14.12.2023, Michal Špírek, Alžběta Žižková

DOR: SPA - CEB 4:3SN - Motor byl blízko ke třem bodům, nakonec se musí spokojit s jedním

Motor na Spartě padl po nájezdech, hlavní roli měl v zápase domácí Filip Novák, který vstřelil všechny tři branky sparťanského celku, tu poslední na 3:3 v čase 58:22. O góly Motoru se postarali Hanzák, Přibyl a Lev.

První třetinu začali sparťané daleko aktivněji, ze svého tlaku však nedokázali nic vytěžit. Byli to naopak hosté, kteří udeřili jako první. V mezikruží si odražený puk sebral Jakub Hanzák, a jelikož měl Makarius zakrytý výhled, kotouč prošel až do sítě. Sparťané se pokoušeli o rychlou odpověď, srovnat se svěřencům Richarda Žemličky ovšem podařilo až v přesilové hře. Po vyhrané buly si puk sebral Filip Novák, který zamířil přesně k pravé tyčce. Také hosté ale dostali velmi záhy příležitost početní převahy a ani oni jí nepohrdli. Střelu Martina Hečka skvěle tečoval před brankářem Tomáš Přibyl. Proti změně směru byl Makarius bez šance. V závěru třetiny mohli hosté skóre ještě navýšit, Schmiedův samostatný únik ale dokázal Makarius skvěle vychytat.

Druhá třetina byla herně vyrovnaná, na našich dorostencích však bylo vidět, že chtějí vyrovnat. První akci třetiny ale měli hosté, když se jim po nedorozumění ve sparťanské obraně naskytlo přečíslení tři na jednoho, Hečko ale nezamířil z pravé strany přesně. Domácím se ale přeci jen podařilo vyrovnat. Nejprve trefil Filip Novák pouze tyčku, v další akci už však po výborné přihrávce Nestrašila zamířil přesně. Sparta byla po gólu aktivnější, čtyři minuty před druhou sirénou se ale svěřenci Richarda Žemličky dopustili chyby a po přečíslení, které zastavil Barták pouze nedovoleně, dostal Motor šanci trestného střílení. Toho se zhostil hostující kapitán Jakub Lev, který předvedl povedenou stahovačku a bekhendem zakončoval do odkryté branky.

Začátek třetí třetiny přinesl opatrnou hru. První šance nastala v pětačtyřicáté minutě, když si po vyloučení Jáchyma Nováka zahráli hosté přesilovku. Makarius se ale proti střelám Nedorosta prezentoval výbornými zákroky. Sparťanům se dlouho nedařilo dostat do tlaku, který by mohl vyústit ve vyrovnávací branku. Tento čas nadešel až v závěrečných minutách, když se Sparta odhodlala k power play. V té přála sparťanům také dobrá porce štěstí, jelikož vyhozený puk skončil na tyčce odkryté branky. Nakonec se domácím podařilo i po třetí v zápase vyrovnat a to zásluhou stejného střelce. Filip Novák dokázal střelou z ostrého úhlu najít skulinku mezi hlavou a levým ramenem Jelínka a zkompletovaným hattrickem poslal zápas do prodloužení.

Nastavení přineslo ještě opatrnější hru než začátek třetí části. Z obou celků bylo cítit, že ani jeden nechce být tím, kdo udělá rozhodující chybu. Velkou šanci promarnil Nestrašil, když po jeho střele zazvonila za Jelínkem tyčka. Vzápětí přidělal sparťanům velké problémy jediný střelec Filip Novák, který za podrážení putoval za katr, a tak měli jedinečnou šanci zvrátit zápas zpět na svou stranu hosté, ani ti však neuspěli. Domácí střelec kvůli svému prohřešku ovšem nemohl zasáhnout do nájezdů, což se vzhledem k průběhu zápasu jevilo jako velmi citelná ztráta.

V nájezdech čaroval brankář Makarius, který fantastickými zákroky nepovolil jediný gól. Za to českobudějovický Jelínek pustil góly dva, a to nakonec vítězný blafák z hokejky Mateie Bolocana a šikovnou střelu Patrika Klanici.

Jan Hlaváč (HC Sparta Praha): „Byl to velmi vyrovnaný zápas. Jsme rádí že se nám podařilo na konci v power play srovnat a v nájezdové loterii jsme byli šikovnější.“

David Vrbata (HC Motor České Budějovice): „Pro nás trochu nešťastné utkání, když jsme na konci ztratili to vítězství. Měli jsme v závěru dvě šance, kde jsme netrefili prázdnou branku, naopak jsme inkasovali. V nájezdech pak byli sparťané úspěšnější. My jsme žádný gól nedali. Bereme bod, oni dva a zítra pokračujeme.“