02.01.2007, Roman Šperňák

CEB - SPA 4:3 - Velká podívaná se šťastným koncem pro domácí

Č e sk é B u d ě j o v i c e - Utkání, které gólovými šancemi vydalo za tři, dopadlo lépe pro Jihočechy. Ti šli brzy do vedení, když se trefil v přesilovce Jindřich Kotrla. Stejný hráč si připsal ještě jednu branku. Pražané sice dokázali překonat Jana Cháberu třikrát, ale nakonec odjíždějí letos podruhé z Budvar Arény s prázdnou. Rozdílová trefa totiž přišla ve 49. minutě z hole Milana Tomana.
Plná hala, vynikající atmosféra, skvělý hokej a navrch vítězství nad soupeřem z nejnepříjemnějších. Co víc by si mohli českobudějovičtí hokejisté přát? Možná jen trochu jednoznačnější průběh a méně nervů v závěru zápasu, kdy při nich místy stála i pořádná dávka štěstí. Přitom měli zápas skvěle rozehraný.

Hrálo se jen třicetpět vteřin, když na trestnou lavici putoval obránce Stehlík a domácí hráli první přesilovku. Jen necelou minutu dokázali hosté vzdorovat tlaku Jihočechů a skóre zápasu se poprvé pohnulo. Veselý pálil do Salfického a odražený kotouč uklidil za brankářova záda sváteční střelec Jindřich Kotrla - 1:0. Po vstřelené brance se hra obou celků vyrovnala. Šance se rodily, ale nedaly se nazvat stoprocentními. Hosté postupem času získávali převahu. Cháberu v českobudějovické brance zkoušel Netík, po něm ještě Kratěna. Ani jeden však ještě neuspěl. Na sílícím tlaku hostujících hráčů se podepisovala i častá vyloučení domácích. Po jednom z českobudějovických faulů se z přesilovky hosté prosadili. Vykoukal pálil od modré a Cháberou vyraženou střelu usměrnil za záda bezmocného gólmana Netík - 1:1. Rozehrál se dobrý hokej s útoky na obou stranách. Na jedné straně se řítili na osamoceného Tomana Langhammer s Klimtem, ale neuspěli. Na straně druhé se do šance dostával Šimánek, ale také nedal. Úvodní dvacetiminutovku pak zakončil nebezpečnou ranou Langhammer. Celé hale v tu chvíli zatrnulo. Kotouč však rozvlnil jen boční síťku.

Ve druhém dějství začali domácí hráči vlažně, ale brzy vzali do rukou otěže zápasu právě oni. Postaral se o to především Štěpán Hřebejk, který napřáhl kousek za modrou čárou a ranou zpoza obránce prostřelil Salfického – 2:1. Hala zabouřila podruhé, ale rozhodně to nebylo naposledy. O necelých pět minut později, v době, kdy za zbytečný faul pykal na trestné lavici Sparťan Sivek, napřáhl Posmyk na modré čáře, vypálil a pohotový Kotrla přidal svou druhou branku v utkání – 3:1. Domácí byli v tu chvíli jasně lepší. Hosté nevěděli, kam dřív skočit. Kotrla mohl zkompletovat i hattrick, ale trefil jen tyčku Salfického branky. Prosadit se mohl i Toman, ale zblízka nedal, a tak přišel trest. Hokejisté HC MOUNTFIELD nedali, a tak inkasovali. Jako blesk z čistého nebe přišel druhý gól Sparty. Ton zajel za branku a v čase 39:01 poslal prudkou přihrávku mezi kruhy. Tam stál Kratěna a jeho projektil vypálený z voleje se nemýlil – 3:2. Chábera neměl šanci. Domácí by mohli slavit už po dvou třetinách, ale vedení o jeden gól jim vítězství ještě zdaleka nezaručovalo.

Poslední část hry začali domácí v oslabení. Hosté se však nedostali prakticky k jediné střele. I když měli ze začátku třetí třetiny navrch Pražané, Jihočeši opět převzali do svých rukou průběh zápasu. Štěstí zkoušel zblízka Mertl, ale neprosadil se. Ve 46. minutě cestovali na trestnou lavici hned dva Sparťané, ale v přesilovce pět na tři se domácí nedostali k ničemu. Nejvážnějším a prakticky jediným pokusem byla střela Posmyka od modré. Salfický byl na místě a kryl. Chuť si českobudějovičtí hráči spravili o několik minut později, když potrestali další vyloučení Pražanů. Toman se proměnil z obránce v křídlo, dostal od Hudece přihrávku na útočnou modrou. U mantinelu si obhodil obránce a vyškolil brankáře Salfického – 4:2. Na časomíře se objevil čas 48:45 a nikdo v hale už nepochyboval o vítězství domácího celku. V hledišti obíhala mexická vlna, vyprodaná hala se dobře bavila, ale vše bylo předčasné. V 53. minutě dostala Sparta přesilovku, kterou využila. Hlaváč byl ve správný čas na správném místě a u levé tyče branky neskutečným způsobem procedil kotouč mezi Cháberovými betony – 4:3. Drama bylo na světě. Publikum utichlo, svěřenci trenéra Jandače viditelně znervózněli. Šance Sparty přibývaly. Pálili Hlinka, Langhammer nebo Netík. V největší šanci selhal střelec Ton. V závěru utkání netrefil zpola odkrytou branku Chábery. I díky jemu tak mohla po závěrečné siréně propuknout českobudějovická radost naplno. Hala bouřila. Sparta na jihu Čech ani napodruhé v této sezoně nevyhrála.

František PTÁČEK
Josef Jandač, trenér HC MOUNTFIELD: Pro nás byl důležitý vždycky ten gól, o který jsme měli navrch. Před vyprodaným hledištěm jsme nemuseli otáčet skóre, a to byla výhoda. Mrzí nás špatně sehraná přesilovka pět na tři, ale ostatní přesilovky se nám na rozdíl od minulých zápasů povedly, a to asi rozhodlo o výsledku.

František Výborný, trenér HC Sparta Praha: Domácí hráči nás převyšovali v důrazu, zakončení a osobních soubojích, což byly nejdůležitější momenty. Čekali jsme těžké utkání, v němž Budějovice budou mít velkou podporu diváků. Ale kdybychom my dali vedoucí gól, tak by je to možná srazilo. O výsledek jsme se rvali, ale bohužel to nestačilo.

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....