ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Výjimeční hráči - Aibl

Vítězslav Aibl

Narozen: 15. ledna 1909 v Českých Budějovicích
Zemřel: 19. října 1986 v Českých Budějovicích
Pozice: pravé křídlo, pravý obránce
Bilance v nejvyšší soutěži: 7 sezon / 4 branky

Dříve než s začal s hokejem, věnoval se fotbalu. Ale ve třinácti letech zabrousil na veřejné kluziště na Palackém náměstí a prakticky ihned se zařadil do žákovského mužstva českobudějovického Slavoje. Už o rok později nastoupil poprvé za seniorský celek proti YMCE. Tehdy se ještě v Čechách hrával bandy-hokej, který se ale na konci dvacátých let zcela vytratil a nahradil jej klasický lední hokej. Jedno však Aiblovi zůstalo, post pravého křídla.

Kanadský hokej si poprvé vyzkoušel v zimě roku 1926 v dresu Viktorie České Budějovice a náramně se mu dařilo. Za dva roky odehrál kolem šedesáti utkání a nastřílel dvaasedmdesát branek. O pouhé dva roky později se sloučila Viktoria se Slovanem České Budějovice a vznikl nový hokejový klub - AC Stadion České Budějovice, jehož členem se stal i Vítězslav Aibl.

V roce 1929 byl povolán do vybraného mužstva venkova proti týmu Čech a později se dočkal i pozvánky do týmu Čech, který změřil síly s týmem Moravy. Na první pohled žádná zvláštní událost. Jenže při tehdejší hegemonii pražského LTC to byl svým způsobem zázrak.

V jihočeské metropoli se mezitím lední hokej přestěhoval z Palackého náměstí na Malši u kláštera (na dnešní slepé rameno Malše) a na začátku roku 1936 si českobudějovický Stadion vydobyl v kvalifikačním turnaji právo nastupovat v premiérovém ročníku celostátní hokejové ligy. Vůbec první ligové utkání sehrál Slavoj 3. ledna 1937 proti Bruslařskému klubu Mladé Boleslavi. Pro Vítězslava Aibla to byl vydařený debut. Při výhře 3:0 byl na ledě u všech tří branek, jednu dokonce sám vsítil.

Hokejovou idylku třicátých let uťala II. světová válka a vpád německých vojsk do Československa. Ve třiceti letech pomýšlel Aibl již na konec kariéry, ale nechal se přemluvit, odcestoval s nově se tvořícím týmem Stadionu, který sestoupil z nejvyšší soutěže, do Písku a nakonec si hokejový život protáhl o dalších deset let. Pouze se přeškolil z pozice na útočníka na obránce a vytvořil populární defenzivní dvojici s Romanem Charyparem.

Po konci II. světové války ještě stačil okusit zázemí nově vybudovaného zimního stadionu s umělou ledovou plochou, po skončení sezony 1948 / 1949 ale svou hokejovou kariéru definitivně uzavřel a věnoval se nadále již pouze svému civilnímu zaměstnání a pracoval jako strojní zámečník v českobudějovickém Budvaru.

Řadu let ještě chodíval na českobudějovický zimní stadion a bedlivě sledoval výkony svých nástupců, ale z pozice diváka těžko vstřebával nastupující zámořské návyky a na hokej pak dokonce na čas zanevřel.

Zemřel na podzim roku 1986.

Sociální sítě

Roman Přikryl zažil skvělý vstup do sezony, ve kterém získal 3??0?? bodů během dvaceti sedmi zápasů. Následně si ale zranil ??...

70. narozeniny slaví bývalý útočník František Čech. V A týmu 12 sezon, 414 zápasů, 161 gólů (26 vítězných, 6 remízových), 235...

Před 25 lety náš klub vyhrál třetí duel série o 3. místo s nabitým týmem @RytiriKladno a slavil tak bronzové medaile ?? Nejvíc se...

Tak jednoho brankáře už máme ??hcmotor.cz/clanek.asp?id=…