15.09.2023, Václav Kucul

SPA - CEB 5:2 - Motor na úvod sezony nestačil na Spartu

PRAHA - Českobudějovický Motor v prvním extraligovém utkání nového ročníku zajížděl do pražské O2 Areny, kde se střetl s tamní Spartou. Zápas byl do poloviny odehraného času vyrovnaný, Pražané pak ovšem přidali dva rychlé góly po sobě, Jihočeši už manko smazat nedokázali a prohráli 2:5. Za Motor skórovali Filip Přikryl a Jan Ordoš.

Do prvního zápasu nové extraligové sezóny vstoupili aktivněji sparťanští hokejisté. Ti se hned po úvodním buly vrhli do útočného pásma a Řepík vystřelil, Hrachovina byl ale pozorný. Sparťané ale hráli i nadále více na kotouči a snažili se ohrožovat českobudějovického gólmana, ten si ale věděl rady. Ve 4. minutě se v útočném pásmu Motoru dostal těsně za modrou ke kotouči Gulaši, jeho nahození ale prosvištělo jen těsně vedle Kovářovy branky. A tak o chvíli později zahrozila zase Sparta. Řepík objel Hrachovinovu branku a předložil Sobotkovi, jeho pokus ale českobudějovický brankář lapil. Jihočeský celek měl na druhé straně také zajímavé akce, které byly zakončeny, Kovář ale zůstal nepřekonán. Na konci první desetiminutovky si domácí vytvořili výhodu přesilové hry, v níž několikrát zahrozili, pokaždé ale selhali ve finální fázi nebo ztroskotali opět na výborném Hrachovinovi. Další početní výhoda už ale Pražanům vyšla. Nahození na branku Motoru bylo sraženo přesně na Michala Řepíka a ten do prázdné branky uklidil na 1:0, Hrachovina byl bez šance. O pár okamžiků později dostal zpoza branky puk před Kovářem Ordoš, ten ale na prvně jmenovaného nevyzrál. Možná největší šanci Jihočechů měl pár vteřin před koncem první třetiny Pech, kterému v přesilové hře předložil puk Simon. Pechovu střelu ale Kovář ramenem vyrazil do ochranné sítě a hokejisté Českých Budějovic tak do druhé třetiny šli s jednobrankovým mankem.

To ale během prvních pěti minut dokázali smazat. Po třech odehraných minutách Kubík v situaci tři na jednoho zkusil vystřelit, kotouč se poté odrazil k Filipu Přikrylovi a ten v pádu dostal kotouč za Kováře, 1:1. Netrvalo dlouho a Sparta přišla s odpovědí. Na modré čáře se zmocnil puku Miroslav Forman a prudkou ranou vymetl horní roh Hrachovinovy branky. Po necelých deseti minutách druhého dějství měl Motor dobrou pasáž, ve které se na chvíli usadil v útočném pásmu Sparty. Nejprve měl dobrou příležitost Toman, toho ale sparťanský brankář vychytal. Hned na to dobře puk do branky nahazoval Štencel, brankář Sparty ale puk opět zkrotil. Ve 33. minutě už ovšem bylo vyrovnáno. Přikryl vyhrál buly a Jan Ordoš bleskově zakončil a vymetl levý horní roh sparťanské branky. Sparťané ale opět bleskurychle odpovídali. Zpoza branky Horák našel dobře postaveného Pavla Kousala a ten Spartu poslal do vedení. Uběhly dvě minuty a pražský celek odskočil na dvě branky. Hrachovina vyrazil Sobotkovu střelu pouze na Michala Řepíka a ten svým druhým gólem v zápase zvýšil na 4:2.

Koncem druhé třetiny a začátkem třetí Motor měl možnost hrát minutu a půl přesilovou hru 5 na 3, kterou však využít nedokázal. Uběhlo pár minut a České Budějovice dostaly výhodu další přesilové hry, ve které měly zajímavé momenty, nakonec ale po chybě v rozehrávce Sparta pár vteřin před koncem trestala a bylo to už 5:2. Trefil se Jani Jalunen. Stejným výsledkem utkání také skončilo a Motor tak první zápas nového ročníku extraligy prohrál.

Pavel Gross (Sparta): "Odehráli jsme solidní první třetinu. Byla tam trošku nervozita, ale to je při prvním domácím utkání normální. Ve druhé části nám utekla desetiminutovka, kdy nám soupeř odjížděl do přečíslení. Dvakrát jsme dali gól v momentu, kdy jsme to potřebovali. Klíčový moment přišel při přesilovce soupeře pět na tři, kdy jsme neinkasovali. Sami jsme pak dali gól v oslabení, což definitivně rozhodlo. Ale rozhodně to nebyl jednoduchý zápas."

Ladislav Čihák (Motor): "Narazili jsme na v mých očích nejlepší tým extraligy. Sparta byla v první třetině jasně lepší na puku, přehrávala nás v osobních a stav 1:0 byl pro nás ještě milosrdný. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, drželi jsme se více na kotouči. Dokázali jsme se dvakrát dostat do zápasu, ale hned jsme rychle inkasovali. Nesehráli jsme dobře přesilovku pět na tři a při naší početní výhodě jsme pak inkasovali. Nepodali jsme výkon, který by měl nějakou tvář. Sparta byla lepší."