18.02.2024, Adam Černý

CEB - MBL 0:1 - Motor vyšel střelecky naprázdno, padl doma s Boleslaví

Hokejisté českobudějovického Motoru nedokázali v rámci 46. kola nejvyšší soutěže na domácím ledě odčarovat kouzlo mladoboslavského Jana Růžičky, který celé utkání mařil českobudějovické pokusy. Středočeši si díky trefě Róberta Lantošiho odváží z Budvar arény tři body.

Do utkání vstoupili aktivněji Jihočeši, domácí se drželi více na kotouči, díky čemuž si dokázali tvořit šance. Jako první výrazněji zahrozili svěřenci Ladislava Čiháka po necelých dvou minutách. Nebezpečnou ránu Přikryla dokázal Růžička pouze vyrazit, avšak nikdo z domácích si dorážku najít nedokázal. Po čtyřech minutách a čtrnácti sekundách usedl na trestnou lavici Malát a domácí mohl jít do vedení. První početní výhoda českobudějovickému celku nevyšla. Chuť si však mohli domácí spravit o několik minut později, kdy dokonce dokázali dostat kotouč do sítě, ale branka Ondřeje Kachyni nebyla uznána z důvodu postavení útočícího hráče v brankovišti. Vše bylo následně sudími potvrzeno i po trenérské výzvě od domácího trenéra, a tak si navíc hosté zahráli početní výhodu. Velkou příležitost v ní měl Ondřej Roman, ale domácí brankář Dominik Hrachovina vytáhl proti jeho střele skvělý zákrok lapačkou. Mladoboleslavští početní výhodu sice nevyužili, ale dostali se díky tomu do zápasu. Ve 12. minutě zachybovali Českobudějovičtí v rozehrávce, což se pokusil využít Skalický. Pokus vytáhlého forvarda hostí zastavila až tyčka domácí svatyně! O čtyři minuty později si připravili další velkou šanci opět hosté, když přečíslení dva na jednoho zakončoval Lantoši, ale Hrachovina byl opět připraven. Napínavou třetinu plnou zajímavých momentů ještě se sirénou ukončil faul Martina Beránka, který po přezkoumání videa přehodnotili sudí na pětiminutové vyloučení, a tak Středočeši vstupovali do druhé dvacetiminutovky s dlouhou početní výhodou.

Na její využití se nečekalo dlouho. Rána Róberta Lantošiho totiž po dvaadvaceti sekundách zapadla až do českobudějovické branky. Středočeši už následně v pokračování dlouhé početní výhody nic nevytěžili, naopak oni sami faulovali, jmenovitě se na trestnou lavici poroučel švédský legionář Rohdin. Během hry čtyřech proti čtyřem se elegantně zbavil svého strážce Štencel, který se však rozhodl nezakončit a hledal Přikryla. Domácí útočník však mezi tři tyče zamířit přesně nedokázal. Domácí ale i v dalších minutách byli aktivnějším týmem na ledě a střelecky zasypávali Růžičku v hostující svatyni. Největší příležitost zbývajícího průběhu druhé části nedokázal využít Adam Kubík, který se dostal ke kotouči po chybě Lantošiho. Růžička však udržel hosty i do druhé sirény ve vedení.

I ve třetí třetině pokračovalo dobývání domácích. Motor byl častěji na kotouči a podnikal více útočných akcí, hosté však v obraně byli důslední a navíc hrozili z nebezpečných protiútoků. Jeden z nich jim málem přinesl druhý gól na startu 46. minuty. Byl to opět Lantoši, který zakončoval z těžké pozice. Puk následně zůstal na pár sekund před Hrachovinou, ale kotouč se za domácího brankáře nakonec nedostal. V 50. minutě poté Jihočeši dostali ideální možnost ke srovnání, na trestnou lavici totiž usedl Lantoši. Po kombinaci nabil Gulaš najíždějícímu Štencelovi, jenž svojí dělovkou orazítkoval pouze břevno. O několik sekund později vyslal na Růžičku další tvrdou ránu Kubík, ale strážce hostující svatyně maskou opět vytěsnil kotouč mimo led. Stále v početní výhodě domácí opět dobře zakombinovali, Přikryl našel v mezikruží dobře postaveného Harrise, který v ideální pozici těsně minul svatyni hostů. Urputná defenziva hostů dokázala nakonec odolat až do samotného závěru. Domácí při hře v šesti uzamkli svého soupeře, ale ani jedna z jejich střel si nenašla cestu za záda Růžičky, který tak mohl po závěrečné siréně oslavit vychytané čisté konto. Středočeši si po fotbalovém výsledku 1:0 odvezli z jihu Čech vybojované tři body!

Ladislav Čihák (trenér Motoru): „Zápas rozhodla jedna naše chyba, kdy jsme bohužel faulovali a v oslabení dostali gól. Hostující gólman chytal skvěle. Snažili jsme se tlačit puky do branky, tým šlapal, ale něco nám tam chybělo. Jak jsme strašně moc chtěli, tak nám chyběl klid v zakončení a nebyli jsme tak efektivní. Mužstvo makalo, ale ten krok se nám bohužel zase nepodařilo udělat. Ještě zbývá pár zápasů, několik bodů ve hře je a popereme se o to.“

David Havíř (trenér Boleslavi): „Gratulace do kabiny. Pro nás to byl zápas play off, protože víme, o co hrajeme. První třetina byla vyrovnaná, i když Budějovice byly více na kotouči. Ve druhé jsme si pomohli gólem v přesilovce. Pak si domácí vytvořili několik šancí, dostali nás pod tlak, ale podržel nás skvělý Růžička v brance. Ve třetí třetině jsme odehráli výborných deset minut a pak jsme ubránili vítězství. Tří bodů si moc vážíme.“