáš Pech dlouho váhal, komu přihrát. Nakonec si vybral Davida Němečka, jenž vymetl pavučinu v pravém horním rohu Čiliakovy klece. Kanonáda Sparty ale ještě nebyla u svého konce. O šestou branku se postaral Vladimír Sobotka, který po krásné přihrávce od Michala Řepíka rozradostnil svůj tým pošesté. Zkorigovat skóre se pokoušel Jonák, ale to bylo to poslední, co zápas nabídl. Po zpackané třetí třetině si Motor odváží z ledu O2 arény porážku 2:6.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Měli jsme hodně špatný, doslova katastrofální vstup do zápasu. Byli jsme ve všem pomalejší, soupeř hrál hodně aktivně. Přehrával nás a vynutil si fauly hned ze začátku. První třetinu jsme vůbec nezvládli. Pak jsme udělali určité změny a něco jsme si k tomu řekli. Ve druhé třetině jsme zlepšili pohyb, důraz a začali jsme trošku víc střílet, ale furt to ještě nebylo ono. Až ve třetí třetině jsme proměnili šance. Českým Budějovicím možná při aktivní hře došla síla a my jsme toho využili."

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): "Je to obrázek celé naší sezony. Zápas máme docela slušně rozehraný, pak přijde pasáž, kdy začneme dělat hrubé individuální chyby, celá naše hra se rozsype a zápas nám uteče. Nemám pro to vysvětlení. Jestliže se chyby opakují, tak asi budeme muset začít apelovat na vedení, abychom přivedli hráče, kteří ty chyby opakovat nebudou. Je to frustrující, ubíjející a nevím, kolik slov mám ještě říct. My se v určitých chvílích porážíme sami."