25.02.2022, Michal Špírek, Tomáš Kobera

CEB - LIT 1:6 - Litvínov si i napodruhé odváží z Budvar arény tři body

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Litvínovští vyhráli každou ze třetin a zápas ovládli o pět branek. Verva vyhrála na jihu Čech i druhé utkání v sezóně a ukončila tak motoráckou sérii domácích vítězství. Motor se musí rychle oklepat a zaměřit se na další zápas - už v neděli opět doma přivítá Karlovy Vary. Jediný gól Motoru vstřelil Petr Šenkeřík, extraligovou premiéru si připsal brankář Štěpán Maleček, který nastoupil do třetí třetiny.

Po opatrném začátku se dostal ve třetí minutě do úniku Patrik Demel, kterého fauloval Karabáček. Nařízeno bylo trestné střílení, toho se chopil Patrik Zdráhal, ale střelou mířenou nad rameno brankáře Strmeně nepřekonal. Následně přišel po nahození od modré další zákrok českobudějovického gólmana a strkanice před bránou, za kterou byli oceněni dvouminutovým trestem domácí Štencel a litvínovský Havelka. Hra ve čtyřech více prospěla hostujícímu mančaftu a Matůš Sukel ve čtvrté minutě po přihrávce Demela otevřel přesným zakončením skóre zápasu. Motor se snažil rychle vyrovnat a v následujících minutách obstřeloval branku Denise Godly, který ale všechny střelecké pokusy kryl. Petr Šenkeřík si ve čtrnácté minutě odvážně povyjel až před branku Vervy a při tomto průniku byl zahákován Sukelem, Budějovice tak dostaly k dispozici první přesilovku. S tou však domácí mužstvo nenaložilo vůbec dobře, a Litvínov se tak vrátil bez větších problémů do plného počtu. Běžela sedmnáctá minuta, když se ke kotouči po pasu Aarona Irvinga dostal Přemysl Svoboda, který nadvakrát dostal puk za Strmeňova záda. Ondráčkovi krátce před koncem první periody vysekl hůl Demel a Verva šla znovu do čtyř. Nahození Petra Šenkeříka v poslední vteřině od modré čáry prolétlo až do sítě a Motor se mohl po potvrzení rozhodčího radovat z kontaktní branky.

Hned v úvodu druhé třetiny Motor dobrým pohybem vybojoval další přesilovku, když se proti pravidlům provinil Aaron Irving. Tuto nabídnutou příležitost ale Budějovice nevyužily, naopak po jejím skončení ujel ve čtyřiadvacáte minutě Andrej Kudrna a vrátil Litvínovu dvoubrankové vedení. Pětadvacátá minuta se nesla v duchu velkých příležitostí. Nejprve se puk snažil za Godlu protlačit z bezprostřední blízkosti Hanzl, na druhé straně musel o pár chvil později pohotově zasáhnout Jan Strmeň. Motor si vybojoval další početní převahu, ani tato ale branku domácím nepřinesla. O pár okamžiků později propadlo Sukelovo zakončení Strmeňovi a kotouč poskakoval po brankové čáře. Rozhodčí museli kontrolovat tuto nepřehlednou situaci u videa, nakonec ale potvrdili, že puk čáru nepřekročil. Velká část druhé třetiny nepřinášela příliš atraktivní hokej a menší šance obou týmů úspěšně likvidovali oba brankáři. V osmatřicáté minutě byl za nedovolené bránění na trestnou lavici poslán Jakub Valský a Verva šla poprvé do početní převahy. Dlouhý tlak nakonec litvínovská ofenziva přetavila těsně před koncem druhé části ve čtvrtou branku, kdy kotouč do sítě na hranici brankoviště doklepl Petr Straka. Do kabin tak výrazněji spokojenější odcházel třináctý celek tabulky, jelikož vedl po čtyřiceti minutách 1:4.

Do třetí třetiny naskočil místo Strmeně Štěpán Maleček a musel hned po pár vteřinách zasáhnout lapačkou proti nebezpečné střele Zdráhala. Ještě v úvodní minutě dostal menší trest Martin Hanzl a Verva hrála znovu přesilovku. Tu hosté nevyužili a Motor mohl pokračovat ve snaze snížit skóre. Několik dobrých situací si sice domácí ofenziva vytvořila, všechny ale skončily na výstroji Denise Godly. Naopak to byl hostující tým, který opět udeřil. V šestačtyřicáté minutě po přihrávce Svobody překonal Malečka Patrik Zdráhal a zvýšil již na 5:1. Tuto branku neunesla domácí střídačka, která důrazně reklamovala ofsajd a obdržela za to dvouminutový trest kvůli nesportovnímu chování. O pár desítek vteřin později hákoval soupeře Pech a po přerušení hry se v obranném pásmu Litvínova strhla velká mela. Tu rozhodčí vyhodnotili tak, že David Štich musel v důsledku vyloučení do konce utkání hrací plochu opustit. Hosté tak dostali k dispozici šanci hrát dvojnásobnou přesilovou hru. Tu sice Verva neproměnila, vstřelit branku se ale povedlo z pokračující převahy pěti proti čtyřem. Z kruhu se příklepem trefil přesně Matěj Stříteský a navýšil náskok svého mužstva. Sedm minut před koncem dostal v divokém závěru utkání trest do konce zápasu také hostující Pawel Zygmunt. Motor však nedokázal snížit a naopak přišel trest Valského. Následná hra ve čtyřech gól nenabídla a duel se dohrál již bez větších příležitostí. Verva si tak z Budvar arény odvezla plný počet bodů.

Jaroslav Modrý (Motor): „Utkání se nám nepovedlo. Vždycky, když jsme se trochu zvedali, tak se stalo něco negativního. Stálo nás strašně moc sil dostávat se zpátky do utkání. Litvínov hrál dobře a blahopřejeme mu k vítězství. Mladý Maleček dobře pracuje na tréninku, tak jsme mu ve třetí třetině dali šanci v brance, aby věděl, co extraliga obnáší. Zasloužil si ji.“

Vladimír Růžička (Litvínov): „Měli jsme poměrně dobrý vstup do utkání. Dali jsme dva góly a pak se nám dařilo zápas kontrolovat, i když tam byly momenty, kdy nás Budějovice přehrávaly. Podržel nás ale gólman. Hrozně důležitý byl náš gól na 1:4 v závěru druhé třetiny. Musím hráčům poděkovat za vynikající výkon, každé vítězství má v naší situaci nesmírnou cenu.“