ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Výjimeční hráči - Hajsman

Vlastimil Hajšman

Narozen: 26. února 1928 v Ledenicích
Zemřel: 3. března 1978 v Českých Budějovicích
Pozice: pravé křídlo
Bilance v nejvyšší soutěži: 11 sezon / 142 branky
Reprezentační bilance: 50 utkání / 24 branky

Ve své době to byl možná nejstylovější a nejrychlejší útočník, který se po československých nekrytých stadionech proháněl. Přitom s hokejem začínal poměrně pozdě. Až ve dvanácti letech se přihlásil do žákovského mužstva Stadionu České Budějovice. Po skončení II. světové války přešel do sousedního Meteoru, se kterým měl v sezoně 1948 / 1949 na dosah postup do první ligy, ale ten nakonec o vlásek zelenobílým unikl.

Po odkroucení povinné dvouleté vojenské služby se vrátil do Českých Budějovic a v dresu Slavoje hrál až do sezony 1961 / 1962. Pohyboval se na obou pólech ligové tabulky. V roce 1953 pomohl dvaceti brankami vybojovat Slavoji konečnou třetí příčku, o sedm let později ani jeho devět branek nezabránilo sestupu z nejvyšší soutěže.

V reprezentačním týmu Československa startoval na VI. zimních olympijských hrách v Oslu 1952, na světovém šampionátu ve Stockholmu 1954 zažil senzační vstup týmu Sovětského svazu na světovou scénu. O pouhý rok později se zúčastnil mistrovství světa v Západním Německu, kde Československo vybojovalo bronzové medaile.

Po skončení aktivní hokejové kariéry se začal věnovat trenérskému řemeslu. Po působení u druholigové Dukly Písek v sezoně 1969 / 1970 přešel opět do Českých Budějovic a Motor dovedl do nejvyšší soutěže, kde Jihočeši vydrželi až do jara roku 1991.

Na začátku sedmdesátých let se ujal trenérského kormidla neznámého polského klubu Naprzód Janow, který pod jeho vedením skončil na senzační druhé příčce.

Jenže pak Vlastimil Hajšman vážně onemocněl, kvůli čemuž se musel vzdát práce kolem hokeje a sedm let marně bojoval s těžkou ledvinovou nemocí. Zemřel 3. března 1978.

K uctění jeho památky pořádal českobudějovický hokejový klub turnaj dorosteneckých týmů z celé republiky pod názvem Memoriál Vlastimila Hajšmana.

Sociální sítě

#PREVIEW: 15. kolo @LHK_Prostejov Motor bude usilovat o páté vítězství v řadě na ledě Prostějova.hcmotor.cz/clanek.asp?id=…

Dnes si @romanprikryl10 a @_svach_ zasportovali s deváťáky na ZŠ Nerudova. ????? #hcmotor #zakladniskola #nerudovka

Slečny, dívky, ženy, dámy, opět se na vás na hokeji těšíme a opět pro vás máme připravenou speciální cenu vstupenek, dárek a...

Motor jede! V letošní sezoně nebodoval zatím pouze jednou a poradil si i se snaživým nováčkem ze Sokolova. Všech 5 gólů a další...

×
×
Odehrané v   | U20
Piráti Chomutov
ČEZ Motor Č. Budějovice